تاریخ انتشار: ۰۷ فرو ۱۳۹۴

گاردین نوشت: کسانی که در آمریکا و اسرائیل با مذاکرات هسته ای با ایران به عنوان یک بازی حزبی کوتاه مدت برخورد می کنند، امکان دستیابی به توافق را به خطر می اندازند. به گزارش گذارنیوز ،روزنامه گاردین در اینترنت امروز در سرمقاله ای نوشت: روابط بین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو […]

گاردین نوشت: کسانی که در آمریکا و اسرائیل با مذاکرات هسته ای با ایران به عنوان یک بازی حزبی کوتاه مدت برخورد می کنند، امکان دستیابی به توافق را به خطر می اندازند.

گاردین

به گزارش گذارنیوز ،روزنامه گاردین در اینترنت امروز در سرمقاله ای نوشت: روابط بین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هرگز عالی نبوده است. اما هفته های اخیر نشان داد رابطه بین آمریکا و اسرائیل تا چه حد تنزل پیدا کرده است.
پس از نطق نتانیاهو در کنگره آمریکا در حمله به دیپلماسی اوباما در قبال ایران و پس از آن که کاخ سفید سخنان نتانیاهو قبل از انتخابات را در رد تشکیل یک کشور فلسطینی و توصیف شهروندان فلسطینی اسرائیل به عنوان دشمن داخلی محکوم کرد، به نظر می رسید رابطه بین آنها ممکن نبود حادتر از این باشد. اما اکنون این رابطه حتی حادتر شده است. دولت آمریکا اکنون به تلاش نتانیاهو برای پس گرفتن ادعای اولیه خود در رد راه حل مبتنی بر دو کشور اهمیتی نمی دهد. همچنین این هفته فاش شد که اسرائیل در مورد مذاکرات هسته ای غیرعلنی با ایران، جاسوسی کرده و بخشی از آن اطلاعات را به نمایندگانی در کنگره که با رئیس جمهور خصومت دارند، منتقل کرده بود. با وجود تکذیب این مسئله توسط دولت اسرائیل، این امر نشان دهنده اوج بی اعتمادی بین این دو متحد است.
جدل سیاسی در واشنگتن فقط اوضاع را پیچیده تر می سازد. درحالی که دولت آمریکا سعی دارد قبل از ضرب الاجل سی و یکم مارس با ایران به توافق برسد، توجهات به همان اندازه که بر نوع توافق احتمالی با ایران متمرکز است، به نحوه واکنش کنگره آمریکا نیز معطوف است و تیم اوباما به همان اندازه که با روحانیون ایران مذاکره می کند، با سیاستمداران آمریکا در حال بحث و گفتگو است. با توجه به اینکه کمتر از دو سال به پایان دوره ریاست جمهوری اوباما و نیاز مبرم به برجای گذاشتن یک میراث مجاب کننده در زمینه امور خارجی- فراتر از پیشرفت در روابط با کوبا- باقی است، این مذاکرات اهمیت بالایی برای رئیس جمهور آمریکا دارد.
جمهوری خواهان کنگره سعی داشته اند از توافق هسته ای با ایران جلوگیری بعمل آورند و این تلاش ادامه دارد. این رویکرد آنها تا حدی برگرفته از عزم شان برای جلوگیری از کسب هرگونه موفقیتی توسط اوباما است حتی اگر آن موفقیت در جهت منافع ملی آمریکا باشد. نامه اخیر چهل و هفت سناتور به رهبر معظم ایران آمیزه ای از کوته بینی، پیمان شکنی و ساده لوحی بوده است.
اما همچنین دموکراتهایی در کنگره حضور دارند که واقعا درباره توافق هسته ای نگرانند، بویژه توافقی که در آن تضمین نشود که ایران هرگز به یک قدرت نظامی هسته ای تبدیل نخواهد شد. دو دستگی سیاسی به نحوی است که این نظرات اغلب صراحتا بیان نمی شود. جمهوری خواهان به علت افراط گری شان نتوانسته اند اکثریتی را که برای بستن دستان رئیس جمهور نیاز دارند، کسب نمایند.
اما این رقابت حزبی به نحو خطرناکی یک مسئله مهم امنیت بین المللی را به یک مسئله سیاسی تبدیل کرده است. دولت اوباما نباید اجازه دهد ملاحظات سیاسی داخلی تعیین کننده مذاکرات کنونی در لوزان باشد.
اینکه چه کسی و با چه فواید سیاسی با ایران به توافق می رسد، نباید دغدغه اصلی باشد بلکه مسئله مهم باید ماهیت چنین توافقی، تضمین های آن و قدرت آن در جلوگیری از اشاعه هسته ای در خاورمیانه باشد. بسیاری از تحرکات سیاسی کنونی ناشی از نبود شفافیت در خصوص این مسائل است. برخورد با برنامه هسته ای ایران یک مسئله راهبردی مربوط به امنیت جهانی است و نباید در گرو بازیهای سیاسی کوتاه مدت- در هر جایی- باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس