تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴
شناسنامه شخصیت‌های معمای شاه؛

تیمسار حسن طوفانیان وزیر جنگ بوده و کلیه خرید‌های نظامی ایران از کشور‌های خارجی بر عهده او بوده است.

به گزارش “گذارخبر”  تیمسار حسن طوفانیان در سال ۱۲۹۱ خورشیدی در تهران متولد شد. پدر وی میرزا مهدی نامبردار خیاط و مادرش آمنه حاج شیخ علی عرب بود. حسن طوفانیان تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ترقی و تحصیلات متوسطه را در مدرسه ادب پشت سر گذاشت. بعد از آن وارد مدرسه دارالفنون شد و در سال ۱۳۱۲ تحصیلات متوسطه خود را به پایان رساند.

زندگی شخصی تیمسار حسن طوفانیان وی دارای چهار برادر و دو خواهر بود. طوفانیان در ۲۴ مرداد سال ۱۳۲۰با فاطمه شکوه الملوک زدهی ازدواج کرد.

ثمره ازدواج شش فرزند بود که سه تای آن‌ها دختر و سه تا پسر بودند.

سفر به انگلستان و آمریکا

تیمسار دو مرتبه به منظور آموزش‌های تکمیلی به کشور‌های انگلستان و آمریکا سفر کرد. سفر به انگلیس برای تکمیل دوره خلبانی بود که در تاریخ ۱۳۲۲/۸/۲۹ صورت پذیرفت.

مقام‌ها و پست‌های طوفانیان در سال ۱۳۴۰ به عنوان آجودان شاه برگزیده می‌شود.

وی در سال ۱۳۴۱ به درجه سرلشگری رسید. بعد از آن در سال ۱۳۴۵ به درجه سپهبدی دست یافت. بعد  از آن در سال ۱۳۵۲ به مقام ارتشبدی نائل شد. این مقام به معنی جانشینی وزیر جنگ بود.

گفتنی است اخذ مقام آجودانی به مثابه سکوی پرتاب طوفانیان در مقام‌های گوناگون بوده و در این دوران شاه ا عتماد کامل خود را به وی بروز می‌دهد.

طوفانیان محرم اسرار نظامی محمدرضا شاه
بعد از نائل شدن به مقام ارتشبدی، طوفانیان به یکی از چهره‌های مرموز در رژیم پهلوی تبدیل می‌شود. او وزیر جنگ و رئیس سازمان صنایع نظامی بوده و کلیه خرید‌هایی نظامی ایران از کشور‌های خارجی بر عهده او بوده است.

رابطه پنهانی با اسرائیل
حسن طوفانیان سفر‌های بسیاری را به اسرائیل داشته است. این امر نشان از وجود رابطه عمیق ایران و اسرائیل در دوران پهلوی است. طی این مسافرت‌ها به اسرائیل خرید‌ها و قرارداد‌های نظامی بسیار مابین دو کشور منعقد گردیده است.

پست‌های نظامی و سیاسی تیمسار حسن طوفانیان
فرمانده آموزش خلبانی
رئیس دایره ۲ طرح‌های استراتژیک اداره سوم ارتش معاون هوایی اداره سوم ارتش
مدیر عامل سازمان صنایع نظامی
آجودان مخصوص شاه
رئیس اداره خرید و سفارشات خارجی صنایع نظامی و جانشین وزیر جنگ
فرار و مرگ مرد نظامی رژیم پهلوی

سرانجام در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ تیمسار طوفانیان در پناه‌گاه خود پنهان می‌شود و پس از گذشتن مدتی به کشور‌ آمریکا متواری می‌شود. سرانجام در سال ۱۳۷۷ خورشیدی در کشور آمریکا فوت می‌کند.

بازیگر نقش تیمسار حسن طوفانیان در مجموعه تلویزیون «معمای شاه» کاظم افرندنیا است. وی در مجموعه‌های تلویزیونی مانند «پرواز در حباب» و فیلم سینمایی «سفیر» ایفای نقش کرده است که می توانید گفتگوی وی را اینجا بخوانید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس