تاریخ انتشار: ۲۸ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] شهر فرنگ موجود در موزه سینما برای دوره گردی در تهران مورد استفاده قرار نمی‌گرفته است؛ چون شکل و ساختار این شهرفرنگ نشان می‌دهد که متعلق به یک اعیان نشین تهرانی بوده و عمری ۹۵ ساله دارد. به مناسبت چهاردهمین سالروز تاسیس موزه سینما در عمارت باغ فردوس، شهرفرنگی که ۹۵ سال عمر دارد […]

[ad_1]

شهر فرنگ موجود در موزه سینما برای دوره گردی در تهران مورد استفاده قرار نمی‌گرفته است؛ چون شکل و ساختار این شهرفرنگ نشان می‌دهد که متعلق به یک اعیان نشین تهرانی بوده و عمری ۹۵ ساله دارد.

به مناسبت چهاردهمین سالروز تاسیس موزه سینما در عمارت باغ فردوس، شهرفرنگی که ۹۵ سال عمر دارد و سال ها در مخزن موزه سینما نگهداری می شد، مرمت و در این مکان تاریخی جانمایی شد.
شهرفرنگی که ۹۵ سال از عمر آن می‌گذرد و سال‌ها در مخزن موزه سینما نگهداری شده است، توسط استاد ملاحسن مرمت و امروز ۲۸ شهریورماه به مناسبت چهاردهمین سالروز تاسیس موزه سینما در عمارت باغ فردوس در این مکان تاریخی جانمایی شد.

این شهر فرنگ توسط فرخ غفاری کارگردان سینمای ایران، زمانی که مدیریت فیلمخانه ملی را به عهده داشت از یک دوره گرد خریداری شد و در فیلمخانه ملی در معرض دید عموم قرار گرفت.

در آن زمان جمال امید که به عنوان سرپرست در فیلمخانه ملی فعالیت می کرد، پس از تعطیلی این مرکز فرهنگی امانت‌داری می‌کند و شهر فرنگ را با خود در مراکز فرهنگی که مشغول به کار می‌شود،  می‌برد. تا اینکه در سال ۱۳۸۲ این شهر فرنگ را به موزه سینما اهدا می کند.

حاج حسن ملاباقری معروف به ملاحسن متولد سال ۱۳۲۲ ، از استادکاران تجربی در حوزه مرمت برخی از اشیاء تاریخی است. وی در ابتدا به حرفه سماورسازی که در آن دوره از حرفه‌های مهم بوده، مشغول می‌شود. به گفته این استادکار به دلیل ضرورت وجود سماور در خانه‌ها حرفه سماورسازی اهمیت بسیاری داشته است. در آن زمان اعیان نشین‌ها ساخت شهر فرنگ های برنجی را به سماورسازان سفارش می دادند و ملا حسن هم یکی از سماورسازانی بوده که سفارش ساخت شهر فرنگ را قبول می کرده است.

استاد ملا حسن معتقد است: شهر فرنگ موجود در موزه سینما برای دوره گردی در تهران مورد استفاده قرار نمی‌گرفته است؛ چون شکل و ساختار این شهرفرنگ نشان می‌دهد که متعلق به یک اعیان نشین تهرانی بوده و عمری ۹۵ ساله دارد.

وی در تکمیل توضیحات خود درباره مرمت این شهر فرنگ گفت که تلاش کرده کمترین دخل و تصرف را در ماهیت تاریخی این این اثر تاریخی داشته باشد.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس