تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] تولید نسل جدید کاتالیزور طبیعی از درشت جلبک‌های دریای خزر «کلادوفورا»برای اولین بار در دنیا و با هدف ارتقای تولید هیدروژن به عنوان یک سوخت پاک از سوی دانش آموخته واحد علوم و تحقیقات محقق شد. به گزارش ایسکانیوز، فرید صفری دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: «این طرح در ابتدا با […]

[ad_1]

تولید نسل جدید کاتالیزور طبیعی از درشت جلبک‌های دریای خزر «کلادوفورا»برای اولین بار در دنیا و با هدف ارتقای تولید هیدروژن به عنوان یک سوخت پاک از سوی دانش آموخته واحد علوم و تحقیقات محقق شد.

به گزارش ایسکانیوز، فرید صفری دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: «این طرح در ابتدا با هدف تولید گاز غنی از هیدروژن از درشت جلبک‌های دریای خزر که مشکلاتی را در اکوسیستم مناطق ساحلی به وجود آورده بودند، آغاز شد، اما در حین انجام تحقیق مشاهده شد که خاکستر این جلبک‌ها دارای خواص ویژه و منحصر به فردی هستند که استفاده از آن را به عنوان کاتالیزور در فرآیندهای شیمیایی بویژه فرآیندهای تبدیلی زیست توده امکان‌پذیر می‌کند.

وی با بیان اینکه از این خواص می‌توان وجود ماتریس‌های منظم حفرات در سطح آن و وجود مقدار قابل توجه فلزات قلیایی و قلیایی خاکی در ساختار آن را نام برد که موجب ارتقای تولید هیدروژن در فرآیند گازی‌سازی می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه تاکنون در جهان از فلزات واسطه به عنوان کاتالیزور بر پایه سطوح متخلخل که عموما ساخت و استفاده آنها با محدودیت‌های اقتصادی و فنی همراه بوده، استفاده می‌شده این یافته می‌تواند گامی مهم و رو به جلو در فناوری‌های تبدیل زیست توده و تولید هیدروژن قلمداد شود.

صفری در باره کاربردهای این طرح گفت: «از کاربردهای اساسی این یافته، استفاده در واکنش‌های تبدیل زیست توده و برخی واکنش‌های فاز گازی است که در صورت تثبیت آن در ابعاد صنعتی می‌توان رفع نیاز کشور به کاتالیزورهای گران قیمت و تسهیل انجام فرآیندهای شیمیایی مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر را نام برد.

بر اساس این گزارش، این طرح تحقیقاتی از سوی فرید صفری محقق واحد علوم و تحقیقات و با همکاری دانشگاه تهران و مهندس امید نوروزی از دانشجویان این دانشگاه و به سرپرستی دکتر احمد توسلی استاد واحد علوم تحقیقات انجام گرفته است.

نتایج اولیه این تحقیق در مجله Bioresource technology که از معتبرترین مجلات علمی جهان در این حوزه به شمار می‌آید به چاپ رسیده است.

۱۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس