تاریخ انتشار: ۱۰ اسف ۱۳۹۴

هفتم اسفند و حضور گسترده مردم در انتخابات این آرزوی روحانی و ظریف را برآورده کرد. شکل گیری گفتمان اعتدال در مجلس دهم و حذف گفتمان مخالف برجام از پارلمان دهم کمک بزرگی به دولت روحانی برای تحقق اهداف برجام است.

به گزارش “گذارنیوز” شاید خوشحال ترین فرد بعد از اعلام نتایج انتخابات مجلس، کسی جز حسن روحانی و البته محمد جواد ظریف نبوده است. این دو که تلاش فراوانی کردند تا برجام را به فرجام خود برسانند امید بسیاری به مجلس آینده داشتند و بر این باور بودند که این مجلس می‌تواند ریل گذاری دوران پسا برجام را انجام دهد.

هفتم اسفند و حضور گسترده مردم در انتخابات این آرزوی روحانی و ظریف را برآورده کرد. شکل گیری گفتمان اعتدال در مجلس دهم و حذف گفتمان مخالف برجام از پارلمان دهم کمک بزرگی به دولت روحانی برای تحقق اهداف برجام است.

رای مردم نشان داد که آنها هم با دولت در زمینه برجام هم کلام هستند. مخالفان دولت در این دوسال همیشه از کلام مردم سخن می‌گفتند و اعلام می‌کردند که مردم با آنها در مخالفت با برجام هم کلام هستند. آنها در برابر ظریف از زبان مردم سخن می‌گفتند و آنها را متهم می‌کردند که حق مردم را در جریان توافق هسته‌ای زیرپا گذاشته‌اند.

مردم اما در هفتمین روز اسفند برخلاف دلواپسان به نفع برجام و دولت رای دادند و اعلام کردند که همه ما برجامی هستیم. حذف بسیاری از مخالفان دولت به ویژه در شهر تهران نمونه این معناست. حذف کوچک زاده، زاکانی، نادران، بذرپاش، نبویان، کوثری و … نشان داد مردم دل آرام هستند نه دلواپس.

شاید خالی از لطف نباشد برخی از اظهارنظر این افراد در مورد برجام، توافق هسته‌ای و ظریف زده بودند را با هم مرور کنیم.

مهدی کوچک زاده نماینده دلواپس مجلس تهران که در جمع ۵۰ نامزد اول تهران در ۷ اسفند ۹۴ قرار نگرفت در مورد ظریف گفته بود:« شما باید ماهیت خودتان را در مذاکرات مشخص ‌و باید اثبات کنید، به دلیل اینکه با صراحت صحبت نمی‌کنید، شرایط سخت شده است.خائن گفتن را کسی به شما می‌گوید‌ که زیر سایه تهدید مذاکرات را ادامه می‌دهید‌ و من از زبان او به شما می‌گویم! ما همه فعالیت هایمان را تعلیق کرده ایم و آنها هیچ عجله ای برای رسیدن به نتیجه ندارند بلکه تمایل به ادامه و طولانی شدن مذاکرات هم دارند تا به دنیا نشان دهند چگونه یک ملت مقاوم و انقلابی را می شود با مسئولینی که البته فرزند آن ملت و انقلابند ولی با توجه به سوابقشان در میزان انقلابی بودنشان به شدت تردید است پشت درهای هتل های لوزان و ژنو و . . . . تحقیر کرد!»

نبویان دیگر نماینده بازمانده از مجلس دهم می‌گوید:« من نمی دانم این توهین به ملت ایران چگونه می تواند یک دستاورد باشد. تعجب می کنم که چگونه آقایان این را یک دستاورد می دانند. آقای عراقچی و آقایانی که می‌گویید این یک دستاورد است، به ملت ایران جواب دهید این چه دستاوردی است؟»

بذرپاش دیگر دلواپس مجلس نهم نیز این چنین در مورد برجام سخن می‌گوید:« برجام اکنون تبدیل به مجوز واردات و تقسیم رانت بین گروه‌های سیاسی شده و برای این امر باید عزا گرفت نه جشن»

بهرام بیرانوند بعد از توهین به ظریف توسط مردم در انتخابات « نه » شنید و از رفتن به مجلس بازماند. او گفته بود:« دقیقا زمانی که هزاران حاجی در منا آغوش مرگ افتادند آقای ظریف هم در آغوش اوباما و وزیر خارجه آمریکا افتاد! آقای ظریف غلط زیادی کرده اگر به عنوان وزیر خارجه چنین کاری کرده و دلش خواسته با رئیس جمهور آمریکا دست بدهد»

زاکانی دیگر نماینده‌ای که همه او را طراح حملات به برجام و ظریف می‌دانند نیز در مورد رفتار ظریف گفته بود:« دست دادن آقای ظریف با اوباما مصداق بارزی از زمینه سازی عامدانه یا جاهلانه برای نفوذ سیاسی دشمن در شرایط پسابرجام و خطایی نابخشودنی است و مایه تأسف است که وزیر خارجه ما که باید نخستین سنگر در برابر نفوذ سیاسی استکبار جهانی باشد خود دست به تابوشکنی بزند و دست شیطان بزرگ را بفشارد»

اینها نمونه‌هایی از رفتار دلواپسان با دولت روحانی و شخص ظریف بود. مردم اما در اسفند ۹۴ پشت ظریف و روحانی درآمدند و گفتند که ما هم برجامی هستیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس