تاریخ انتشار: ۲۱ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] در حالی که پیش از این مرکز آمار ایران رشد ارزش‌افزوده بخش نفت در سال گذشته را ۳٫۶ درصد اعلام کرده بود، مرکز پژوهش‌های مجلس این شاخص را ۱٫۳ درصد ارزیابی کرده است. به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که پیش از این مرکز آمار ایران رشد ارزش‌افزوده بخش نفت در سال گذشته را […]

[ad_1]


در حالی که پیش از این مرکز آمار ایران رشد ارزش‌افزوده بخش نفت در سال گذشته را ۳٫۶ درصد اعلام کرده بود، مرکز پژوهش‌های مجلس این شاخص را ۱٫۳ درصد ارزیابی کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که پیش از این مرکز آمار ایران رشد ارزش‌افزوده بخش نفت در سال گذشته را ۳٫۶ درصد اعلام کرده بود، مرکز پژوهش‌های مجلس این شاخص را ۱٫۳ درصد ارزیابی کرده است.

در این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان شده است: «یکی از مهمترین و اثرگذارترین بخش‌های اقتصادی که ارزش‌افزوده آن نقش مؤثری در رشد تولید ناخالص داخلی داشته و به نوعی موتور محرک طرف تقاضای اقتصاد ایران نیز است، بخش نفت است. نمودار زیر نشان‌دهنده رشد ارزش‌افزوده بخش نفت از سال ۱۳۸۵ به بعد است. بعد از توافق ژنو و تسهیل صادرات نفت کشور، ارزش‌افزوده این بخش در سال ۱۳۹۳ از رشد مثبت ۴٫۸ درصدی برخوردار شد.»

در ادامه همین گزارش اشاره شده است: «عناصر تشکیل‌دهنده ارزش‌افزوده بخش نفت شامل صادرات نفت خام، صادرات میعانات گازی، خوراک پالایشگاه‌ها و فرآورده‌های نفتی است که در این بین کلیدی‌ترین عنصر اثرگذار بر ارزش‌افزوده بخش نفت، مقدار صادرات نفت است. ارزیابی آمار صادرات نفت در سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که مقدار صادرات نفت نسبت به سال ۱۳۹۳ حدود ۴٫۱ درصد افزایش داشته که عمدتاً متأثر از اجرای برجام و افزایش محسوس صادرات نفت در ماه‌های بهمن و اسفند ۱۳۹۴ است. این شواهد آماری حاکی از مثبت بودن رشد ارزش‌افزوده بخش نفت در سال ۱۳۹۴ است. برآوردهای مرکز پژوهش‌ها حاکی از آن است که رشد ارزش‌افزوده بخش نفت در سال ۱۳۹۴ حدود ۱٫۳ درصد است. مرکز آمار ایران رشد بخش نفت در سال ۱۳۹۴( به قیمت سال ۱۳۷۶ )را معادل ۳٫۶ درصد اعلام کرده است.»

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس