تاریخ انتشار: ۰۸ اسف ۱۳۹۴

هر بار که «دیون مک گرِگور» به خواب می‌رود، خوابی که می‌بیند را با تمام جزئیات تعریف می‌کند. خوشبختانه همخانه‌ای دیون صدایش را ضبط کرده و این نوارها جزئیات شگفت آوری را از پرسه‌زنی‌های ذهنمان در طول خواب نمایان می‌کنند؛ هر چند دیون مک گرگور به این دلیل بدنام شده است!

هر بار که «دیون مک گرِگور» به خواب می‌رود، خوابی که می‌بیند را با تمام جزئیات تعریف می‌کند. خوشبختانه همخانه‌ای دیون صدایش را ضبط کرده و این نوارها جزئیات شگفت آوری را از پرسه‌زنی‌های ذهنمان در طول خواب نمایان می‌کنند؛ هر چند دیون مک گرگور به این دلیل بدنام شده است!

به گزارش “گذارنیوز”  به نقل از بی بی سی انگلیسی، «می‌دانستی وقتی کروکودیل پای اِدوینا را گاز گرفت، او حتی گریه هم نکرد؟ نه اصلا. حتی خم به ابرویش هم نیامد… ادوینا فقط مجذوب این کار شده بود، همین. مادرش از حال رفت، پدرش هم همینطور. تقریبا تمام کسانی که آنجا بودند از حال رفتند، اما ادوینا فقط آنجا ایستاده بود و زل زده بود توی چشم‌های کروکودیل؛ آن کروکودیل هم با ولع تمام داشت پاهایش را می‌جوید… اصلا می‌دانی چیه؟ او از اول هم دوست داشت شبیه شخصیت لانگ جان سیلور* باشد!»

* لانگ جان سیلور، دزد دریایی پیر، دنیا دیده و ماجراجویی است که یکی از شخصیت‌های اصلی کتاب «جزیره گنج» نوشته «رابرت لوییس استیونسون» نویسنده انگلیسیِ قرن ۱۸ است. این شخصیت یک پای چوبی دارد و یکی از چشمانش کور است که آن را با یک چشم بند سیاه می‌بندد.

به دنیای رمزآلود و البته عجیب خواب‌های دیون مک گرگور خوش آمدید. او به دو دلیل شهرت دارد: در طول روز یک ترانه سرا است که شعرهایش را خوانندگان مختلف می‌خوانند؛ در طول شب اما او به «خواب گفتاری‌های بی‌نظیرش» شهرت دارد.

متخصصان خواب گفتاری یا همان کسانی که در خواب حرف می‌زنند، از این رویداد استقبال کرده و نوارهای او را گواه خوبی برای ادامه تحقیقاتشان می‌دانند.

به طور معمول، ما فقط تکه‌هایی از رویای شب گذشته‌مان را یادمان می‌آید. ردپای خواب با جان گرفتن حواس و افکارمان از بین می‌روند. اما روایت‌های دیون بسیار خاص است؛ در خواب‌های او می‌توان شخصیت‌های جالبی مانند ادوینا و سوزان را پیدا کرد.

دِیردره بَرِت، پژوهشگر دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید: «این نوارها در نوع خود بی‌نظیر هستند.»

وجهۀ تاریک زندگیِ یک

در دهه ۶۰ میلادی و در نیویورک بود که خواب‌های مک گروگر از زندگی روزانه او مهمتر شد. خواب گفتاری دیون برای همخانه‌ای‌‎هایش در آن سال‌ها بیش از اینکه جالب باشد، آزار دهنده بود. مایکل بار، یکی از دوستان دیون که او هم ترانه سرا بود، در آپارتمانی در خیابان اول زندگی می‌کرد. او یک بار شب را پیش مایکل گذراند و مایکل بود که از خواب گفتاری دیون استقبال کرد.

آمار کلی خواب گفتاری
حدودا ۱۴ درصد انسان‌ها در طول خواب صحبت می‌کنند، اما حرف‌هایش بیش از چند عبارت کوتاه و زیر لبی نیست. مایکل بار خواب‌های دیون را ضبط می‌کرد و خود دیون هم حسابی از شنیدن آن‌ها متعجب می‌شد. فیل میلستاین، از دوستان مشترک مایکل و دیون بود که در زمینه تهیه کنندگی موسیقی فعالیت داشت.

نوارهای ضبط شده از خواب‌های دیون در نهایت توجه کمپانی ضبط و توزیع موسیقی دِکا را جلب کرد. آن‌ها تصمیم گرفتند که خواب‌های دیون را روی یک دیسک ضبط کنند و نام دیسک را «دنیای رویاییِ دیون مک گروگر» نامیدند. همچنین کتابی با همین عنوان توسط انتشاراتRandom Hosue  به چاپ رسید. این انتشارات یک روانکاو با برای درمان اختلال خواب دیون استخدام کرد. نظر آن روانکاو این بود که دیون کاملا سالم است و هیچ چیزی را وانمود نمی‌کند.

حسی شبیه به شب ادراری!
دیون گفت: «مایکل از اینکه توانست داستان مرا به گوش افراد بیشتری برساند، خوشحال بود. اما من نه! مثل این بود که دلیل شهرتت شب ادراری باشد!»

روایت‌های دیون توجه افراد خاصی را به خود جلب کرد. یکی از آن‌ها میلستاین بود که از قبل با دیون و مایکل آشنا بود. او می‌گفت که خواب‌های دیون فضای سورئال دارد؛ سورئالی که مستقیما به دل می‌شنید. میلستاین تا این حد شگفت زده شده بود که یکی دیسک دیگر از خواب‌های دیون را این بار توسط کمپانی تزادیک بیرون داد. بعدها دو دیسک دیگر نیز او بیرون آمد.

وجهۀ تاریک زندگیِ یک
چندین دیسک از خواب‌های او بیرون امد

فود رولت و شخصیت نامرئی
فود رولت نام یکی از خواب‌های او است که در آن شخصیتی به نام سوزان وجود دارد. او یک شیرینی خامه‌ای درست کرده و آن را مسموم کرده است. او در این خواب با لحنی دیوانه دار ماجرا را تعریف می‌کند.

می‌توانید خواب “فود رولت” را به زبان اصلی از اینجا بشنوید (۱۵”:۲’)

او در یکی دیگر از خواب‌هایش با یک شخصیت نامرئی صحبت می‌کند که آن دیسک نیز طرفداران زیادی دارد. گرچه خواب‌های او بیانگر وجهه تاریکی زندگی دیون مک گروگر است، اما ماجراهای او از حیث ادبی از کیفیت قابل قبولی هم برخوردار است.

خواب‌های دیون شاید مورد اقبال همه نباشد، اما محققین دانشگاه هاروارد از جمله دیردره برت از آن استقبال کرده‌اند.

برت می‌گوید که در خواب‌های دیون احتمالا دو چیز همزمان اتفاق می‌افتد: چرخش سریع چشم‌ها که در اکثر خواب‌ها اتفاق می‌افتد، و ضمیر خودآگاه و بیدار او. در تحقیقات دانشمندی به نام «آرکین» که بر روی خواب گفتاری انجام شده بود، مشخص شد که در این افراد علاوه بر حرکت سریع چشم‌ها، فعالیت‌هایی در موتور حرکتی مغز آن‌ها نیز دیده می‌شود. این در حالی است که آن قسمت از مغز معمولا به هنگام خواب غیرفعال می‌شود.

آیا او دروغ می‌گفت؟
نمی‌توان امکان ساختگی بودن ماجرا را به طور کامل رد کرد. دیون خودش از شنیدن صدایش شگفت زده می‌شود و همین مسئله بَرِت را متعجب کرده بود. خانم برت می‌گوید: «البته آن‌ها پول چندانی هم به جیب نزدند!»

خواب‌های دیون روی هم رفته از خواب‌های ما منسجم‌تر هستند. علاوه بر آن، خواب‌هایی که ما می‌بینیم کمی عجیب‌تر از خواب‌هایی است که دیون دیده است.

وجهۀ تاریک زندگیِ یک
فود رولت

یکی از خواب‌های عجیب او ملاقات با قنطورس است. قنطورس یا سانتور در میان اساطیر یونان جزو معروف‌ترین موجودات است که نیم‌تنه پایین آن اسب و نیم‌تنه بالای آن انسان است.

دیون مک گروگر در سال ۱۹۹۴ از دنیا رفت. عمر او کفاف نداد تا ببیند امروزه دانشمندان تا چه اندازه خواب‌های او را دنبال می‌کنند تا بتوانند اختلالات خواب و پرسه‌زنی‌های ذهن در طول خواب را شناسایی کنند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس