تاریخ انتشار: ۲۹ اسف ۱۳۹۳

سی ان ان اعلام کرد به علت نوروز ایرانی، گفتگوهای هسته ای در سطح مقامات عالی، دچار وقفه خواهد شد. به گزارش گذارنیوز و به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، نیک رابرتسون خبرنگار ارشد بین المللی شبکه در گزارشی از شهر لوزان سوئیس گفت:« گفتگوهای هسته ای در سوئیس ادامه دارد. طرفهای حاضر […]

سی ان ان اعلام کرد به علت نوروز ایرانی، گفتگوهای هسته ای در سطح مقامات عالی، دچار وقفه خواهد شد.

سی ان ان

به گزارش گذارنیوز و به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، نیک رابرتسون خبرنگار ارشد بین المللی شبکه در گزارشی از شهر لوزان سوئیس گفت:« گفتگوهای هسته ای در سوئیس ادامه دارد. طرفهای حاضر در مذاکرات می گویند پیشرفتهایی حاصل شده است. جان کری وزیر امورخارجه آمریکا می گوید تلاشها به صورت جدی در جریان است و پیشرفتهایی نیز حاصل شده است. طرف ایرانی نیز همین سخن را بیان می کند. اما هنوز مسائل مورداختلاف باقی مانده است. همه بر این نکته اتفاق نظر دارند که مذاکرات دشوار است . همه اتفاق نظر دارند که اختلافها باقی است. برخی از جزییات مربوط به اینکه چه مسائلی در پیش نویس توافق نامه گنجانده خواهدشد، فاش شده است. اما وزارت امورخارجه آمریکا و طرف ایرانی می گویند هیچ پیش نویسی تهیه و توزیع نشده است. دیپلماتهای غربی از تعداد شش هزار سانتریفیوژ سخن می گویند که به ایران اجازه داده خواهد شد فعال نگاه دارد. اما گفته می شود تاوقتی همه مسائل مشخص نشود، هیچ مسئله ای مشخص نخواهد بود. به هرحال،به نظر می رسد پیشرفتهایی حاصل شده است اما هنوز کارهایی باقی مانده است که باید انجام شود. فردا شروع سال نو ایران است. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز به مناسبت نوروز به ایرانی ها پیام داده است . او از آنها خواسته است از مسیر گفتگوهای دیپلماتیک حمایت کنند. به گفته اوباما، هم در ایران و هم در آمریکا و در کشورهای دیگر، افرادی هستند که با حل وفصل دیپلماتیک مسئله هسته ای مخالف هستند. باتوجه به نوروز ایرانی ها، احتمالا گفتگوها در سطح مقامات عالی، در دو روز آینده دچار وقفه خواهد شد. جان کری نیز به واشنگتن بازمی گردد. قرار است وی با رئیس جمهور افغانستان دیدار کند. احتمالا شماری از اعضای هیئت ایرانی نیز برای سال نو به ایران خواهند رفت.»
نیک رابرتسون در پاسخ به این سوال که آیا ایران به علت تاکیدش برای برداشته شدن تحریمها، می خواهد توافق هسته ای حاصل شود گفت:« مذاکره کنندگان به شدت خواهان توافق هستند و سران کشورهای مذکور نیز توافق را می خواهند. اما آنها نمی خواهند از موضع مذاکرات خارج شوند و به همین علت، کارتهای خود را علنی نمی کنند. باید توجه داشت که در دو طرف ، تندروهایی هستند که با توافق مخالف هستند. محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران هر روز صبح قدم می زند و حالا هم در حال نزدیک شدن به ما است. اجازه بدهید از او سوالی بپرسم و ببینم آیا او به ما پاسخ می دهد.»
رابرتسون از ظریف پرسید.. آیا شما فکر می کنید تا سی و یکم ماه مارس می توان به توافق دست یافت؟
ظریف در پاسخ گفت.. این کار هر زمانی ممکن است و فقط به عزم سیاسی بستگی دارد که چنین توافقی حاصل شود. به نظرم، این کار امکان پذیر است.
رابرتسون افزود.. قرار است گفتگوهای امروز نیز بین ظریف و جان کری انجام شود. هوای سوئیس بسیار زیبا است. ظریف در هنگام قدم زدن در این هوا به گفتگوها می اندیشد. ظریف در سخنانش همان مطلبی را تکرار کرد که جان کری بارها گفته است مبنی بر اینکه تصمیمات سیاسی دشواری وجود دارد که باید اتخاذ شود. وزیر امورخارجه ایران نیز همین سخن را می گوید و تاکید دارد اگر عزم سیاسی وجود داشته باشد می توان به توافق رسید.
مسائل فنی در این مذاکرات است. قبلا تمرکز بر مسائل فنی بود. اما موانع سیاسی جدی و دشوار وجود دارد که باید حل وفصل شود. حالا شاهد آن هستیم که وزیر امورخارجه ایران به سمت مسائل سیاسی بیش از مسائل فنی گرایش دارد. اوباما در پیام نوروزی خود تلاش کرد با مردم و سران ایران به صورت مستقیم گفتگو کند و سال خوبی را برای آنها آرزو کند. وی درعین حال، از این فرصت استفاده کرد تا از اهمیت حصول به مصالحه سیاسی در این گفتگوها سخن بگوید. وزیر امورخارجه ایران نیز به این پیام اوباما درقالب پیام توئیتری پاسخ داده و گفته است ایرانی ها قبلا انتخاب خود را کرده اند به این صورت که تعامل با عزت داشته باشند و حالا زمان آن فرارسیده است که آمریکا و متحدانش تصمیم بگیرند که فشار را می خواهند یا توافق را. به گفته ظریف، آمریکا و متحدانش باید انتخاب خود را انجام بدهند. او با این سخنانش، توپ را در زمین آمریکا و متحدانش انداخته و گفته است اگر می خواهند با ایران به توافق برسند باید از فشارها دست بکشند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس