تاریخ انتشار: ۲۶ اسف ۱۳۹۳

گفتگوهای ظریف و کری در لوزان سوئیس از سرگرفته شد. از ساعاتی پیش گفتگوهای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در لوزان سوئیس از سرگرفته شد. پیشرفت در مذاکرات هسته ای  مقام آمریکایی از پیشرفت در مذاکرات هسته ای ایران خبر داد خبرگزاری رویترز در خبری فوری […]

گفتگوهای ظریف و کری در لوزان سوئیس از سرگرفته شد.

ظریف

از ساعاتی پیش گفتگوهای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در لوزان سوئیس از سرگرفته شد.

پیشرفت در مذاکرات هسته ای 
مقام آمریکایی از پیشرفت در مذاکرات هسته ای ایران خبر داد
خبرگزاری رویترز در خبری فوری به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی اعلام کرد :« به طور قطع در شناسایی گزینه های فنی در مذاکرات هسته ای با ایران به پیشرفت هایی دست یافته ایم اما هنوز مسائل دشواری وجود دارد که باید حل و فصل شوند».

دو موضوع باقی مانده است
صالحی گفت: دو موضوع باقی مانده است که تلاش می کنیم آن دو را حل و فصل کنیم
شبکه العالم در خبری فوری گزارش داد: علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت دو موضوع باقی مانده است که تلاش می کنیم در فرصت باقی مانده تا روز جمعه، آن دو را حل و فصل کنیم.

مذاکرات خوب ظریف با طرف اروپایی 
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از بازگشت از بروکسل گفت : مذاکرات با طرف اروپایی خوب بود .
محمدجواد ظریف در لوزان سوییس گفت : در دیدارهای دو جانبه درباره مسایل منطقه ای گفتگو شد و در دیدار عمومی هم بحث های هسته ای یکبار دیگر مرور شد به ویژه درباره مسایلی که بیشتر به گفتگو نیاز دارد ، بحث کردیم.
وی گفت : در این نشست قرار شد از صبح چهارشنبه مدیران سیاسی هر سه کشور اروپایی همراه با مدیران سیاسی چین و روسیه به مذاکره کنندگان ملحق شوند تا در روزهای پایانی این دور از مذاکرات به بحث ها کمک کنند .
ظریف گفت : طرفهای اروپایی اعلام کردند که حضور فعالی برای رسیدن به توافق نهایی در لوزان خواهند داشت .
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیشب در سفری هشت ساعته در بروکسل که به دعوت مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفر کرده بود با سه وزیر امور خارجه فرانسه ، آلمان و انگلیس دیدار کرد و به لوزان بازگشت.
از صبح امروز نشست دو جانبه ایران و امریکا با حضور مسولان سیاسی ، فنی و معاونان آغاز شده است .

آمریکا تهدید کرد
الاخباریه سعودی گزارش داد : آمریکا تهدید کرد در صورتی که در پایان مهلت تعیین شده به توافق هسته ای فراگیر با ایران نرسد میز مذاکرات را ترک خواهد کرد.
این شبکه تلویزیونی افزود ، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید هشدار داد در صورتی که تهران نتواند در مذاکرات هسته ای که بیش از یکسال به طول انجامیده است به توافق نهایی برسد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و همپیمانان بین المللی آن مذاکرات را متوقف خواهند کرد. این در حالی است که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: مذاکرات هسته ای هم اکنون به مراحل سرنوشت ساز خود رسیده است.
از سوی دیگر جمهوریخواهان کنگره آمریکا فشارهای خود را بر دولت اوباما افزایش داده اند تا توافق هسته ای با ایران به امضا نرسد ، زیرا این توافق باعث می شود ایران به قدرت هسته ای تبدیل شود.
جمهوریخواهان با توافق با ایران که آن را «توافق بد» می نامند و موجب برداشتن تحریمها از این کشور می شود مخالفت می کنند. این در حالی است که ایران به طور کامل فعالیتهای هسته ای خود را متوقف نخواهد کرد.
حسن ابوزیتون خبرنگار شبکه تلویزیونی الاخباریه سعودی در گزارشی گفت: سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا، انتقادهای خود را از دولت آمریکا در زمینه چگونگی تعامل با پرونده هسته ای ایران افزایش داده است.
وی تاکید کرد اوباما در آستانه امضای توافقی بد با ایران است که برای این کشور فن آوری دستیابی به سلاح هسته ای را به ارمغان خواهد آورد. همچنین تحریمهای اقتصادی که بر این کشور تحمیل شده است نیز با این توافق بد برداشته خواهد شد.
سناتور میچ مک کانل یادآور شد: دولت آمریکا تلاش می کند دست همکاری خود را به سوی بدترین رژیم در جهان دراز کند و به آن امکان می دهد تاسیسات زیربنایی برای ساخت سلاح هسته ای ایجاد کند.
وی تاکید کرد: کنگره آمریکا همه تلاشهای خود را برای جلوگیری از امضای این توافقنامه هسته ای به کار خواهد بست. همه باید بدانند که اوباما در آستانه امضای توافقی بسیار بد با ایران است بنابراین ما به شدت نگرانیم.
خبرنگار اسکای نیوز عربی ادامه داد: حزب جمهوریخواه دولت آمریکا را به امتیاز دادن به ایران و موافقت در زمینه برداشتن سریع تحریمها از این کشور متهم کرد. همچنین کاخ سفید به ایران اجازه داده است فعالیتهای هسته ای خود را ادامه دهد و تعدادی از دستگاههای سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم همچنان فعال باقی بماند. در مقابل برخی از فعالیتهای حساس به مدت ده سال متوقف خواهد شد و این مسئله نشان می دهد مواضع سختگیرانه آمریکا در گذشته ، هم اکنون اتخاذ نمی شود.
تام کاتن سناتور ایالت آرکانزاس آمریکا که نگارنده نامه ‌ای ضد ایرانی با امضای ۴۷ سناتور بود در این زمینه گفت: «ما تلاش می کنیم ایران به سلاح هسته ای دسترسی پیدا نکند. از این رو برای ما بسیار مهم بود که به طور مستقیم با ایران تماس داشته باشیم زیرا ایران کشوری پارلمانی و دموکراتیک نیست. انقلاب ایران مسئول کشته شدن صدها آمریکایی در عراق و لبنان است».
خبرنگار اسکای نیوز عربی در ادامه گفت: اما دولت آمریکا همچنان بر مواضع خود در زمینه چگونگی نرسیدن ایران به سلاح هسته ای تاکید می کند. دولت آمریکا از راههای دیپلماتیک و سیاست چماق و هویج استفاده می کند که شامل تحریمهای اقتصادی و تهدید به استفاده از گزینه نظامی در این زمان است. از سوی دیگر کاخ سفید درباره خطر سیاستهای کنونی کنگره آمریکا در زمینه پرونده هسته ای آمریکا هشدار داد زیرا این سیاستها می تواند نتایج معکوسی داشته باشد زیرا فعالیتهای کنونی می تواند اهداف آمریکا را تامین کند و نیازی به سیاستهای کنگره نیست.
جان کری در این زمینه گفت: «موضع کنگره اشتباه و بی سابقه است. البته گزینه های زیادی بر روی میز است. باراک اوباما بارها در اظهارات خود تاکید کرده است که نمی گذارد ایران به سلاح هسته ای دست یابد».
حسن ابوزیتون درادامه گزارش خود تصریح کرد: اما جریانهایی در کنگره بر سیاست خود در زمینه محروم کردن ایران از فناوری هسته ای تاکید می کنند زیرا با هر قیمتی باید مانع فعالیتهای هسته ای نظامی ایران شد.
به رغم گسترش اختلافات بین کاخ سفید و کنگره آمریکا اوباما تهدید کرده است هرگونه فعالیتی از کنگره برای جلوگیری از رسیدن به توافق هسته ای با ایران را وتو خواهد کرد. از این رو این موضوع اختلافات را بین دو طرف افزایش داده است.

رای گیری در کنگره درباره توافقنامه هسته ای
سناتورجمهوریخواه:هفته آینده برای قانون تصویب توافقنامه باایران درکنگره رای گیری می‌کنیم
عضو جمهوریخواه سنای آمریکا اعلام کرد کمیته روابط خارجی سنا هفته آینده درباره قانون ملزم کردن دولت این کشور به گرفتن موافقت کنگره در مورد هر نوع توافقنامه هسته ای با ایران رای گیری می کند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، سناتور باب کورکر گفت: کمیته روابط خارجی سنا هفته آینده درباره قانونی رای گیری می کند که باراک اوباما رئیس جمهور این کشور را ملزم می کند هر نوع توافقنامه هسته ای با ایران را به کنگره ارائه کند تا با آن موافقت کند.
یادآور می شود این قانون در صورت تصویب در کمیته روابط خارجی سنا باید در جلسه عمومی سنا هم تصویب شود تا سپس برای کاخ سفید ارسال شود.
باراک اوباما می تواند این قانون را امضا یا آن را وتو کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس