تاریخ انتشار: ۱۳ شهر ۱۳۹۴
از سخنان پرحاشيه تا رفقاي سال هاي دور;

مردی که در گذشته نه چندان دور یکی از جنجالی ترین چهره های سیاست ایران بود حالا از همیشه کم پیدا تر شده است .

به گزارش “گذار” اسفندیار رحیم مشایی مردی که روزی می خواست رییس جمهور ایران شود اکنون در شمال ایران روزگار سپری می کند ؛ به دور از سیاست به دور از محود احمدی نژاد !

او بی تردید موضوع و باعث اتفاقات مهمی در سیاست ایران در دوران صدارت محمود احمدی نژاد بوده است .آنجا که او حرف های جنجالی می زد و تئوری های پر سر و صدا مطرح می کرد یا آنجا که گفته می شد محمود احمدی نژاد به مشاروه او وزرا یا افرادش را برکنار می کند .
مشایی البته کارش با منتقدان تا آنجا پیش رفت که برخی از آنها به او لقب جریان انحرافی دادند .

رفقای سال های دور
اسفندیار رحیم مشایی در زمان شهرداری محمود احمدی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود.در دولت اول احمدی‌نژاد مشایی معاونت وی و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران را بر عهده داشت.او در تیرماه ۱۳۸۸ معاون اول رئیس‌جمهور ایران شد.اما پس از یک هفته از ماجرای نامه مقامات عالی مبنی بر برکناری مشایی از این سمت، رحیم مشایی از پست خود استعفاء داد و ساعتی بعد از سوی احمدی‌نژاد به عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری منصوب شد.رحیم مشایی در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد ریاست دبیرخانهٔ جنبش عدم تعهد، مشاور رئیس‌جمهور، دبیری کمیسیون فرهنگی دولت، ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ریاست گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری، ریاست کارگروه زیارت و فرهنگ رضوی، جانشینی رئیس‌جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، ریاست مرکز ملی جهانی‌شدن، ریاست شورای اطلاع‌رسانی دولت ایران و نمایندگی ویژه رئیس‌جمهور در امور خاورمیانه را بر عهده داشت.او در رشتهٔ مهندسی الکترونیک در دانشگاه صنعتی اصفهان تحصیل کرده و پدر عروس احمدی‌نژاد است.
اما نکته مهم در مورد مشایی این است که او در ۲۷ تیر ۱۳۸۸ به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور در دولت دهم معرفی شد. این انتخاب با مخالفت‌های فراوانی در طیف مخالفان و حتی برخی از حامیان احمدی‌نژاد روبرو شد .با این حال احمدی‌نژاد و مشایی در روزهای بعد بر تصمیم خود پافشاری کردند.علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس گفت برای سئوال از رئیس‌جمهور در مجلس تلاش می‌کند. سئوال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور تا آن زمان سابقه نداشت.در ادامه این ماجرای جنجالی اعتراضاتی در جلسه هیئت دولت نیز ایجاد شد و پس از آنکه احمدی‌نژاد اداره جلسه را به مشایی سپرد، وزرا در اقدامی هماهنگ جلسه دولت را ترک کردند.
سرانجام در روز جمعه ۲ مرداد ۱۳۸۸ دفتر حفظ و نشر آثار رهبری ، متن نامه خطاب به احمدی‌نژاد در مورد لزوم برکناری رحیم مشایی از سمت معاونت اول رئیس جمهور را منتشر کرد.
چندسال بعد، رحیم مشایی در پاییز ۱۳۹۳ اعتراف کرد: «امروز که به حوادث ۵ سال اخیر نگاه می‌کنم، با خود می‌گویم همان موقع که رهبر معظم انقلاب در پندی حکیمانه معاون اولی اینجانب را موجب سرخوردگی دوستداران آقای احمدی‌نژاد خواندند، دیگر به مصلحت نبود که اینجانب در صحنه و در کنار آقای احمدی‌نژاد بمانم و حتی کاندیدای ریاست جمهوری شوم.»

سخنان پرحاشیه
مشایی در مراسم اختتامیه دومین همایش ایرانیان خارج از کشور از اصطلاح «مکتب ایران» استفاده کرد که بعدها به «مکتب ایرانی» معروف شد. وی گفت:برخی‌ها از من خرده می‌گیرند که چرا نمی‌گویی مکتب اسلام و می‌گویی مکتب ایران، گفت: از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم.در این سخنرانی مشایی بهترین راهکار معرفی اسلام اصیل را، ارائه اسلام با نام مکتب ایران معرفی نمود. مشایی در این سخنرانی شاخصهٔ اصلی مکتب ایران را توجه همزمان به انسان و خدا دانست.سخنان مشایی با واکنش های شدیدی روبه‌رو شد. از جمله آیت الله محمد یزدی گفت: «آقای مشایی به مسائلی که در حوزه تخصص او نیست وارد نشود.» احمد توکلی هم این سخنان را برخاسته از یک ذهن بیمار دانست. اقدامات مشایی به نحوی شد که حتی نیروهای ستادهای احمدی‌نژاد از وی انزجار کردند و کار بجایی رسید که روح‌الله بجانی رئیس ستاد احمدی‌نژاد شهرستان تبریز گفته بود:اگر مشایی مثل کسروی همه را مشغول خود کند نواب‌ها بپا می‌خیزند.
احمدی‌نژاد اما طی یک سخنرانی به دفاع از دیدگاه مشایی پرداخت:ایران یعنی عدالت، خداپرستی، آزادی و راه نجات؛ بنابراین اگر ایران زمین را از تاریخ و جغرافیا برداریم از تمدن بشری چیزی باقی نمی‌ماند و به جرات می‌توانم بگویم که تنها تمدن مبنی بر ارزش‌های الهی و انسانی، در ایران زمین است.

مدودف ناکام

اما با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ، محمود احمدی نژاد خواسته اش را برای حمایت از مشایی را نمایان ساخت .او در سفرهای استانی مشایی را با خود برد و به همراه او پرچم گردانی کرد .
او در نهایت روز ثبت نام در سالن وزارت کشور حشور یافت و در حالی که محمود احمدی نژاد دستش را به نشانه حمایت از او بالا گرفته بود داوطلب نامزدی در انتخابات شد .
مشایی در انتخابات مجوز حضور پیدا کرد و بعد از رد صلاحیت تا کنون سکوت پیشه کرده است .از آن زمان تا کنون چند بار شایعاتی در مورد بازداشت ، احضار و یا اخباری از این دست منتشر شده است که همگی تکذیب شده اند .
مرد جنجالی احمدی نژاد این روزها آرام ترین و ساکت ترین فرد کابینه دهم است .روز گذشته از او تصاویر جدیدی منتشر شده که نشان می دهد مشایی همچنان در شمال کشور به سر می برد .

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس