تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۴

گروه تکفیری صهیونیستی داعش پس از تاراج نفت سوریه و عراق آن را به قیمت بسیار ارزان به فلسطین اشغالی قاچاق می کند. داعش هم اینک از این راه ماهانه ۱۹ میلیون دلار درآمد نفتی دارد.

به گزارش “گذارخبر” نشریه عرب زبان العربی الجدید چاپ لندن نوشت: راکفلرهای داعش نفت سوریه و عراق را به اسرائیل قاچاق می کنند.

العربی الجدید به نقل از یک سرهنگ اطلاعات عراق افزود تحقیقات این نشریه حکایت از آن دارد که بیشتر نفت قاچاق سوریه و عراق از طریق دلالان شناخته شده و ناشناس از راه ترکیه به اسرائیل قاچاق می شود.

این نشریه ادامه داد امسال و پس از آنکه داعش بر میادین نفتی علاس و عجیل نزدیک شهر تکریت عراق مسلط شد و به ماشین های هیدرولیک و تلمبه های برقی دست یافت، ظرفیت استخراج نفت خام از میادین نفتی مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه افزایش یافته است. این گروه همچنین به ماشین آلات و تجهیزات شرکت نفتی ایشن Asian در یک میدان نفتی نزیک شهر موصل عراق دست یافت. داعش همچنین از میادین نفتی النجمه و القیاده نزدیک موصل نفت استخراج می کند.

اما در سوریه، بیشتر نفت داعش عمدتا در میادین نفتی کونوکو و التیام تولید می شود که در غرب و شمال غرب دیرالزور قرار دارند.

این گروه از میادین نفتی کوچک عراق و سوریه، مصارف داخلی خود را تامین می کند. داعش روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت از میادین نفتی عراق و سوریه تولید می کند.

نفت استخراجی از این میادین با تانکرهایی از استان نینوا به شهر زاخو ۸۸ کیلومتری شمال موصل درست مرز ترکیه منتقل می شود.

سرهنگ اطلاعاتی عراقی می گوید به محض اینکه کاروان های تانکرهای نفت در دسته های هفتاد تا ۱۰۰ تریلر به این نقطه می رسند، دلالان نفتی شامل اتباع سوریه، کردهای عراقی و ترک ها آنها را خریداری می کنند. ۱۰ تا ۲۵ درصد ارزش این محموله ها نقد و بقیه بعدا پرداخت می شود.

پس از معامله این محموله ها، رانندگان تانکرهای خود را به رانندگان دیگری می دهند که بارنامه و مجوزهای ورود به خاک ترکیه را دارند و در مقابل تانکرهای خالی دیگری تحویل می گیرند. محل تحویل این محموله ها اغلب اطراف زاخو می باشد ولی محل دقیق بین فروشندگان و خریداران تلفنی هماهنگ می شود.

البته این محموله ها پیش از عبور از مرز در مراکزی که نوعی پالایشگاه های اولیه خصوصی هستند، به اصطلاح فرآوری می شوند تا اسناد جعلی به شکل مجوز فرآورده های جانبی نفتی برای عبور آنها از مرز ابراهیم خان به ترکیه داده شود.

در نهایت این محموله های نفتی پس از پرداخت مبالغ هنگفتی رشوه از مرز ترکیه عبور می کنند و به شهر کوچک سیلوپی می رسند که دکتر فرید یا حاج فرید یا عمو فرید، دلال اسرائیلی – یونانی پنجاه ساله منتظر آنهاست. او را دو مرد قدبلند قوی هیکل محافظت می کنند و مراقبند تا کسی از او عکس نگیرد.

عمو فرید یک شرکت بازرگانی صادرات – واردات ثبت شده دارد که از آن برای دلالی بین مافیای قاچاق نفت عراق و سوریه و سه شرکت نفتی استفاده می کند. این شرکت ها نفت را به اسرائیل صادر می کنند. یکی از این شرکت ها به یک مقام غربی عالی رتبه تعلق دارد.

این محموله های نفتی سپس از طریق بنادر مرسین، دورتیول و جیهان ترکیه به اسرائیل حمل می شوند.

پس از طی این مراحل، چیزی که دست داعش را می گیرد، ۱۵ تا ۱۸ دلار در ازای هر بشکه است. داعش هم اینک از این راه ماهانه ۱۹ میلیون دلار درآمد نفتی دارد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس