تاریخ انتشار: ۰۴ مرد ۱۳۹۴
زمزمه بازداشت معاونان احمدي‌نژاد;

زمزمه بازداشت هنوز هم پای ثابت این روزهای معاونان رییس دولت سابق است. دو معاون او در بازداشت هستند و خبر بازداشت معاون سومش در برزخ تکذیب است. دادگستری و دادگاه کیفری ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند و خبر را تایید نمی‌کنند.

به گزارش گذارنیوز اسفندیار رحیم مشایی هنوز هم مرد مبهم دولت سابق است. شایعه بازداشت او یک هفته‌ای است که بر سر زبان‌ها است. قوه قضاییه تکذیب می‌کند و اطرافیان مشایی از او عکس جدید می‌دهند تا بگویند که در بازداشت نیست. می‌گویند مشایی برای ادای توضیحات در مورد پرونده بقایی احضار شده بوده است اما خبر تایید نمی‌شود. آن‌سو‌تر خبر از سفر علی سعیدلو به ترکیه می‌آید.

 

خبر نه تایید می‌شود و نه تکذیب. زمزمه بازداشت معاونان احمدی‌نژاد اما با بازداشت دومین معاون او قوت گرفت. حمیدرضا بقایی که به اوین رفت، خبر آمد که دو معاون دیگر او هم پرونده دارند و به زودی روانه زندان می‌شوند اما کمی بعد زمزمه بازداشت مشایی قوت گرفت و سفر سعیدلو هم شد تکمیل‌کننده پروژه زمزمه بازداشت معاونان رییس دولت سابق. اطرافیان رییس دولت سابق اما ترجیح می‌دهند نه از مشایی بگویند و نه از سعیدلو.

 

پرونده اول، شایعه تایید نشده یک بازداشت

خبر یک هفته‌ای است که به صورت غیررسمی در فضای مجازی منتشر شده است. خبر کوتاه بود. چند خطی بیشتر نبود، هرچند که با تاخیر دو روزه تکذیب شد اما بازتاب گسترده‌ای داشت. در خبر آمده بود که اسفندیار رحیم مشایی مشاور عالی رییس‌جمهور دولت نهم روز یکشنبه ٢٧تیر ماه پس از ورود به دادگاه انقلاب شعبه چهارراه قصر برای ادای توضیح در مورد پرونده حمید بقایی بازداشت شده و فعلا در زندان به سر می‌برد، هرچند که سایت‌های حامی محمود احمدی‌نژاد بلافاصله پس از انتشار این خبر شروع به تکذیب آن به نقل از یکی از منابع نزدیک به مشایی کردند. کمی بعد بازتاب گسترده این خبر با واکنش مقامات قضایی هم روبه‌رو شد. چنانکه غلامحسین اسماعیلی، رییس دادگستری کل استان تهران در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد: تا آنجا که اطلاع دارم دستگیری آقای رحیم مشایی صحت ندارد.

 

اسفندیار رحیم مشایی این روزها کجاست؟

اما نکته اینجاست که اسفندیار رحیم مشایی این روزها کجاست و به چه کاری مشغول است؟ مردی که این روزها ترجیح می‌دهد کمتر به دفتر ولنجک محمود احمدی‌نژاد سر بزند تا جلوه کمرنگ شدن رابطه‌اش با رییس دولت‌های سابق را پررنگ‌تر کند این روزها بیشتر در شمال کشور به سر می‌برد. بیشتر اوقات مشایی در یک ساختمان ویلایی در استان مازندران می‌گذرد. این گذشتن اوقات تا آنجاست که سایت‌های حامی احمدی‌نژاد با بالا گرفتن شایعات در مورد بازداشت مشایی، اقدام به انتشار تصاویری از وی در گلزار شهدای یکی از مساجد شهر رامسر کردند. عکسی که ادعا داشتند روز جمعه همین هفته از مشایی گرفته شده است اما هیچ سندی درباره زمان این بازدید نداشتند. با این حال دلیلی که در خبر اولیه برای بازداشت مشایی ذکر شده بود ادای توضیحات برای پرونده «حمید بقایی» بود؛ یار دیرین اسفندیار رحیم مشایی که بیش از یک ماه از بازداشت او می‌گذرد و پرونده‌ای دارد که هیچ چیز از جزییات آن مشخص نیست. اسفندیار رحیم مشایی که آخرین بار در مراسم ترحیم همسر محمدرضا رحیمی از سوی رسانه‌ها رویت شده بود اما ماه گذشته سفری چند روزه به یکی از کشورهای همسایه نیز داشته است؛ سفری که می‌تواند دلیل دیگری برای احضار وی باشد. با این حال رییس دادگاه کیفری تهران وجود پرونده از رییس دفتر رییس‌جمهور سابق را کاملا رد کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، محسن افتخاری در همین مورد گفت که پرونده‌ای از رحیم مشایی و بقایی به دادگاه ارجاع نشده است. اسفندیار رحیم مشایی حالا بنا به گزارش منابع قضایی، بازداشت نیست و پرونده‌ای از وی در دادگاه کیفری وجود ندارد اما باز هم باید منتظر نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه ماند، چراکه هر دو مقام قضایی اعلام کرده‌اند تا جایی‌که اطلاع دارند چنین اتفاقی برای مشایی نیفتاده است. خبرهایی از این دست را تنها می‌توان از سوی غلامحسین محسنی اژه‌ای قابل تایید یا تکذیب نهایی دانست.

 

پرونده دوم، زمزمه سفر سعیدلو به ترکیه

اما روز گذشته یکی دیگر از معاونان محمود احمدی‌نژاد خبرساز شد. سایت روزنو خبر داد که علی سعیدلو معاون احمدی‌نژاد و رییس سازمان تربیت بدنی آن دولت روز پنجشنبه به همراه همسر خود به ترکیه رفته است. علی سعیدلو اما از یاران نزدیک محمود احمدی‌نژاد بود؛ مردی که در دولت نهم پس از عدم اعتماد مجلس به وی برای وزارت نفت، به عنوان معاون اجرایی رییس دولت نهم معرفی شد و برای مدتی هم سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری بود. با این حال در نهایت او سوم شهریور ۱۳۸۸ با حکمی از سوی احمدی‌نژاد، به سمت رییس سازمان تربیت‌بدنی منصوب شد و تا زمان انحلال این سازمان و تشکیل وزارت ورزش و جوانان در خرداد ۱۳۹۰ این سمت را عهده‌دار بود. او سپس با حکم محمود احمدی‌نژاد به معاونت رییس‌جمهور در امور بین‌الملل منصوب شد. سعید‌لو اما از جمله یاران رییس دولت سابق بود که به محض شهردار شدن او به شهرداری تهران رفت و معاون او شد. این رفاقت دیرینه آنان تا همین روزهای اخیر هم ادامه داشت. در برخی محافل که احمدی‌نژاد دیده می‌شد سعیدلو نیز در کنار او بود، حالا اما خبر از سفر او به ترکیه آمده است. اطرافیان علی سعیدلو اظهارات متفاوتی دارند؛ یکی خبر را به صورت کامل تکذیب می‌کند و دیگری می‌گوید سفر خارج رفتن سعیدلو چه اشکالی دارد؟ خبرنگار «اعتماد» برای تماس با علی سعیدلو تلاش‌های بسیاری کرد اما یا تلفن همراه او در دسترس نبود یا هنگامی هم که در دسترس بود پیغامی به زبان ترکی پخش می‌شد که مشترک مورد نظر در دسترس نیست. پس از ساعت‌ها پیگیری، یک تماس با سعیدلو برقرار شد اما صدا با تاخیر به او می‌رسید و او هم با تاخیر جواب می‌داد. او گفت که در خیابان است و سپس تماس را قطع کرد. با این حال روایت دیگری نیز از سفر سعیدلو وجود دارد. عبدالرضا داوری از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی با فرارو در این خصوص گفت: در مورد آقای سعیدلو مساله خاصی مطرح نیست که به آن واکنش نشان دهیم. وی در خصوص خبر منتشرشده مبنی بر سفر سعیدلو به ترکیه گفت: اینکه افرادی مثل آقای سعیدلو به خارج از کشور رفت‌وآمد داشته باشند یا فعالیت‌های اقتصادی در حوزه‌های صادرات و واردات امری طبیعی است. داوری افزود: سعیدلو یک شهروند ایرانی است که می‌تواند به هر دلیلی به خارج از کشور سفرکرده و بازگردد لذا مساله خاصی وجود ندارد. وی ضمن ابراز بی‌اطلاعی در خصوص صحت این خبر، گفت: من با ایشان ارتباط ندارم و نمی‌دانم که سفر رفته‌اند یا خیر اما همین‌که از کشور خارج‌شده باشند نشان می‌دهد که پرونده‌ای نداشته و ممنوع‌الخروج نبوده‌اند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس