تاریخ انتشار: ۰۵ آبا ۱۳۹۴

وزیر امرو اقتصادی و دارایی می گوید افزایش جهش وار در نرخ ارز رخ نخواهد داد چرا که این افزایش زمانی در اقتصاد ایران رخ می دهد که قیمت نفت کاهش می یابد، بنابراین اگر در شرایط کاهش قیمتی نفت شاهد نوسان شدید نبودیم نباید انتظار داشت که در آینده هم این افزایش رخ دهد.

به گزارش “گذارخبر” ، نرخ دلار در بازار آزاد از ابتدای مهر ماه در مدار صعود قرار گرفته و در حالی که در نخستین روز پاییز دلار با قیمت ۳۳۸۵ تومان به فروش رسید نرخ آن در روز گذشته به ۳۴۶۰ تومان رسیده است که این موضوع نشان دهنده افزایش ۷۵ تومان دلار در کمتر از ۳۵ روز است.

اما فعالان بازار درباره دلایل افزایش قیمت دلار در یک ماه اخیر می گویند طی ماه های شهریور تا آذر دلار پتانسیل افزایش قیمت بیشتری دارد. به طوری که در شهریور تقاضا برای سفرهای خارج از کشور افزایش می یابد و این موضوع تقاضا در بازار را افزایش می دهد. در پاییز نیز افزایش تقاضای تجاری و نزدیک شدن به روزهای پایان ثبت‌سفارشات دو عاملی هستند که باعث تقویت توان دلار برای افزایش قیمت می شوند.

اما در این شرایط اظهارات مختلفی درباره آینده بازار ارز مطرح می شود. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اجرای بسته رونق اقتصادی در نیمه دوم سال گفته است همانطور که در بورس اتفاقات مختلف می تواند منجر به رفتار هیجانی شود، برخی اوقات بازار ارز نیز متاثر از خبرهای هیجانی و زودگذر تکانه هایی را تجربه می کند اما طی دو سال گذشته به دلیل شفافیت و دسترسی سهل و آسان به اطلاعات و آمار، کمتر شاهد هیجانات و نوسانات ناشی نرخ ارز بودیم.

به گفته سیف علیرغم اینکه خبرهای مهمی در اقتصاد ایران اعلام شده اما در بازار ارز اثر نگذاشته که به دلیل شفافیت در اقتصاد ایران بوده ولی آنچه مسلم است وقتی رشد ۸ درصدی اقتصادی محقق شود، یعنی بخش واقعی تولید افزایش یافته و منجر به افزایش پول ملی می شود و به تدریج اثر تقویت پول ملی در کاهش قیمت ارزهای خارجی نمایان خواهد شد.

سیف تاکید کرد در سال ۹۰ درآمدهای ارزی کشور ۱۱۹ میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۹۳ به ۶۰ میلیارد دلار رسیده است، ضمن اینکه بعد از تکانه شدید نفتی فقط ۴ درصد به قیمت ارز در بازار اضافه شده است.

همچنین علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی طیب نیا در این رابطه گفته است کشوری که درآمدهای ارزی آن کاملا وابسته به نفت است، زمانی که قیمت این کالا در بازارهای جهانی نصف می شود و درآمد ارزی کشور ناشی از صادرات نفت به بیش از یک دوم کاهش می یابد باید نوساناتی از نرخ ارز را داشته باشد اما خوشبختانه شاخص مقاومتی اقتصاد ایران به شدت افزایش یافته است.

به گفته وزیر اقتصاد به طور قطع تکانه ای در قیمت نفت سال گذشته وارد شد. اگر طی سالهای ۹۰ و ۹۱ رخ می داد حتما آثار بسیار شدیدی در نوسان نرخ ارز داشت در حالی که هم اکنون نوسانات نرخ ارز به مراتب کمتر از تورم است و درآمد ارزی کشور به شدت کاهش یافته اما ضریب مقاومتی اقتصاد ایران اجازه تکانه های شدید ارزی را نداده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ممکن است منجر به افزایش جهش وار در نرخ ارز در آینده شود، گفته است افزایش جهش وار در ارز رخ نخواهد داد چرا که این افزایش زمانی در اقتصاد ایران رخ می دهد که قیمت نفت کاهش می یابد، بنابراین اگر در شرایط کاهش قیمتی نفت شاهد نوسان شدید نبودیم نباید انتظار داشت که در آینده هم این افزایش رخ دهد.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس