تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۴
تاثیر برجام در انتخابات پارلمان دهم;

زین پس باید به جای استفاده از الفاظی مانند اصول گرایان و اصلاح طلبان در سپهر سیاست ایران باید از موافق و مخالفان برجام استفاده کنیم.

به گزارش “گذارخبر”  برجام امروز مهم ترین مسئله اختلافی میان جریان‌های سیاسی در کشور است. این روزها در جریان‌های سیاسی در زمین برجام با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. اصول‌گرایان و اصلا‌ح طلبان طرفدار دولت و توافق هسته‌ای از یک سو و اصول گرایان و اعضای جبهه پایداری به عنوان مخالفان برجام از سوی دگر در حال رقابتی سخت برای نشاندن سخنان خود به کرسی هستند تا به مردم بگویند که برجام خوب است یا بد.

به نظر می‌رسد در برجام و نحوه اجرای و نتیجه آن در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۴ تاثیر مستقیم داشته باشد. به خاطر همین معنا هر دو گروه سعی می‌کنند با برجسته کردن نظرات خود در مورد برجام، مردم را متقاعد و نظر آنها را به خود جلب کنند. بعد از سال‌ها می‌توان گفت یک مسئله در سیاست خارجی تاثیر مستقیمی در سیاست داخلی دارد و مرز بندی‌های جدیدی را در کشور شکل می‌دهد. شاید زین پس باید به جای استفاده از الفاظی مانند اصول گرایان و اصلاح طلبان در سپهر سیاست ایران باید از موافق و مخالفان برجام استفاده کنیم.

در جدول زیر اظهار نظرهای موافقان و مخالفان برجام را بخوانید:

اسامی

 

سمت نگاه به برجام نظر
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی مثبت کشور با چشم باز مسیر مذاکرات را انتخاب کرد و اصلا چیز لحظه‌ای نبود. بخش‌های بسیار دقیق، فنی و حرفه‌ای انجام شد و در نهایت کشور پذیرفت که در ازای محدودیت در برخی کارها که این محدودیت‌ها در برخی امورات نیز لطمه‌ای به ما نمی‌زند تحریم‌ها برداشته شود موضوعی که باعث ایجاد گشایش در اقتصاد کشور می‌شود و مقداری شرایط تغییر می‌کند.

 

تاسف می‌خورم که برخی انگار از خوشحالی مردم ناراحت هستند؛ حال این که اتحادیه اروپا قبول کرده که لغو تحریم‌های این اتحادیه انجام شود و دولت آمریکا نیز چنین موضوعی را بیان کرده است؛ حال چرا طور دیگری به مردم اطلاع رسانی می‌کنند و می‌گویند که آنها روی کاغذ قدم برداشته و ما روی زمین کار می‌کنیم. چرا موضوع را طور دیگر جلوه می‌دهیم؟

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

مثبت کشور از این تحریم‌ها که در دنیا بی‌سابقه است، با صبر ستودنی مردم وفادار، با عظمت و سربلند بیرون آمد و باید تا پایان راه برجام و باز شدن همه‌ی گره‌ها هوشیار باشیم، تا فتنه‌ای درست نشود.

 

اسحاق جهانگیری

 

 

معاون اول رئیس جمهور مثبت آقای روحانی تیمی را فرماندهی کردند که این تیم یک بار برای همیشه نشان داد مذاکره یعنی چه. کسانی که با فن مذاکره آشنا نبودند٬ در دوره‌های قبل فکر می‌کردند مذاکره یعنی دعوای پشت میز و بیانیه انقلابی خواندن.

 

ما در شرایطی هستیم که با سال گذشته متفاوت است. اتفاق مهمی در کشور افتاده که توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ظالمانه است که علیه ملت ایران وضع شده بود.

 

علی اکبر صالحی

 

رئیس سازمان انرژی اتمی مثبت شدن امکان تبادل سوخت هسته‌ای را از نقاط قوت برجام برای کشورمان است. در چارچوب برجام این امکان برای ما فراهم شده است که خدمات غنی‌سازی را صادر کنیم”.

“فراهم شدن امکان اینکه ما به‌ ازای صدور اورانیوم غنی‌شده، می‌توانیم اورانیوم طبیعی وارد کنیم، دستاورد بزرگی برای ماست”.

 

پرویز فتاح

 

رئیس کمیته امداد مثبت به رغم صحبت ها و انتقاداتی که برخی در داخل دارند، ملت های مسلمان برجام را یک پیروزی بزرگ برای نظام اسلامی می دانند.

 

نباید به واسطه برجام شکاف و معبری برای نفوذ دشمن در کشور ایجاد شود و لازمه آن داشتن اقتصادی متکی به داخل و در شأن نظام اسلامی است.

 

علی رضا زاکانی

 

نماینده مجلس شورای اسلامی منفی سند برجام بسیار تو در تو است و وقتی به زمینه پنجم آن می‌ رسیم، می‌فهمیم عجب کلاهی سر ما گذاشته‌اند.

 

برجام از طرف آمریکا در نهایت دقت، اما از طرف ما در نهایت اعتماد، سادگی و اطمینان به عدم سلطه‌گری آمریکا تنظیم شده است

 

علاالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی مثبت مذاکرات هسته‌ای و برجام همان‌طور که در عرصه سیاسی و بین‌المللی اثرگذار بوده در سطح اقتصادی نیز موثر خواهد بود.

 

صاحبان صنایع و کسانی که نبض بازار را در اختیار دارند منتظر تعیین تکلیف بودند و خوشبختانه شاهد این هستیم که هم مجلس با تصویب طرح برجام کارش را انجام داده و هم دولت طبق برنامه جلو می‌رود. اما طرف مقابل نیز تا این‌جا به تعهداتش عمل کرده و ان شاالله همه کمک خواهیم کرد که از وضع سردرگمی نجات پیدا کنیم و در جهت رونق اقتصادی تلاش کنیم.

سید محمد غرضی

 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم مثبت ان شاء الله در شرایط فعلی با اقدامات و سیاست‌هایی که مسئولین اتخاذ خواهند کرد، امیدواریم شاهد رونق در تولید و وضعیت اقتصادی کشور باشیم.

 

جواد کریمی قدوسی نماینده مجلس شورای اسلامی منفی برجام با هیچ یک از اصول مندرج در اسلام، قانون اساسی و آرمان های انقلاب مطابقت ندارد.نسل‌های بعدی انقلاب با این برجام چهره واقعی آمریکا را خواهند شناخت و خواهیم دید کسانی که مذاکره کردند دوباره خواهند گفت راهی که رفتیم اشتباه بوده است.

 

احمد شوهانی

 

نماینده مجلس شورای اسلامی مثبت ان شاء الله در شرایط فعلی با اقدامات و سیاست‌هایی که مسئولین اتخاذ خواهند کرد، امیدواریم شاهد رونق در تولید و وضعیت اقتصادی کشور باشیم.

 

ابراهیم کارخانه‌ای

 

نماینده مجلس شورای اسلامی منفی غنی‌سازی ۲۰ درصد گلوگاه فناوری هسته‌ای است و اهمیت بالایی دارد، اما صورت مسئله در برجام پاک شده و خودمان را به ۳.۶۷ درصد محدود کرده‌ایم؛ در حالی که اگر صدها تن اورانیوم زیر ۵درصد هم داشته باشیم، تا زمانی که گلوگاه آن یعنی غنی‌سازی بالای ۵درصد را در اختیار نداشته باشیم، دیگر کاری نمی‌توان کرد.

 

روح‌الله حسینیان

 

نماینده مجلس شورای اسلامی منفی پول‌های بلوکه شده معجزه خلق نمی‌کند خصوصاً قرارداد با شرکت‌های خارجی که می‌خواهند ایران را به بازار مصرف کالاهای ساخت اروپا تبدیل کنند.

 

اسکناس‌هایی که در دو سال اخیر چاپ شده با پشتوانه پول‌های بلوکه شده بوده و طبق آنچه که کارشناسان اقتصادی می‌گویند اگر این اسکناس‌ها به سمت تولید هدایت می‌شد ما گرفتاری این رکود شدید نبودیم؛ لذا این مشکل رکود می‌تواند در نهایت منجر به تورم شدید شود.

مصطفی کواکبیان

 

نماینده مجلس شورای اسلامی مثبت با همه اتلاف وقت ها، برجام تصویب شد و به عقیده من یکی از موفقیت ها و دستاوردهای این دولت برجام است که باید اجرای آن جدی گرفته شود.

 

محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه منفی آنچه امروز مهم است پسابرجام است، در پسابرجام آمریکاییها دنبال عملیاتی کردن پروژه‌های نرم خود علیه انقلاب اسلامی هستند.

 

اگر محصول اجرای برجام لغو همه تحریم‌ها نباشد باید به سرعت به نقطه صفر برگردد و دستگاه دیپلماسی کشور به ویژه رئیس جمهور در این باره خود را پاسخگو ببینند.

 

 

 

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس