تاریخ انتشار: ۲۷ شهر ۱۳۹۴

جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور معتقد است مذاکره نظامی با روسیه گام مهم بعدی در تحولات مربوط به سوریه است و ابراز امیدواری کرده که این گفت‌وگوها به زودی انجام شود.

روسیه که گفته درخواست دولت سوریه برای اعزام نیروهای نظامی را بررسی می‌کند، در واکنش به اظهارات کری گفت که مسکو هم آماده مذاکره با آمریکا است.

جان کری در دیدار با عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات متحده عربی در لندن گفت که رئیس جمهور آمریکا امیدوار است این مذاکرات در “تعریف گزینه‌های متفاوت برای برداشتن گام بعدی در سوریه” به آمریکا کمک کند.

کری تمرکز اصلی آمریکا را نابودی گروه داعش و همین طور رسیدن به راه حلی سیاسی در سوریه خوانده که به گفته او با حضور بلندمدت بشار اسد، رئیس جمهور این کشور در مسند قدرت محقق نخواهد شد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به اظهارات کری گفت: “ما هرگز مذاکره با آمریکا را رد نکرده‌ایم… ما برای گفت‌وگو درباره تمام مسائل از جمله سوریه آماده‌ایم.”

کری پیشتر از گزارش‌های مربوط به تشدید حمایت نظامی روسیه از دولت بشار اسد ابراز نگرانی کرده بود.

در روزهای اخیر، رسانه‌های غربی گزارش‌هایی از افزایش فعالیت نظامی روسیه در سوریه و ایجاد یک پایگاه هوایی در آن کشور منتشر کرده‌اند.

جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه گفت که کشورش ایجاد یک پایگاه هوایی در سوریه در آینده را مردود نمی‌داند هر چند هنوز در این مورد تصمیمی گرفته نشده است.

دیمتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت که دولت این کشور “درخواست دولت سوریه برای اعزام نفرات نظامی را بررسی خواهد کرد هر چند سخن گفتن در مورد وضعیت‌های فرضی دشوار است”.

در همین حال ولید معلم، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه گفته است که دلیل افزایش توجه نظامی روسیه به سوریه این است که “روس‌ها دریافته‌اند که مقابله با تروریسم مستلزم انجام عملیات پیشگیرانه و دفاعی است.”

معلم در یک مصاحبه تلویزیونی که شامگاه پنجشنبه پخش شد گفت که “روسیه احساس کرده که غرب می‌خواهد با ادامه یافتن بحران و نابودی بقیه زیرساخت‌های سوریه، به دشمن اسرائیلی خدمت کند.”

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس