تاریخ انتشار: ۰۲ اسف ۱۳۹۴
با صدور بیانیه‌ای‎؛

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در حمایت از لیست «خبرگان مرد م» و «شورای سیاست­گذاری اصلاح­‌طلبان» در انتخابات ۷ اسفند ۱۳۹۴ بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش “گذارنیوز”  متن این بیانیه‌ به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف و بزرگوار ایران، بار دیگر عرصه‌­ای برای حضور و اعلام نظر شما گشوده شده است و انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفند ۱۳۹۴ فرصتی است برای تحکیم اراده ملت و تقویت بنیاد مردمسالاری.

جمهوری اسلامی که بر اصل اصیل حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش در چارچوب ارزش­‌های دینی و شریعت الهی بنیاد نهاده شده است، با هر حضور آگاهانه در انتخابات جانی تازه می‌­گیرد و فصلی نو در دفتر تاریخ آن گشوده می‌­شود.

انتخابات پیشِ رو می‌­تواند تکمیل‌کننده حرکت هوشمندانه مردم در خرداد ۹۲ و ترجیح عقلانیت و اعتدال بر تندروی و بی‌­توجهی به مصالح و منافع ملی باشد.

قطع نظر از علل و انگیزه­‌های تامل‌برانگیز کسانی که در یک دوره طولانی کشور را در معرض خطر و آسیب قرار دادند، مردم ما نتایج تصمیم و عمل آنان را، در قالب تنش­‌های بین­‌المللی، تحریم­‌های ظالمانه، آسیب­‌های جدی به اقتصاد کشور، تخریب ارزش­‌های اخلاقی و گسترش فساد و دروغ و تباهی، ایجاد تفرقه میان مردم و نقصان سرمایه اجتماعی مشاهده کردند و با اقدام خود در انتخاب گزینه تدبیر و امید، بازگشت به ارزش­‌های اصیل جمهوری اسلامی را رقم زدند.

حاصل آن رأی در بعد خارجی خروج از بن‌ بست مناقشه هسته­‌ای، نفی تحریم­‌های ظالمانه و رسیدن به برنامه­‌ای بر مبنای عزت، حکمت و مصلحت برای رفتار بین­‌المللی ایران با عنوان برجام بود و در بعد داخلی مهار تورم، ساماندهی اقتصاد، گشایش نسبی فضای سیاسی و تغییر رویه دستگاه­‌های دولتی.

البته این دستاوردهای ارزشمند تا تحقق همه خواست­‌ها و مطالبات مردم شریف ایران راهی دراز دارد و برای تکمیل آن باید هوشمندانه و مجدّانه در ۷ اسفند به صحنه آمد.

روشن است که فضای انتخابات در وضع آیده­‌آل نیست و ردّصلاحیت گسترده بسیاری از چهره­‌های شاخص و موجه و خدمت­‌گزار، دامنه انتخاب مردم را محدود و حق شهروندی انتخاب‌شونده و انتخاب‌کننده را تضییع کرده است؛ به­ ویژه در مورد نامزدهای مجلس خبرگان رهبری، مسئولان محترم شورای نگهبان به امری تصریح کردند که بی­‌اعتنایی به سنت حسنه علمی در همه مجامع علمی جهان و حوزه­های علمیه ما در طول تاریخ درخشان آن تلقی می‌شود.

در همه دانشگاه­‌های معتبر جهان و در تاریخ علمی حوزه­‌های علمیه ما شهادت و اعتبارنامه علمی صادر شده از سوی اساتید تراز اول و چهره­‌های شاخص علمی، اصلی­‌ترین معیار تعیین صلاحیت علمی افراد است؛ و همه مراجع عظام گواهی دو خبره را معیار احراز اجتهاد و اعلمیت دانسته­‌اند.

با این حال، بی­‌اعتنایی به این سنت دیرپا و عقلانی از سوی برخی فقهای محترم شورای نگهبان را باید بدعتی آشکار و زیانبار دانست که امید است با تجدید نظر اساسی در روش احراز صلاحیت­‌ها جلوی آن گرفته شود.

به هر حال انتخابات عرصه گزینش میان امور ممکن است و باید با صبوری و هوشمندی از میان گزینه‌های موجود دست به انتخاب بهترین­‌ها زد؛ و با حضور پرشور مانع هرگونه یأس و انفعال و سپردن صندوق­‌ها به دست افراد تندرو و اخلال در برنامه اصلاح امور کشور شد.

بر این اساس، مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن دعوت از مردم آگاه برای حضور پرشور و آگاهانه در انتخابات و گزینش هوشمندانه و مسئولانه، حمایت خود را در انتخابات مجلس خبرگان رهبری از لیستی که توسط برخی از فضلای ارجمند حوزه علمیه تهیه شده و با عنوان «خبرگان مردم» یا «خبرگان ۹۴» به تأیید بسیاری از شخصیت‌­های علمی و سیاسی از جمله آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رسیده است اعلام می‌دارد و در انتخابات مجلس شورای اسلامی لیست شورای سیاست‌­گذاری اصلاح‌‌طلبان را که حاصل همفکری و تلاش همه گروه­‌ها و احزاب اصلاح­‌طلب و دلسوزان کشور و ملت است تأیید می‌­کند.

امید است ملت بزرگ ایران بار دیگر حماسه بیافریند و حاصل انتخابات ۷ اسفند تقویت جمهوری اسلامی، تحکیم عقلانیت و اعتدال و امیدآفرینِ فردایی بهتر برای ایران عزیز باشد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس