تاریخ انتشار: ۰۲ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :  رهبران آلمان و ترکیه در نخستین مذاکرات خصوصی خود از زمان تصویب قطعنامه محکوم کردن نسل کشی ارامنه در ۱۹۱۵ توسط ترک‌های عثمانی با یکدیگر ملاقات کردند اما نتوانستند بر اختلافات فائق آیند. به گزارش انتخاب، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری […]

[ad_1]

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 
رهبران آلمان و ترکیه در نخستین مذاکرات خصوصی خود از زمان تصویب قطعنامه محکوم کردن نسل کشی ارامنه در ۱۹۱۵ توسط ترک‌های عثمانی با یکدیگر ملاقات کردند اما نتوانستند بر اختلافات فائق آیند.

به گزارش انتخاب، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در حاشیه نشست ناتو در ورشو به بررسی تنش‌ها میان دو کشور پرداخت.
 
روابط میان برلین و آنکارا از زمان تصویب قطعنامه محکوم کردن نسل کشی ارامنه به دست ترک‌های عثمانی در ۱۹۱۵ دچار تنش شده است. آنکارا سفیر خود در برلین را فراخواند و تهدید کرد که دست به اقدامی متقابل می‌زند.
 
ترکیه از آن زمان تاکنون دسترسی اعضای پارلمان آلمان به پایگاه نیروی هوایی اینجرلیک که ۲۵۰ تن از سربازان آلمانی در آنجا هستند را منع کرده که باعث خشم برلین شده است.
 
مرکل در یک نشست خبری گفت: ما درباره مسائل مختلف صحبت کردیم. جو مذاکرات سازنده بود و تلاش‌هایی برای رفع مناقشات موجود صورت گرفت. اما اختلافات با چنین رایزنی‌هایی حل نمی‌شود و اختلافات هنوز به قوت خود باقی است اما مهم این بود که ما این مسائل را بررسی کردیم.
 
وی در پاسخ به سوالی در باره نتیجه بخش بودن این مذاکره گفت: اختلافات با چنین مذاکراتی حل و فصل نمی‌شود. اما معتقدم که می‌توانیم از طریق همین مذاکرات آنها را رفع کنیم.
 
اردوغان نیز مراتب ناراحتی و تاسف خود را بابت تصویب چنین قطعنامه‌ای در پارلمان آلمان به مرکل ابراز داشت.
 
یکی از منابع مطلع در نشست گفت: مرکل رضایت خود را بابت راهکار ترکیه در جلوگیری از عبور پناهجویان از دریای اژه و رفتن به یونان ابراز داشت.
 
مرکل همچنین از اردوغان خواست تا دسترسی به اینجریک را آزاد کند و اجازه دهد تا قانونگذاران آلمانی از سربازان این کشور در پایگاه مذکور دیدن کنند.
 
این در حالی است که یک منبع نزدیک به اردوغان گفت او در پاسخ به مرکل گفته است که این پایگاه مکانی برای تبلیغ و مانور عمومی نیست اما ترکیه درخواست آلمان را بررسی می‌کند.
 
این دو همچنین درباره همکاری اطلاعاتی برای مقابله با داعش و نیروهایی که این گروه تروریستی به خدمت می‌گیرد، به گفت و گو پرداختند.
 
در همین حال، اردوغان با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز به صورت غیرعلنی دیدار کرد و گفته می‌شود دو طرف درباره تصمیم بریگزیت و تاثیر آن بر ترکیه گفت و گو کردند.
 
رییس جمهوری ترکیه دیداری کوتاه نیز با فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا داشت.

[ad_2]

منبع:انتخاب

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس