تاریخ انتشار: ۲۵ اسف ۱۳۹۳

مذاکرات روسای سازمان انرژی اتمی ایران و آمریکا درباره مسائل فنی مربوط به مذاکرات هسته ای در لوزان سوئیس در حال انجام است. به گزارش گذارنیوز  مذاکرات بین علی اکبر صالحی و ارنست مونیز درباره مسائل فنی مربوط به مذاکرات هسته ای است. در این نشست علاوه بر مسئولان ارشد هسته ای دو کشور معاونان […]

مذاکرات روسای سازمان انرژی اتمی ایران و آمریکا درباره مسائل فنی مربوط به مذاکرات هسته ای در لوزان سوئیس در حال انجام است.

صالحی

به گزارش گذارنیوز  مذاکرات بین علی اکبر صالحی و ارنست مونیز درباره مسائل فنی مربوط به مذاکرات هسته ای است.
در این نشست علاوه بر مسئولان ارشد هسته ای دو کشور معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و همچنین کارشناسان هسته ای دو کشور حضور دارند.
عباس عراقچی ، مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در نشست های جداگانه به بررسی موضوع هسته ای کشورمان و همچنین رفع تحریم های یکجانبه علیه ایران بپردازند.
امشب همچنین محمدجواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و امریکا در هتل بو ریواژ شهر لوزان دیدار و گفتگو خواهند کرد.
گفته شده رایزنی‌ها در شهر لوزان تا ۲۹ اسفند به طول خواهد انجامید.
دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) امروز در حالی در سوئیس آغاز می‌شود که با نزدیک شدن به ضرب‌الاجلی که برای رسیدن به چارچوب توافق تعیین شده، گفت‌وگوها بار دیگر اهمیت دوچندانی یافته است.
در حالی که طرفین قرار بود تا سوم آذر امسال بر سر راهکار جامع به توافق برسند، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا گفت‌وگوها برای بار دوم تمدید شود.
بر اساس برنامه جدید، دو طرف برای رسیدن به توافق نهایی تا ۹ تیر زمان دارند.

عراقچی از احتمال حل اختلافات با آمریکا خبر داد
خبرگزاری اسپوتنیک از لوزان گزارش داد عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه گفت ، تهران امیدوار است در دور بعدی مذاکرات هسته ای اختلافات مهم با آمریکا حل و فصل شود.
ایران و کشورهای طرف مذاکره برای دستیابی به یک توافق با یکدیگر موافقت کرده اند. مبنای این توافق تضمین صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران در مقابل کاهش تحریم ها تا ماه ژوئیه است.
عراقچی در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای ضمن اشاره به این مطلب خاطر نشان کرد : «ما همچنان شکاف ها و اختلاف نظرهای جدی داریم و باید دید که آیا می توانیم آنها را تحت کنترل دربیاوریم یا خیر. ما در دور اخیر مذاکرات هسته ای پیشرفت هایی داشتیم. باید ببینیم این بار نیز به چنین پیشرفت هایی خواهیم رسید یا خیر».

هرتوافقی باید مورد تایید شورای امنیت قرار گیرد   
عضو ارشد هیات مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: هر توافقی که میان ایران و۱+۵ حاصل شود، باید مورد تایید شورای امنیت قرار گیرد.
«عباس عراقچی»  افزود: وقتی این توافق به تایید شورای امنیت رسید، از نظر حقوق بین الملل یک الزام برای همه دولت ها محسوب می شود که لازم الاجراست.
عراقچی با بیان اینکه در صورت رسیدن به توافق، این توافق چندجانبه خواهد بود، گفت: دور جدید مذاکرات از امروز رسما آغاز می شود و ماموفق شدیم در دو دور گذشته به پیشرفت های نسبتا محدودی برسیم ،امیدواریم که این دور هم این پیشرفتها ادامه یابد.
وی به دیدار دوجانبه ایران و آمریکا و دیدارهای روز دوشنبه آقای ظریف با طرف های اروپایی در بروکسل نیز اشاره کرد و گفت: از روز سه شنبه در لوزان در سطوح مختلف دوجانبه و چند جانبه مذاکرات پیگیری خواهد شد.
عضوارشد تیم هسته ای ایران تصریح کرد: تلاش می کنیم بتوانیم دراین مدت فاصله ها را در بخش اختلافات کم کنیم.
عراقچی در پاسخ به برداشته شدن تحریم ها هم گفت: تحریم ها یکی از موضوعات جدی مذاکرات است و ما همواره تاکید کرده ایم در هیچ موردی توافق صورت نمی گیرد مگر اینکه در همه موضوعات به توافق برسیم.
معاون وزیر خارجه در پایان گفت: ما به توافق به عنوان یک بسته نگاه می کنیم که باید در داخل این بسته همه چیزی با جزئیات آن توافق شود.

کاخ سفید به سنای آمریکا هشدار داد  
دولت آمریکا به سنای این کشور درباره تصویب هرگونه قانونی که امضای توافقنامه هسته ای با ایران را با مشکل مواجه سازد هشدار داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه ؛ کاخ سفید به اعضای جمهوری خواه سنا درباره تصویب هرگونه قانونی علیه توافقنامه هسته ای با ایران که این روند را با مانع مواجه سازد هشدار داد. قانونی که سناتورهای آمریکائی در نظر دارند امضای هرگونه توافقنامه هسته ای ایران را مشروط به کسب موافقت کنگره می سازد. به گفته مسئولان دولت اوباما این مسئله ممکن است مذاکرات واشنگتن با تهران را با مانع روبرو سازد.

لحظه حساس مذاکرات فرا می رسد
واشنگتن پست نوشت:با از سر گیری مذاکرات هسته ای ایران لحظه حساس فرا می رسد.
روزنامه واشنگتن پست نوشت: جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا امروز یکشنبه به منظور شرکت در دور بعدی مذاکرات هسته ای ایران به سمت سوئیس پرواز خواهد کرد و این درحالی است که انتظارها درمورد قریب الوقوع بودن توافق تاریخی با ایران در حال افزایش است.
این روزنامه آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود ودر گزارشی به قلم کارول مورلو افزود: موجی از نشانه ها از سمت واشنگتن و تهران از آن خبر می دهد که دولت ها در حالی در این مذاکرات شرکت می کنند که معتقدند باوجود مخالفت های داخلی می توانند تا آخر ماه مارس به چارچوب یک توافق دست یابند.
در ایران روحانیون ارشد از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر معظم این کشور مذاکراتی را که پیش از این مورد انتقاد قرار می گرفت، ستوده و اعلام داشته اند که افرادی میهن پرست برای تامین مصالح کشور در تلاش هستند.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم که برای گفتگوهای مستقیم با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران انرژی زیادی صرف کرده، اخیرا به منطقه خلیج فارس سفر کرده است تا متحدان عرب آمریکا را برای پذیرش آنچه به نظر می رسد توافق با دشمن دیرین آنهاست، آماده کند.
گفته می شود هیئت آمریکایی برای دور جدید مذاکرات یک عضو جدید هم دارد. این عضو جدید آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا است.
درحالی که مقامات هشدار داده اند دستیابی به توافق جامع را تضمین نمی کنند، برخی نشانه ها از آن حکایت دارد که توافق کلی به زودی حاصل خواهد شد و جزئیات فنی باقی خواهند ماند تا پایان ژوئن بر روی آنها کار شود.
تریتا پارسی، رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا با تاکید بر این که طرفین به دستیابی به توافق نزدیک شده اند، سرمایه گذاری سیاسی دو طرف را به حدی زیاد توصیف کرد که دیگر قادر به خارج شدن از این روند نیستند.
آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل فهرست بلند بالایی از تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده اند. این تحریم ها به کشاندن ایرانیان پای میز مذاکره کمک زیادی کرده است اما زمانبندی لغو این تحریم ها یکی از موانع اصلی بر سر راه نهایی کردن توافق است.
باوجود آن که جان کری یکی از دیپلمات های فعال در این مذاکرات بوده است اما آمریکا تنها طرف مذاکره با ایران نیست. پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل یعنی انگلیس، فرانسه، چین و روسیه و همچنین آمریکا علاوه بر آلمان همه در این گفتگوها شرکت دارند.
با وجود آن که کنگره و دولت اوباما درگیر بحث درمورد زمان لغو تحریم های آمریکا هستند اما این کشور تقریبا بر بسیاری از محدودیت های اقتصادی که سازمان ملل و اتحادیه اروپا به ایران تحمیل کرده اند، کنترلی ندارد.
تصمیم گیری درباره لغو تحریم های سازمان ملل علیه ایران بر عهده شورای امنیت خواهد بود.
برخی کشورها مانند روسیه و چین که با ایران رابطه سیاسی و اقتصادی دارند، مانع افزایش تحریم های این کشور شده اند. برخی از کشورهای اروپایی هم برای از سر گیری تجارت با ایران اشتیاق دارند.
رئیس جمهور آمریکا می تواند به طور موقت تحریم های ایران را لغو کند اما فقط کنگره اجازه لغو دائم آنها را دارد.
کلیف کاپچان، کارشناس ایران که ریاست گروه اوراسیا را نیز برعهده دارد درمورد دستیابی به چارچوب توافق ابراز خوشبینی کرد اما گفت به اعتقاد وی امکان دستیابی به توافق نهایی حدود ۴۰ درصد است.
وی تاکید کرد: هنوز شکاف های زیادی در دو طرف وجود دارد. اگر آنها نتوانند این شکاف ها را پوشش دهند نمی دانم در سه ماه آینده چه کاری می شود انجام داد.
نویسنده در انتها تاکید کرد احتمالا نتیجه مذاکرات سوئیس مبهم خواهد بود. جان کری به دنبال امضای تفاهم بر سر اصول توافق شده پیش از بحث درمورد جزئیات فنی است اما آیت الله خامنه ای خواستار یک مرحله ای بودن این روند است.

ممکن است توافقی مبهم بدست بیاید  
جوئیش پرس نوشت : ایران و گروه پنج بعلاوه یک ممکن است به متنی مبهم دست یابند تا نشان دهند پیشرفت کرده اند.
این پایگاه اینترنتی نوشت : دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و نظام ایران دور جدیدی از مذاکرات را در سوئیس در روز یکشنبه برگزار می کنند در شرایطی که امکان توافق در مورد برنامه هسته ای تهران وجود دارد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری در قاهره در روز شنبه گفت:« من نمی توانم به شما بگویم ما به توافق دست پیدا کنیم یا به توافق نزدیک شده ایم ولی ما بسیار معتقدیم چیزی وجود ندارد که در آوریل ، مه یا ژوئن تغییر کند و این نشان می دهد تصمیمی که در این زمان نمی تواند اتخاذ شود در آن زمان نیز نمی تواند بدست بیاید.اگر برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باشد، باید توافق حاصل شود . امید من این است که این کار در روزهای بعد ممکن باشد.»
سئوالی که وجود دارد این است که منظور از صلح آمیز چیست؟
اگر اوباما بر عقاید خود اصرار کند و مشخص هم نیست ایران اجازه نیابد پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی در رآکتور ناتمام اراک تولید کند و نتواند از تاسیسات هسته ای فردوی خود برای غنی سازی اورانیوم استفاده کند، هیچ توافقی امکان پذیر نیست.
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه اظهار داشت: « عملکرد و ماهیت راکتور آب سنگین اراک بدون تغییر و به صورت یک مرکز آب سنگین باقی می ماند .ما با توجه به دستورالعملهای رهبر معظم ایران (آیت الله سید علی خامنه ای) و نیازهای فنی سازمان انرژی اتمی ایران مصمم به استفاده از این سایت [ تاسیسات غنی سازی فردو] هستیم.»
صالحی گفت ما در مذاکرات اخیر با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا «بن بست های فنی » را از میان برداشتیم .ما گام های بسیار خوبی در مورد مسائل مربوط به غنی سازی و راکتور اراک برداشتیم و توانستیم با پیشنهادهای فنی که مطرح کردیم نگرانی های ساختگی آنها را رفع و از منافع ملی و صنعت هسته ای خود دفاع کنیم که دستاوردی بزرگ برای سازمان انرژی اتمی ایران و عزیزانی است که در این باره فعالیت کردند.»
با توجه به سابقه دولت اوباما در مورد دستیابی به توافق های « کلی » برای اینکه بتوان بقیه مسیر را ادامه داد ، ایران و گروه پنج بعلاوه یک ممکن است به متنی مبهم دست یابند تا نشان دهند پیشرفت کرده اند.

رای گیری درباره توافق نهایی در شورای امنیت
کاخ سفید تایید کرد هرگونه توافق با ایران در شورای امنیت به رای گیری گذاشته می شود
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران ، کاخ سفید تایید کرد هرگونه توافقی درباره برنامه هسته ای ایران بین گروه پنج بعلاوه یک و تهران در شورای امنیت به رای گیری گذاشته خواهد شد.
دنیس مک دوگو دبیر کل کاخ سفید در پاسخی که به سناتور جمهوریخواه باب کراکر رئیس کمیته امور خارجی سنای آمریکا ارسال شد نوشت :« شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز باید درهرگونه توافق با ایران ایفای نقش کند.»
دستیار ارشد باراک اوباما نوشت :« همان طور که درست است که فقط کنگره است که می تواند به قوانین تحریم علیه ایران پایان دهد ،‌فقط شورای امنیت می تواند به تحریم های شورای امنیت علیه ایران پایان دهد.»
وی افزود:« از آنجا که گفتگوکنندگان اصلی درباره توافق با ایران پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند ،‌ما پیش بینی می کنیم شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای را برای ثابت کردن حمایت خود در قبال هرگونه توافقی تصویب و مشروعیت بین المللی آن را تقویت کند.»
جمعه سخنگوی وزارت امور خارجه به جدول زمانبندی چنین رای گیری اشاره کرده بود که یک «قطعنامه تاییدآمیز» کمی پس از انعقاد این توافق خواهد بود .
جنیفر ساکی اعلام کرد این قطعنامه جدای از قطعنامه ای است که تحریم های سازمان ملل علیه ایران را لغو می کند ،‌چنین قطعنامه ای در مرحله بعدی خواهد بود.
دولت باراک اوباما وارد کشمکشی با کنگره که جمهوریخواهان در آن اکثریت دارند ،‌شده است تا نمایندگان پارلمان را تصویب قانونی موسوم به کراکر- منندز که باراک اوباما را مجبور می کند هرگونه توافقی با ایران را در کنگره به رای گیری گذارد ، منصرف کند.
به مدت ۶۰ روز کنگره این اختیار را دارد که برای جلوگیری از اجرای آن قانون تصویب کند.
باب کراکر اعلام کرد:« در باره این مسئله که کنگره نقشی چنین حیاتی ایفا کرده است ،‌من مهم می دانم که کنگره نظر خود را به شکلی مناسب پیش از آنکه هرگونه توافقی به اجرا در آید بیان کند.»
جمهوریخواهان تلاش می کنند اکثریت دو سومی را در هریک از مجلس کنگره بریا تصویب این تدبیر به دست آورند تا بتوانند در برابر وتویی که باراک اوباما قول آن را داده است مقاومت کنند.
میچ مک کانل رئیس جمهوریخواهان سنا تکرار کرد :« ظاهرا دولت در آستانه ،‌انعقاد یک توافقنامه بد با یکی از بدترین رژیم های دنیا است که به ایرانی ها اجازه می دهد ساختار هسته ای خود را حفظ کنند.»
سناتور مک کانل همچنین گفت در صورت شکست گفتگوهای بین المللی ،‌ سنا تلاش خواهد کرد تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کند ،‌متنی که کرک -منندز برگرفته از نام تدوین کنندگان آن نام گرفته است .

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس