تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴
این روزها دور، دور مداحان سیاسی است؛

ایام عزاداری‌ها دور، دور آنهاست. دوره‌ عزاداری‌های سیاسی کسانی که حتی چندی پیش به تب و تاب تاسیس حزب و کنش‌های سیاسی عملی هم افتاده بودند. فرقی ندارد ماه رمضان باشد یا محرم، ایام سوگواری برای برخی دوره‌ فعالیت‌های سیاسی است که گاهی تا توهین و افترا هم پیش می‌رود.

به گزارش “گذارخبر”، مداحی در ایام سوگواری رسم دیرین ایران اسلامی بوده است. منابری که از سال‌ها پیش حتی در پیشبرد انقلاب اسلامی تاثیر بسزایی داشته است و در دوران کمبود کیفی و کمی رسانه‌ها، کارکردی رسانه‌ای نیز داشته است، اما این روزها که مداحان می‌خواهند وارد عرصه عملی سیاست شوند و خود عامل مستقیم سیاست‌ورزی باشند، بدیهی است که مواضع سیاسی خود را در جریان مداحی‌ها هم رو کنند.

اما تیغ تند مداحی‌های سیاسی در ۱۰ سال گذشته متوجه آیت‌الله اکبرهاشمی‌رفسنجانی نیز بوده است؛ رسمی که شاید بتوان گفت از دوران دولت احمدی‌نژاد جا افتاد و تداوم یافت. رمضان امسال بود که سعید حدادیان در مراسمی در مهدیه امام حسن مجتبی(ع) در میانه مناجات‌ها از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و حسن روحانی نام برد و تندترین سخنان را در لابه‌لای مراسم متوجه رئیس‌جمهوری اسبق و فعلی کرد.

گرچه به گفته بسیاری از بزرگان نمی‌توان به وقایع مذهبی همچون واقعه عاشورا نگاهی صرفا مذهبی و غیرسیاسی داشت، اما نباید هم این تریبون‌های موثر مذهبی را به دست تندروها داد. سیدرضا اکرمی از اعضای جامعه روحانیت مبارز دیروز در این باره به «ایسنا» گفت: «می‌توان ماه محرم و مجالس عزاداری را از سیاست و مسائل سیاسی جدا دانست، اما این دلیل نمی‌شود که برخی در مجالس عزاداری به تندروی روی آورند و با چشم بستن بر واقعیت، برخلاف نظرات مقام معظم رهبری سخن گویند.» او همچنین تاکید کرد که اگر قانون اساسی و سخنان مقام معظم رهبری مدنظر وعاظ و مداحان قرار گیرد، در آن صورت می‌توان شاهد حفظ شأن مجالس عزاداری امام حسین (ع) بود.

از سویی قاسم مهرزاد صدقیانی از اعضای مجمع نیروهای خط امام هم دیروز در گفت‌وگویی درباره مداحی‌های سیاسی گفت: «برخی مداحان، در مجالس عزاداری با طرح مسائل سیاسی به پیشبرد برنامه‌هایی که به آنها سپرده شده‌است، می‌پردازند و از آنجا که از سوی برخی مراکز و نهادهای خاص نیز پشتیبانی و تقویت می‌شوند، هیچ‌ابایی از فحاشی و اتهام‌زنی به جناح سیاسی مقابل خود ندارند.»

او همچنین یادآور شد که کنار گذاشتن مداحان قدیمی و با اصالت وضعیت امروز را به وجود آورده است و گفت: «وقتی مداحان قدیمی و با اصالت کنار گذاشته می‌شوند و برخی تازه به دوران رسیده‌ها سر کار می‌آیند، همین می‌شود و با توصیه و نصیحت نیز نمی‌شود جلوی آنها را گرفت. به جای نصیحت و توصیه باید با برگزاری مرتب جلسات سخنرانی در ماه محرم، در برابر مداحان کم‌سوادی که به غلط ترویج فرهنگ عاشورا را بر عهده گرفته‌اند، ایستادگی کرد.» مقام معظم رهبری هم یک بار در تذکری جدی از موضوع مداحی‌ها گله کردند. ایشان در سخنانی تاکید داشتند که «بارها تکرار کرده‌ایم که در جلسات دینی نباید به کینه‌ورزی‌های مذهبی دامن زد، زیرا مثل روز روشن است که اختلاف‌افکنی بین مسلمانان، همچون شمشیری در دست دشمنان اسلام، مقصود آنان را برآورده می‌کند.»

مداحان و تاسیس حزب

اولین بار اظهارات سعید حدادیان، مداح جنجالی این روزها در این زمینه بحث‌برانگیز شد. حدادیان گفته بود: «خبرهای خوبی از وحدت اصولگرایان به گوش می‌رسد، اما درنهایت اگر آقایان به وحدت نرسند مداحان لیست جداگانه‌ای خواهند داد.» این اظهارات نشان داد که مداحان سیاسی امروز می‌خواهند با تکیه بر نفوذ اجتماعی‌شان در میان توده‌های مردم پا به عرصه رقابت‌های سیاسی بگذارند.

گرچه محسن طاهری، رئیس خانه مداحان چند هفته بعد اعلام کرد: «نظر سعید حدادیان این نبوده که مداحان خودشان کاندیدا می‌شوند. من با ایشان تلفنی صحبت کردم. ایشان گفت اگر اصولگرایان به اعتقاد ما به اجماع نرسند مثل گذشته عمل خواهند کرد. در انتخابات قبل هم از لیست ۳۰ نفره‌ای که آقایان در مسجد ارگ با آقای ارضی و دیگران تنظیم کردند، ۲۴،۲۵ نفرشان به مجلس رفتند. الان هم نظرشان این بوده که اگر آقایان به اجماع نرسند از بین همان دو یا سه لیستی که در میان اصولگرایان مطرح است تعدادی را گزینش و از آنها حمایت می‌کنند.»

به هر روی اظهارات جنجالی و سیاسی مداحان در جلسات عزاداری و همچنین تاکید برخی از آنها به تاسیس حزب و ارائه لیست جداگانه نشانی از ورود جدی مداحان به سیاست دارد. شاید آنها می‌خواهند از منابر عزاداری بر کرسی‌های مدیریت سیاسی بنشینند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما
 1. محرم دقیقا سیاسی ترین دوران اسلام هست،مگه میشه از امام حسین گفت از آزادگی امام گفت از حق و باطل گفت از کل یوم عاشورا وکل ارض کربلا گفت ولی حق و باطل امروز رو ندید و ازحق وباطل این زمانه نگفت؟؟؟
  اگر این حضرات اعمال خودشان رو شبیه اعمال کوفیان نمیدیدند هرگز به خودشان نمیگرفتند!
  اینها میخواهند دم کدخدا رو ببینند کوفیان هم میخواستند دم یزید رو ببینند
  کسانی که به امام حسین ع نامه نوشتند ولی مسلم را تنها گذاشتند و به ایشان خیانت کردند همین کسانی هستند که امروز دعای ندبه و فرج برای امام زمان عج میخوانند ولی ولایت فقیه رو قبول ندارند و خیانت میکنند
  اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَهَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَیْنَ ، وَشٰایَعَتْ وَبٰایَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ ، اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَمیعا

  شاید الان جاهدت نیستند ولی تابعت از یزید زمان کاملا واضح و مشحصه….

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس