تاریخ انتشار: ۲۰ خرد ۱۳۹۴

مدیران سیاسی گروه ۱+۵  آخر این هفته به مذاکرات هسته ای با ایران در وین می پیوندند.   به گزارش گذارنیوز  دور اول نشست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران با هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به نمایندگی از کشورهای ۵+۱ در این مذاکرات حضور دارد […]

مدیران سیاسی گروه ۱+۵  آخر این هفته به مذاکرات هسته ای با ایران در وین می پیوندند.

مذاکرات

 

به گزارش گذارنیوز  دور اول نشست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران با هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به نمایندگی از کشورهای ۵+۱ در این مذاکرات حضور دارد ، پایان یافت.
هفتمین دور از گفتگوها به منظور ادامه نگارش پیش نویس متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پیش از ظهر امروز در هتل کوبورگ وین آغاز شد .
نشست در سطح  کارشناسی نیز به ریاست حمید بعیدی نژاد و کارشناسان کشورهای ۵+۱  دقایقی پیش(ساعت۱۴٫۳۰ دقیقه بوقت ایران ) آغاز شد.
تیم هسته ای ایران به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران صبح امروز چهارشنبه وارد وین شد.

بیانیه اتحادیه اروپا درباره مذاکرات هسته ای

پیش از آغاز نشست امروز عراقچی با اشمید در وین، اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در وین ادامه پیدا می کند.
در این بیانیه آمده است : در تکمیل تلاش ها در راستای رسیدن به یک راهکار جامع و بلند مدت برای مساله هسته ای ایران ، خانم «هلگا اشمید»، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران امروز در وین دیدار می کنند.
این بیانیه افزوده است: مدیران سیاسی گروه ۱+۵ نیز آخر این هفته به این مذاکرات می پیوندند. همچنین کارشناسان فنی ایران و گروه۱+۵ همزمان کار بر روی ضمائم فنی توافق نهایی را ادامه می دهند.

جاش ارنست:توافق با ایران برای اوباما از اولویت برخوردار است  

سخنگوی کاخ سفید گفت:توافق بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی است.
جاش ارنست درباره مذاکرات اتمی با ایران گفت:زمانی که موضوع به مذاکرات اتمی با ایران مربوط می شود،رئیس جمهور معتقد است که مذاکره با ایران بهترین راه برای جلوگیری از دست یابی این کشور به تسلیحات اتمی است و ما شاهد تلاشهایی هماهنگ شده از طرف برخی در کنگره برای تضعیف این مذاکرات بودیم.اما رئیس جمهور بیش از هر زمان دیگری مصمم است که شاهد این موضوع باشد که این تلاشهای دیپلماتیک به نتیجه برسد زیرا وی معتقد است که این موضوع به طور شفاف به نفع منافع آمریکا و همچنین به نفع نزدیکترین همپیمان ما در خاورمیانه یعنی اسرائیل است.این بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی است.این موضوع برای رئیس جمهور از اولویت برخوردار است و ما سرمایه سیاسی زیادی را در این رابطه هزینه کرده ایم تا این موضوع به جلو حرکت کند و پیشرفت هایی در این رابطه داشته ایم و رئیس جمهور مصمم است که این موضوع به نتیجه برسد زیرا این موضوع با ارزشها و اولویت هایی که رئیس جمهور برای دفاع از آنها به مقام ریاست جمهوری رسیده است،سازگار هستند.

فروش هواپیما به ماهان ایر بر مذاکرات هسته ای سایه افکنده است

روزنامه نیویورک تایمز نوشت خرید چند فروند هواپیمای فرسوده توسط شرکت هواپیمایی ماهان ایر ممکن است در مذاکرات هسته ای مشکلاتی را میان ایران و آمریکا به وجود آورد.
این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم ریک گلدستون نوشت در هفته های پایانی مذاکرات هسته ای، ایران و آمریکا روز سه شنبه در آستانه یک رویارویی احتمالی بر سر اقدام اخیر شرکت هوایی ماهان ایر در خرید نه فروند هواپیمای ایرباس فرسوده، قرار گرفتند. ماهان ایر بیش از سه سال است که در فهرست سیاه تحریم های آمریکا قرار دارد.
ماهان ایر این هواپیماها را که شامل هشت فروند هواپیمای ای-۳۴۰ (A340) و یک فروند ای-۳۲۱ (A321) است در ماه مه به منظور گسترش خدمات مسیرهای بین المللی خود از شرکت هایی در عراق، سوریه و امارات خریداری کرده است.
وزارت خزانه داری آمریکا که رعایت اصول تحریم ها را زیر نظر دارد اعلام کرد خرید این هواپیماها نه فقط نقض تحریم های آمریکا بوده است بلکه این هواپیماها نیز قابل مصادره هستند. این بدان معنا است که این هواپیماها نمی توانند از کشورهای متحد با آمریکا یا دیگر کشورهایی که موافقتنامه حمل و نقل هوایی با ایران دارند پرواز کنند.
روز سه شنبه علیرضا جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی ایران گفت تلاش آمریکا برای توقیف این هواپیماها یا ممانعت از اجرای برنامه های شرکت هوایی ماهان ایر برای پرواز این هواپیماها به کشورهای دیگر قابل تحمل نخواهد بود.
جهانگیریان گفت: «آمریکا حق ندارد مانع سفرهای بین المللی هواپیماهای ما شود.»
بر اساس پایگاه اینترنتی ماهان ایر، هواپیماهای این شرکت از تهران به چندین مقصد در آسیا، اروپا و خاورمیانه پرواز می کنند.
مشخص نیست این اختلافات تا چه زمانی ادامه خواهند یافت و این که آیا این مسئله تلاش مذاکره کنندگان بین المللی را برای رسیدن به توافق هسته ای نهایی تا پایان ماه ژوئن با مشکل مواجه خواهد کرد یا خیر.
گرچه ایرباس یک شرکت اروپایی است اما برخی از قطعات هواپیماهای آن ساخت آمریکا است در نتیجه تحت تحریم های آمریکا که صادرات فن آوری به ایران را ممنوع کرده است، قرار می گیرند.
با این حال، منتقدان دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته اند وی به قدری مشتاق توافق هسته ای با ایران است که برای رسیدن به یک نتیجه موفقیت آمیز در مذاکرات، از نقض تحریم ها از جانب ایران و اختلافات دیگر با این کشور چشم پوشی می کند.

مانعی جدید بر سر راه دستیابی به توافق هسته ای

الشرق الاوسط با تاکید بر آن که مسئله بازرسی از تاسیسات نظامی ایران مانعی جدید در راه دستیابی به توافق هسته ای است نوشت، سخنان وزیر خارجه ایران مبنی بر اینکه در مذاکرات هسته ای محتوا مهمتر از زمان است، راه را برای تمدید مدت مذاکرات باز می‌کند.
روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در مقاله ای به قلم سلطان محمد النعیمی، نوشت:‌ سی ام ژوئن، زمان دستیابی به توافق نهایی بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک بر سر برنامه هسته ای است.
از نوامبر دو هزار و سیزده، این مذاکرات شاهد جنب و جوشی واقعی بود که می‌توان آن را نتیجه دیدارهای محرمانه بین آمریکا و ایران دانست. اما با وجود این، مسائل سخت ممکن است بار دیگر مذاکرات را به سمت تمدید بکشاند. در ایران، وزیر خارجه این کشور می‌گوید: «زمان مهم نیست، محتوا مهم است» منظور از محتوا، بندهای توافقی است که انتظار می‌رود، همان گونه که عباس عراقچی گفته است، در بیست صفحه و پنج ضمیمه تنظیم شود.
هیچ کس نمی‌خواهد مذاکرات تمدید شود اما صحبت های ظریف علامت سوالهایی ایجاد کرده است.
در این مقاله بر معضلی جدید که در صد الویت های مذاکرات قرار دارد، متمرکز خواهیم شد. معضل بازرسی که معیاری برای شکست یا موفقیت این مذاکرات به شمار می‌رود اما قبل از آن باید به برخی معضل های سابق اشاره کرد.
نویسنده با اشاره به برخی توافقات که درباره میزان غنی سازی و تعداد دستگاه های سانتریفوژ در ایران، صورت گرفته است، نوشت: مسئله برداشتن تحریم ها هنوز مبهم است. شاخص ها نشان می‌دهد که لغو فوری تحریم ها، سخت است زیرا بر اساس دیدگاه آمریکا، باید لغو تحریم ها تدریجی صورت گیرد و همزمان با گام هایی باشد که طرف ایرانی بر می‌دارد. در این میان معضل بازرسی از تاسیسات هسته ای و نظامی خود را نشان داد.
رهبر ایران، تاکید می‌کند که اجازه بازرسی از سایت های نظامی را نخواهد داد و از هیچ یک از مقامات یا دانشمندان (هسته ای) مصاحبه نخواهد شد. اظهارات مقامات ایران در این خصوص صریح و شفاف است. محمد جواد ظریف،‌ خیلی محتاطانه از شدت مسئله کاست. وی اشاره کرد موضوع مصاحبه با دانشمندان (هسته ای) جدید نیست و حتی در دوره احمدی نژاد نیز اتفاق افتاده بود. در سایه مواضع سرسختانه مسئولان نظام ایران، ظریف باردیگر ظاهر شد تا اشاره کند درباره بازرسی از سایت ها و مصاحبه با دانشمندان هسته ای، تصمیم گرفته است راه حل دیگری اتخاذ کند. این معضل همچنان ادامه دارد و اظهارات یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، مبنی بر ضرورت پایان دادن به ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته ای ایران نیز به آن اضافه شد. واقعیت این است که موانع زیادی در برابر دو طرف قرار دارد، و سخنان عباس عراقچی، مبنی بر اینکه دو طرف به یکدیگر اعتماد ندارند، این مسئله را تقویت می‌کند.
در این مقاله با اشاره به صحبت های بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با شبکه العالم آمده است: با توجه به سخنان کمالوندی، می توان درباره نقشه راه و برداشت ایران این گونه گفت:
اول: ایران پروتکل الحاقی را همزمان با بازدید از سایت ها قبول نخواهد کرد همان گونه که در پروتکل الحاقی بر بازدید از سایت های نظامی تصریح نشده است.
دوم: پروتکل الحاقی، تصریح می‌کند آژانس بین المللی انرژی اتمی در هر اقدامی که بخواهد آن را آغاز کند به اطلاعاتی متکی است که کشور عضو در اختیارش قرار می‌دهد. به عنوان مثال بر اساس اصول سلامت و امنیت، اطلاعاتی درباره فعالیت های هسته ای به آژانس داده می‌شود و بعد از آن آژانس، به بازرسی اقدام و درباره صحت اطلاعات تحقیق می‌کند.
سوم: برخی طرف ها در خارج به صورت عمدی تلاش کردند این گونه نشان دهند که مفهوم پروتکل الحاقی دست آنها را در بازدید از هر مکانی که بخواهند باز می‌کند. در صورتی که پروتکل الحاقی به بازدید از سایت ها تصریح می‌کند نه بازرسی آنها. این بازدید می‌تواند با بازدید از سایت صورت گیرد یا با گرفتن نمونه هایی از سایت که به صورت برنامه ریزی شده انجام می‌شود. ایران، تجربه های تلخی در این خصوص دارد، طی سیزده سال گذشته، بازرسان، از فرصتی که ایران برای همکاری در اختیار آنها گذاشته بود،‌ سوء استفاده کردند و در پی بازدید و نمونه برداری از یک سایت نظامی، داستان هایی در این خصوص درست کردند. به همین سبب، ایران نگرانی هایی در این زمینه دارد.
چهارم: درصورتی که اصرار بسیاری برای بازدید از یک سایت نظامی صورت گیرد، می‌توان به شیوه های دیگری از جمله بازدید و نمونه برداری از مناطق مجاور آن، همکاری کرد تا آژانس بین المللی مطمئن شود، مواد هسته ای در سایت وجود ندارد.
پنجم: در نظام سلامت و ایمنی یا در پروتکل اضافی، مصاحبه با دانشمندان هسته ای مطرح نشده است.
ششم: دستگاه های اطلاعاتی و به خصوص اسراییل، با استناد به اسناد جعلی، مسئله بازدید از سایت های نظامی را مطرح می‌کنند و این مسئله تمام شدنی نیست.
در پایان این مقاله آمده است: سخنان وزیر خارجه ایران مبنی بر اینکه محتوا مهمتر از زمان است، راه را برای تمدید مذاکرات باز می‌کند. پس باید گفت معضلات همچنان پابرجاست و موانع زیادی برای دستیابی به راه حل وجود دارد. به همین سبب تصمیم گیری سیاسی می‌تواند نقش مهمی در دستیابی به راه حل اتخاذ کند. ظریف نیز به همین مسئله اشاره کرده و گفته است:‌ «در حال حاضر، مسئله اصلی، اتخاذ یک تصمیم سیاسی است و ما در لوزان بر سر این مسئله توافق کردیم و دستیابی به توافق بدون پیش گرفتن این راه، ممکن نیست» و اکنون باید پرسید آیا تصمیم سیاسی آماده است یا باید در انتظار تمدید مذاکرات و عواقب آن باشیم.

شک و تردید درباره دو خواسته آمریکا از ایران  
روزنامه وال استریت ژورنال در تحلیلی نوشت: در مذاکرات ایران باید فرصت ها و درس های مربوط به آن را ارزیابی کرد.
مایکل سینگ در تحلیلی برای این روزنامه آمریکایی نوشت: در هفته گذشته قیل و قالی در سیاست خارجی آمریکا در گرفت و این بحث از زمانی آغاز شد که یک مقام دولت آمریکا از گزارش نیویورک تایمز انتقاد کرد. در این مطلب با استناد به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایندی ایران با تعهدات بین المللی تصریح شده بود که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران افزایش یافته است و آن را مانعی در مسیر توافق هسته ای میان آمریکا و ایران دانسته بود. سخنگوی دولتی با لحنی غیرمعمول و تند که یک سخنگو باید داشته باشد این گزارش نیویورک تایمز را پوچ و بی معنی و عجیب و غریب توصیف کرد.
این یک مسئله فنی بود. براساس طرح اقدام مشترک یا توافق موقت هسته ای، ‌به ایران اجازه داده شد که اورانیوم خود را تا پنج درصد غنی سازی کند که این پایین ترین حد غنی سازی اورانیوم در نظر گرفته شد و این کشور ملزم شده بود که غنی سازی بالاتر از این سطح را متوقف کند. در این توافقنامه همچنین ایران متعهد می شود که ذخایر گاز هگزوفلورید اورانیوم خود را محدود کند. ماده ای که اگر اندکی بیشتر غنی سازی شود می تواند به عنوان ماده انفجاری بمب مورد استفاده قرار بگیرد و همه اورانیوم با غنای پایین تولید شده خود و همه گازهای اورانیوم غنی شده تا بیست درصد را به اشکال دیگر تبدیل کند.
هر دو خواسته آمریکا در حال حاضر با شک و تردید روبرو است: ایران در تبدیل اورانیوم با غنای پایین خود به شکل پودر که در این طرح خواسته شده است و تبدیل اورانیوم با بیست درصد غنا به صفحات سوختی، پیشرفت اندکی داشته است. در حالی که این احتمال وجود دارد که ایران بتواند در صورت شکست مذاکرات هسته ای، ذخایر سوختی خود را حفظ کند، دولت آمریکا نشان می دهد که توجیه شده است ایران در حال کشمکش با فرایندهای ناآشنای این خواسته ها در توافق است و این که ایران هیچ یک از بندهای توافق اقدام مشترک را نقض نکرده است. چرا که این تعهدات و محدودیت ها از سی ام ژوئن در نظر گرفته می شود و بر مبنای سرفصل ها مد نظر قرار نمی گیرد.
همانقدر که این مسئله مهم است، اما مهمتر از آن پاسخی است که آمریکا به ایران و به افکار عمومی خواهد داد.
در مرکز این مذاکرات، مخالفت هایی با مواضع مربوط به نیازهای هسته ای ایران وجود دارد. تهران اصرار دارد که ایران باید برای تامین نیازهای خود در صنعت انرژی هسته ای متکی به ظرفیت های بومی و داخلی باشد. این ظرفیت ها از قبیل غنی سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه در زمینه فناروی هایی که می تواند کارآمد تر باشد، می تواند کاربرد دوگانه داشته باشد و در نهایت هم می تواند منجر به ساخت تسلیحات هسته ای شود و هم برای انرژی هسته ای کاربرد داشته باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس