تاریخ انتشار: ۲۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] در سراسر کشور ۸۹۰ پایگاه ثابت کشتار دام فعال است که در این مراکز عرضه و ذبح دام صورت می‌گیرد. به گزارش خبرنگار ایلنا از کشتارهای سطح شهر تهران در روز عید قربان ، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص فعالیت این کشارگاه‌ها که در مناطق ۲۲ گانه روز پررفت‌وآمدی را پشت سر می‌گذارند، […]

[ad_1]

در سراسر کشور ۸۹۰ پایگاه ثابت کشتار دام فعال است که در این مراکز عرضه و ذبح دام صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کشتارهای سطح شهر تهران در روز عید قربان ، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص فعالیت این کشارگاه‌ها که در مناطق ۲۲ گانه روز پررفت‌وآمدی را پشت سر می‌گذارند، بیان داشت: علاوه بر ۸۹۰ پایگاه ثابت عرضه و ذبح دام، ۳۱ جایگاه بهداشتی برای عرضه دام در سطح شهر تهران مشغول فعالیت هستند و ۹۳۰ اکیپ سیار در سطح شهر و روستاهای کل کشور نظارت عرضه و ذبح دام را بر عهده دارند. 


وی همچنین گفت: اگر شخصی خواستار کشتار دام در خانه خود باشد که البته این کار را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم این اکیپ‌های سیار، بازرسی قبل و بعد از کشتار را انجام خواهند داد و تعداد افراد حاضر در این اکیپ بالغ بر ۳ هزار نفر است.


خلج در ادامه در پاسخ به این سوال که چند درصد از دام‌هایی که در این کشتارگاه‌ها ذبح می‌شوند بیمار تشخیص داده شده‌اند بیان داشت: در سال گذشته بالغ بر ۲۲۰ هزار رأس دام توسط مردم از اماکن تحت نظارت دامپزشکی خریداری شده است و بالغ بر ۱۰۲ هزار رأس در این اماکن ذبح شده که ۴۷ درصد از کل دام‌های خریداری شده را شامل می‌شود.


او افزود: از ۱۰۲ هزار رأس دامی که مورد بازرسی قبل و بعد از کشتار قرار گرفته‌اند ۳٫۴ درصد آن ضبط جزئی و کلی شده است که در ۲٫۶ درصد آن جزئی از لاشه اصلاح شد در ۸ دهم نیز ضبط کلی صورت گرفته است یعنی کل لاشه قابل مصرف نبوده است که این رقمی قابل توجه است یعنی اگر این دام در فضای غیرمجاز ذبح می‌شد مردم آن را مصرف کرده و مخاطرات بهداشتی به مردم منتقل می‌شد.


رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به این سوال که آیا به مناسبت فرارسیدن عید قربان از صادرات جلوگیری شده است یا خیر بیان داشت: برای صادرات دام سبک هیچ منعی وجود ندارد و در ۵ و نیم ماهه امسال حدود ۴۱۸ هزار رأس مجوز بهداشتی صادرات برای دام سبک دریافت کرده‌اند. البته میزان صادرات کاهش یافته است که مهم‌ترین دلیل آن مسائل سیاسی با برخی کشورهای عربی است که منجر به این شد که این کشورها دام را مستقیم از کشور ما خریداری نمی‌کنند و به صورت غیرمستقیم از طریق یک کشور واسطه اقدام به خرید می‌کنند.


گفتنی است؛ هم‌اکنون کشتارگاه‌های سطح شهر تهران روز پررفت‌وآمدی را به مناسبت عید قربان نظاره‌گر است بازرسین سیار و همچنین دامپزشکان حاضر در این کشتارگاه‌ها به طور کامل عرضه و ذبح دام را در این جایگاه‌ها نظارت می‌کنند.


 

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس