تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴

سخنگوی دستگاه قضا گفت: اقدام علیه سفارت عربستان خلاف قانون و مقرارت بود و بر همین اساس تعدادی تحت تعقب قرار گرفتند و تعدادی شناسایی و مورد پیگیری هستند.

به گزارش “گذارخبر” حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نودمین نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اقدام اخیر حکام آل سعود در اعدام شیخ نمر اظهار داشت: حکام آل سعود با حمایت از داعش و گروه‌های تکفیری همه جنایت‌هایی که در عراق و سوریه انجام می‌دهند٬ شریک هستند.

دنیا نمی‌تواند از کنار اقدام آل سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر بگذرد

وی ادامه داد: آنچه بر سر ملت مظلوم بحرین می‌آید و اینکه از ظالم حمایت می‌کنند٬ باعث می‌شود به نوعی در ظلم انجام شده شریک باشند.

سخنگوی دستگاه قضا بیان داشت: دنیا نمی‌تواند از کنار اقدام آل سعود در به شهادت رساندن عالم بزرگوار شیخ نمر بگذرد.

وی ادامه داد: با اعدام این عالم بزگوار، به خشم مردم مسلمان و هر آزاده‌ای اضافه می‌شود و ان‌شاءلله به عذاب دردناک الهی دچار می‌شوند و از حکام آل سعود انتظاری جز این نیست و مایه تاسف به سازمان‌های مدافع حقوق بشر و انسان‌ها و مخالف با اعدام هستند که هیچ اقدامی و سخن قابل توجهی نگفتند و برخی فقط اظهار نگرانی کردند.

معاون رئیس دستگاه قضا بیان داشت: اگر چنین اتفاقی در برخی کشور‌ها رخ می‌داد بوق‌های تبلیغاتی چه‌ها که نمی‌کرد.

عاملان اقدام علیه سفارت عربستان مورد پیگیری هستند

اژه‌ای بیان داشت: همه مسلمانان که ناراحت هستند اهل سنت و علمای شیعه داخل و خارج کشور ایران این عمل را محکوم کردند و جوانان غیرتشان به جوش آمده است.

وی گفت: در داخل کشور هر کاری که می‌خواهیم بکنیم٬ باید بر اساس قانون باشد این اقدام علیه سفارت عربستان خلاف قانون و مقرارت بود بر همین اساس تعدادی تحت تعقب قرار گرفتند و تعدادی شناسایی و مورد پیگیری هستند.

دستگاه‌های اطلاعاتی، انتظامی و قضایی برای تخلف‌های انتخاباتی آماده‌اند

معاون اول قوه‌قضاییه با اشاره به اینکه کمتر از دو ماه دیگر دو انتخابات مهم در کشور برگزار خواهد شد گفت: امیدواریم مانند سنوات گذشته مردم با شور و نشاط و مشارکت حداکثری که مورد تاکید رهبری بوده٬ ولو اینکه عده‌ای خوششان نیاید در انتخابات شرکت کنند٬ امیدواریم همه دستگاه‌ها، نامزد‌ها و طرفداران آن‌ها براساس مقررات انصاف و حق‌الناس بودن نگاه و عمل کنند تا انتخابات در کمال امنیت و آرامش و رقابت برگزار شود.

وی افزود: دستگاه‌های اطلاعاتی، انتظامی و قضایی در حال حاضر با هم هماهنگ هستند و آمادگی لازم را دارند تا با هر اقدام خلاف قانون، جرم و تخلفی چه در فضای مجازی و چه در فضای غیر مجازی برخورد کنند. در جایی که نیاز به تشکر و پیشگیری باشد٬ اقدامات لازم انجام خواهد شد و اگر کسی به تذکرها گوش نداد و مرتکب جرمی شد٬ این انتظار است که در اسرع وقت با آن‌ها برخورد شود.

از افراد مربوط به حوادث سال ۸۸ بازجویی شد

سخنگوی قوه‌قضاییه یادآور شد: کسانی از اهل فتنه بوده‌اند که مجددا فعالیت غیرقانونی و تخریبی خود را‌ آغاز کرده‌بودند برخی از آن‌ها احضار شدند و تحقیق و بازجویی از آن‌ها بعمل آمد و به آن‌ها یادآوری شد که اگر به این کار ادامه دهد برخورد شدیدتری با آن‌ها صورت خواهد گرفت. امیدواریم همه رسانه‌ها نیز به گونه‌ای عمل کنند که به نفع نظام و خودشان باشد

نیروی انتظامی برخورد جدی‌تری با مجرمان خطرناک داشته است

محسنی‌اژه‌ای خاطر نشان کرد: از نیروی انتظامی تشکر می‌کنیم که برخورد جدی‌تر و برنامه‌ریزی‌ترشده‌ای را در مورد مجرمان خطرناک داشته برخی از افراد فراری بوده‌اند و در این هفته‌ها نیروی انتظامی با تلاش خود عده‌ای را دستگیر کرد برخی از این افراد از سال ۹۱ و ۹۲ متواری شده‌ بودند. خوشبختانه هماهنگی‌های خوبی هم با قوه‌قضاییه شده تا در جایی که نیاز به دستور قضایی بود دادسرا همکاری کند و چه در تهران و چه در استان‌ها با کسانی که در فضای مجازی علیه امنیت و آرامش مردم اقدام می‌کنند برخورد شود.

برای ساماندهی موسسه‌ها و تعاونی‌ها تلاش می‌کنیم

سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان اینکه در مورد ساماندهی منافع مردم در مسائل پولی و بانکی هم دولت هم بانک مرکزی و هم قوه‌قضاییه به جد وارد شده‌ است٬ گفت: امیدواریم موسسه‌ها و تعاونی‌ها در جهت منافع کشور و مردم قدم بردارند. مردم نیز باید به مسئولان اعتماد کنند و دلهره نداشته باشند. همه تلاش ما این است که مردم متضرر نشوند و بیش از آنکه فکر مجازات باشیم٬ به دنبال این هستیم که کمترین ضرر به صاحبان حساب‌ها برسد. خواهشم از مردم این است که با کسانی که معامله می‌کنند دقت بیشتری داشته باشند تا دیگر این مسائل تکرار نشود.

امکان دارد فردی مرتکب اقدام مجرمانه‌ای نشده باشد٬ اما برای حضور در انتخابات تایید صلاحیت نشود

اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درخصوص آخرین وضعیت پرونده۱۷۰ نماینده‌ای که از سعید مرتضوی پول دریافت کردند و چگونگی ارسال استعلام قوه قضاییه به شورای نگهبان در مورد آنها و وضعیت تایید صلاحیت این افراد اظهار داشت: با توجه به اینکه پیش از این به تفصیل درباره پرونده ۱۷۰ نماینده توضیح داده‌ام و از آنجا که اشاره گذرا از آن بر وضعیت کنونی موجب مخدوش شدن واقعیت‌ها درخصوص این پرونده می‌شود٬ فکر می‌کنم بهتر است به‌‌ همان صحبت‌های گذشته بسنده کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: با این وجود درباره بخش دوم این سوال و مسئله تایید صلاحیت‌ها باید بگویم این موضوع در حوزه اختیارات شورای نگهبان است.

محسنی اژه‌ای اعلام کرد: امکان دارد فردی مرتکب هیچ جرم یا اقدام مجرمانه‌ای نشده باشد٬ اما برای حضور در انتخابات از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت نشود. تصمیم‌گیری درخصوص احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات وظیفه شورای نگهبان است که با سازوکارهایی که در اختیار دارد٬ در این‌باره تصمیم‌گیری می‌کند.

تاکنون ۳۸ نفر از عاملان حمله  به سفارت عربستان٬ بازداشت شده‌اند

سخنگوی قوه قضائیه درپاسخ به سوال خبرنگاری درباره تعداد دستگیرشدگان حمله به سفارت عربستان و نحوه برخورد قوه قضائیه با این اتفاق اظهار داشت: آنچنان که عرض کردم این اقدام از سوی ما محکوم است و آن را خلاف قانون می‌دانیم.

او اضافه کرد: در پی دستور مقام‌های مربوطه تا جایی که بنده اطلاع پیدا کردم ۳۸ نفر از کسانی که شب گذشته به سفارت عربستان هجوم بردند٬ بازداشت شده‌اند البته پس از آن نیز دستگیری این مهاجمان ادامه داشته و امکان دارد این تعداد افزایش یابد.

معاون اول قوه قضائیه اضافه کرد: در خصوص اتفاق‌های مشابه طبعاً باید نیروی انتظامی و وزارت کشور اقدام‌های پیشگیرانه را انجام دهند و در این داستان قوه قضائیه نیز هرجا که لازم باشد ورود خواهد کرد و با این دو نهاد مسئول همکاری‌های لازم را انجام خواهد داد.

آنچه درباره پرونده بابک زنجانی مطرح شده٬ به معنای آزادی متهم نیست

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای وکیل بابک زنجانی در خصوص لزوم لغو بازداشت او از ۹ دی ماه سال ۹۳ خاطرنشان کرد: البته قانون تفاوتی میان افراد قائل نمی‌شود٬ اما طبیعتاً نسبت به نوع جرم تفاوت‌هایی در برخورد قانون وجود دارد و زمان بازداشت مجرمان بنا به جرمی که مرتکب شده‌اند متفاوت است.

او اضافه کرد: دادگاه حتماً قانون را به طور کامل اجرا می‌کند٬ با این وجود آنچه درباره این پرونده مطرح شده به هیچ عنوان به معنای آزادی متهم نیست بلکه بنا بر قانون اقدام تبدیل وضعیت بازداشت با قرار وثیقه وجود دارد.

مجرمیت فرد نیاز به احراز ندارد اما صلاحیت افراد نیاز به احراز دارد

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره تاثیرسابقه کیفری نامزدهای انتخاباتی در تایید صلاحیت آن‌ها گفت: تعیین صلاحیت نامزد‌ها به عهده مراجع چهارگانه‌ای که از آنها استعلام به عمل می‌آید، نیست٬ چراکه به عنوان نمونه یکی از این مراجع ثبت احوال است که وجاهت تایید صلاحیت را ندارد یا دادگستری می‌تواند درخصوص سابقه کیفری افراد و وضعیت پرونده آن‌ها نظر بدهد. وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی به عنوان دو مرجع دیگر نیز تنها وظیفه دارند سوابق و اسناد موجود درباره نامزد‌ها را در اختیار هیات‌های اجرایی و نظارت قرار دهند و این هیات‌ها براساس استعلام‌های انجام شده و همچنین اسنادی که احیاناً خودشان کسب می‌کنند، در خصوص تایید صلاحیت افراد نظر می‌دهند.

او ادامه داد: احراز صلاحیت با احراز مجرمیت متفاوت است و با وجود اینکه لازم نیست احراز مجرمیت فرد احراز شود، صلاحیت افراد نیاز به احراز دارد. بنابراین اگر اطلاعاتی درباره صلاحیت افراد وجود داشته باشد که منجر به زیر سوال رفتن آن شود می‌تواند مانع از تعیین صلاحیت گردد.

شکایتی از سوی مولاوردی صورت نگرفته است

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اهانت هفته‌نامه یاالثارات به شهیندخت مولاوردی گفت: در این باره تا جایی که اطلاع دارم شکایت یا طرح دعوی از سوی خانم مولاوردی صورت نگرفته است٬ اما چنانکه همواره تاکید کرده‌ام هیچکس حق توهین به هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی را ندارد و آزادی بیان به هیچ عنوان مستلزم توهین به افراد نیست

او اضافه کرد: اگر این توهین به سبب وظیفه و از جایگاه مسئولیتی فردی انجام شده باشد٬ بنا بر پیش‌بینی‌هایی که در قانون صورت گرفته امکان شکایت برای شاکی خصوصی وجود دارد و این در حالی است که در غیر این صورت مدعی‌العموم نیز می‌تواند طرح دعوی کند.

محسنی اژه‌ای با اشاره به احتمال توقیف نشریه یاالثارات خاطرنشان کرد: درباره توقیف این نشریه در اینکه شکایت از سوی شخص خانم مولاوردی مطرح شود یا از سوی مدعی‌العموم تفاوت وجود دارد.

خبر در حال تکمیل است…

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس