تاریخ انتشار: ۲۸ آبا ۱۳۹۴

فرودگاه و شهر خوست طی سال های ۱۹۸۰ تا ۱۱ آوریل ۱۹۹۱ تحت کنترل نیروهای ارتش سرخ شوروی و دولت مرکزی افغانستان بودند غیر از یک بازه کوتاه چند ماهه بین اواخر ۱۹۸۷ تا ابتدای ۱۹۸۸ در محاصره زمینی کامل نیروهای مجاهدین افغان به شمار می رفتند .

به گزارش “گذارخبر”  در ۱۹ نوامبر ۱۹۸۷ قوایی متشکل از ۲۰ هزار سرباز ارتش سرخ و ۸ هزار نفر از نیروهای ارتش افغانستان عملیات بزرگی موسوم به ( عملیات قاطعانه ) را برای شکست محاصره خوست شروع کردند . با وجود استفاده گسترده مجاهدین از موشک های استینگر ، نیروهای شوروی با انجام چند ماموریت بزرگ هوابرد مواضع خود را در طی مسیر و در ارتفاعات محکم کردند . سرانجام پس از درگیری های شدید ، قوای مشترک شوروی – افغان در ۳۰ دسامبر ۱۹۸۷ وارد شهر خوست شدند و به محاصره آن به طور موقت پایان دادند .

فیلم روسی مشهور ( دسته نهم ) نیز بر اساس نبرد بر سر تپه مشهور ۳۲۳۴ واقع در ارتفاعات استان پکتیا ساخته شد که از درگیری های مهم همین عملیات بود .

با شروع خروج قوای شوروی ، مدتی بعد وضعیت سابق محاصره باز هم شروع شد .
دو سال پس از خروج کامل قوای شوروی از افغانستان ، عملیات بزرگی با همکاری نیروهای حزب وحدت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار ، نیروهای جلال الدین حقانی و نیروهای قبایلی محلی بر ضد خوست و فرودگاهش شروع شد .

پس از نبردی سنگین ، مدافعان شهر و فرودگاه با دریافت ضمانت های جانی ، سرانجام مواضع خود را تسلیم مجاهدین کردند و در آوریل ۱۹۹۱ خوست نیز به قلمرو مجاهدین اضافه شد .

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس