تاریخ انتشار: ۰۱ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] پس از آنکه در ۲۹ تیر ضلع شرقی کوه طاق بستان دچار آتش سوزی شد، از ساعاتی پیش مراتع قسمت بالادست پارک کوهستان (شمال غربی) شعله ور شد. رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان کرمانشاه که در حال رفتن به محل آتش سوزی بود، دقایقی پیش به ایرنا، گفت: همه نیروهای امدادی به محل حادثه […]

[ad_1]

پس از آنکه در ۲۹ تیر ضلع شرقی کوه طاق بستان دچار آتش سوزی شد، از ساعاتی پیش مراتع قسمت بالادست پارک کوهستان (شمال غربی) شعله ور شد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان کرمانشاه که در حال رفتن به محل آتش سوزی بود، دقایقی پیش به ایرنا، گفت: همه نیروهای امدادی به محل حادثه رفته اند و به زودی این آتش سوزی نیز مهار می شود.

علی قربانی اظهار کرد: البته چون امروز تعطیل بود و بیشتر مردم در خارج از منزل هستند، این آتش سوزی بیشتر به چشم می آید اما جای نگرانی نیست و همه تلاش خود را برای مهار آن بکار گرفته ایم.

وی در مورد دلیل بروز این آتش سوزی، اظهار کرد: معمولا هر سال شاهد چنین آتش سوزهایی هستیم و عوامل مختلفی از یک فیلتر سیگار روشن گرفته تا باقی مانده ذغال قلیان ها می تواند سبب آن باشد.

به گفته این مسئول، اکنون مدیرکل منابع طبیعی استان، یگان حفاظت منابع طبیعی و نیروهای اداره منابع طبیعی شهرستان کرمانشاه در محل حاضر هستند.

قربانی گفت: با توجه به ارتفاع ناحیه دچار آتش سوزی شده، برای رسیدن به آنجا دست کم یکساعت زمان نیاز است.

وی همچنین شماره تماس ۱۵۰۴ یگان امداد منابع طبیعی را آماده دریافت تماس های مردمی در مورد حوادثی چون آتش سوزی در عرصه های طبیعی عنوان کرد.

ذر ساعت ۲۱ روز ۲۹ تیر (۲ روز قبل) نیز ضلع شرقی کوه طاق بستان دچار آتش سوزی شد اما با تلاش عوامل امدادی و آتش نشان در ساعت ۲ بامداد روز بعد مهار شد.

به دلیل مرتعی بودن این کوه ها و وجود علف های خشک، شعله های آتش به سرعت پیشروی می کند.

خوشبختانه آثار تاریخی طاق بستان از این آتش سوزی ها آسیب ندیده اند.

** آتش سوزی در ثلاث باباجانی

بر اساس گزارش های دریافتی، عصر امروز (جمعه)نیز مراتع و جنگل های روستای «وانیسر» در شهرستان ثلاث باباجانی دچار آتش سوزی شد.
گفته شد که با توجه به محدود بودن دامنه این آتش سوزی، امیدواری وجود دارد که نیروهای امدادی دولتی با همکاری مردم بتواند مانع از گسترش آن شوند.

** ۲ بار آتش سوزی در گیلانغرب

امروز دومین آتش سوزی در جنگل ها و مراتع گیلاتغرب در ۲ روز اخیر و دهمین آتش سوزی امسال در این شهرستان در حالی مهار شد که افزون بر ۵۰ هکتار جنگل و مرتع منطقه «هاربرو» در ارتفاعات مشرف بر منطقه گلین از توابع این شهرستان، خاکستر شدند.

** مهار آتش سوزی در ناحیه مرزی «آق داق» قصرشیرین

روز گذشته نیز بر اساس اعلام سرپرست فرمانداری قصرشیرین و با کمک نیروهای امدادی و نظامی و انتظامی، آتشی که به دلیل سهل انگاری کشاورزان عراقی افروخته شد و به درون مرزهای این شهرستان نفوذ کرد، مهار شد.

این آتش سوزی چهار هکتار از مراتع منطقه ممنوعه آق داغ را به خاکستر تبدیل کرد.

به نظر می رسد با توجه به گرمای نسبتا شدید هوا، ضرورت دارد همچنان نیروهای امدادی و آتش نشان و البته مردم آمادگی مقابله با رخدادهای دیگر آتش سوزی در نواحی جنگلی و مرتعی استان را حفظ کنند.

[ad_2]

لینک منبع

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس