تاریخ انتشار: ۲۱ اسف ۱۳۹۴

سرگئی چمیزوف، رئیس شرکت دولتی “روس تک” روسیه در مصاحبه با روزنامه “وال استریت ژورنال” اعلام کرد محموله اول سامانه های اس ۳۰۰ ، اوت یا سپتامبر سال ۲۰۱۶ به ایران ارسال خواهد شد.

تاخیر در تحویل اس ۳۰۰ در رابطه با آن بود که شکایت ایران از روسیه به خاطر عدم تحویل بموقع این سامانه ها تا به حال در دادگاه حکمیت ژنو تحت بررسی قرار دارد.
سرگئی چمیزوف افزود:” ما به توافق رسیدیم. آنها قول دادند بلافاصله پس از ارسال محموله اول دادخواست خود را پس بگیرند”.
یادآور می شود قرارداد تحویل سامانه های “اس-۳۰۰” در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی امضا شد و قرار بود روسیه ۵ آتشبار از این سامانه های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود۸۰۰ میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ “

شرکت سردار دهقان در مراسم ارسال اس 300 به ایران در شهر آستراخان
شرکت سردار دهقان در مراسم ارسال اس ۳۰۰ به ایران در شهر آستراخان

دمیتری مدودف” رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان “تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه ۹ ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی”، تحویل سامانه های اس ـ ۳۰۰، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرد. دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل “اس-۳۰۰ ” از شرکت روسی “روس آبارون اکسپورت ” به دادگاه بین المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای ۴ میلیارد دلار غرامت نمود.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه ۱۳ آوریل امسال با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سامانه های موشکی پدافند هوایی اس-۳۰۰ را به ایران لغو کرد.
سامانه های “اس-۳۰۰” ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سامانه قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. سامانه “اس-۳۰۰” می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری و ارتفاع ۲۷ کیلومتری نابود کند.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس