تاریخ انتشار: ۰۱ تیر ۱۳۹۴

روز گذشته کلیات الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای در مجلس تصویب شد. به گزارش گذارنیوز  روز گذشته مجلس شورای اسلامی  کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران را تصویب کرد. کلیات این طرح با رای قاطع نمایندگان و با ۱۹۹ رای به تصویب رسید. مجلس سه شنبه جزییات این […]

روز گذشته کلیات الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای در مجلس تصویب شد.

مجلس

به گزارش گذارنیوز  روز گذشته مجلس شورای اسلامی  کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران را تصویب کرد.
کلیات این طرح با رای قاطع نمایندگان و با ۱۹۹ رای به تصویب رسید. مجلس سه شنبه جزییات این طرح را بررسی خواهد کرد.
ماده واحده طرح جدید نمایندگان و تبصره های آن به این شرح است : « در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای ، هرگونه  نتایج مذاکرات هسته ای با کشورهای ۱+۵ در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود:
۱-  لغو تحریم ها به صورت یکجا و کامل باید در متن توافقنامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات ایران انجام شود .
۲- آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان، مجاز به انجام نظارت های متعارف از سایت های هسته ای است و دسترسی به اماکن نظامی،‌ امنیتی و حساس  غیرهسته ای و نیز  اسناد و دانشمندان ممنوع است و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود .
۳- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای  و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود .
تبصره۱ : بر اساس اصول  ۷۷ و  ۱۲۵  قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.
تبصره ۲ : وزیر خارجه موظف است روند اجرای توافق نامه را هر  ۶ ماه یکبار به مجلس گزارش کند و کمیسیون امنیت ملی مجلس هر ۶ ماه یک بار گزارش روند اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس ارائه می نماید .»

تحلیل رسانه های جهان از اقدام مجلس
بی بی سی اقدام مجلس ایران را درباره توافق هسته ای بازتاب داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، مجلس ایران اختیارات خودش را برای ممانعت از توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی محدود کرد. با این اقدام، احتمال ازهم پاشیده شدن توافق نهایی با اقدام اعضای مجلس ایران از بین می رود. این مصوبه مجلس با کلیات توافق هسته ای در ماه آوریل موافقت کرده است. با این مصوبه مجلس ایران، حالا شورای عالی امنیت ملی ایران باید این مصوبه را تایید کند.

قدرت مجلس محدود شد
مجلس ایران قدرت خود را درزمینه رد موافقتنامه هسته ای محدود کرد.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تهران به قلم آرتور مک میلان نوشت:مجلس ایران روز یکشنبه قدرت خود را در جلوگیری از به دست آمدن موافقتنامه ای هسته ای با قدرت های جهان ( پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان ) محدود کرد و عملا تهدیدی دیرینه را درمورد اینکه قانونگذاران ایرانی ممکن است مانع امضای موافقتنامه ای نهایی شوند برطرف کرد.
طرحی که روز چهارشنبه ارائه شد و در آن معیارهای سختی برای موافقت ایران با هرگونه موافقتنامه تعیین شده ممکن است باعث پیچیده شدن مذاکرات درباره موافقتنامه نهایی شود که قرار است تا ضرب الاجل ۳۰ ژوئن نهایی شود.
با این حال به منظور تقویت دولت حسن روحانی رئیس جمهور ایران ، اصلاحاتی مهم در این طرح صورت گرفته است که نظارت رسمی بر یک موافقتنامه را از دستان قانونگذاران خارج خواهد کرد.
در متن اولیه این طرح معیارهایی تعیین شده است که مجلس می بایست برای الزام آور شدن یک موافقتنامه، اعلام کند محقق شده است.
اما در طرح اصلاح شده، حق نظارت بر موافقتنامه هسته ای ایران با قدرت های جهان به شورای عالی امنیت ملی کشور واگذار شده است.
شورای عالی امنیت ملی متشکل از وزیران ، فرماندهان نظامی و افرادی دستچین شده توسط آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران است. ریاست این شورا به عهده روحانی است که با جدیت در تلاش برای دستیابی به موافقتنامه ای هسته ای بین ایران و قدرت های جهان است. شورای عالی امنیت ملی ایران در نهایت تحت کنترل آیت الله خامنه ای است که در مورد هرگونه موافقتنامه هسته ای حرف آخر را می زند.
علی لاریجانی پس از آنکه ۱۹۹ نفر از نمایندگان مجلس به این طرح اصلاح شده رای مثبت دادند گفت :« رهبر معظم در این خصوص هر تصمیمی بگیرد ، ما در مجلس باید اطاعت کنیم.» وی افزود «ما نباید دستان رهبر معظم را ببندیم.»
تنها سه نفر از نمایندگان مجلس به اصلاحات صورت گرفته در این طرح رای مخالف و پنج نفر نیز رای ممتنع دادند.
اگرچه علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران و بانی نسخه اولیه این طرح گفت هدف از آن محافظت از مذاکره کنندگان ایران در برابر « زیاده خواهی های » غرب است اما لاریجانی نظری دیگر داشت.
لاریجانی با اشاره به ضرورت هماهنگی با شورای عالی امنیت ملی ایران گفت :« ما می خواهیم به این کشور کمک کنیم نه اینکه مشکلات جدیدی به وجود آوریم.»
لاریجانی پیشتر به احمد توکلی از اعضای محافظه کار مجلس و از منتقدان این طرح گفته بود :«‌ما درباره فروش سیب زمینی صحبت نمی کنیم بلکه درمورد مسئله ای مهم برای ایران صحبت می کنیم.»

طرح مجلس، مذاکرات هسته ای را پیچیده می کند
شبکه سی سی تی وی گزارش داد مجلس ایران طرح ممنوعیت بازرسی از مراکز و تاسیسات نظامی این کشور توسط بازرسان بین المللی را تصویب کرد.
شبکه تلویزیونی سی سی تی وی چین گزارش داد در آستانه ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع هسته ای با ایران، مجلس این کشور طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن، ایران در چارچوب هر توافقی که با گروه پنج بعلاوه یک درباره برنامه هسته ای آن حاصل شود به بازرسان بین المللی اجازه نخواهد داد که از مراکز و تاسیسات نظامی آن بازرسی کنند یا با دانشمندان هسته ای این کشور مصاحبه کنند.
سی سی تی وی افزود احتمالا این طرح مجلس ایران مذاکرات هسته ای جاری میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک را پیچیده تر خواهد کرد. حدود دویست و سیزده نفر از نمایندگان مجلس ایران روز یکشنبه در جلسه ای علنی طرح فوق را تصویب کردند. حدود صد و نود و نه نفر از نمایندگان به این طرح رای مثبت دادند. این طرح بر لزوم لغو همه تحریم ها علیه ایران تاکید می کند.
سی سی تی وی در ادامه گزارش خود اعلام کرد رسانه های ایرانی گفته اند آمریکا یک فهرست بیست و سه نفره از فرماندهان نظامی و کارشناسان هسته ای ایران را ارائه و درخواست کرده است در چارچوب توافقنامه نهایی با این افراد مصاحبه کند. ایران این اقدام را جاسوسی توصیف کرده است.

دشوار شدن مذاکرات هسته ای 
اسوشیتدپرس در گزارشی از تهران به قلم علی اکبر دارینی نوشت: مجلس ایران در میان شعار « مرگ بر آمریکا »ی برخی قانونگذاران ، به ممنوعیت دسترسی به مراکز نظامی ، اسناد و دانشمندان ایرانی به عنوان بخشی از موافقتنامه با قدرت های جهان ( پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان ) درباره برنامه هسته ای مورد مناقشه تهران رای داد.
این طرح می تواند باعث دشوار شدن مذاکرات کنونی در وین بین ایران و شش قدرت جهان یعنی آمریکا ، روسیه ، فرانسه ، چین ، انگلیس و آلمان شود آنهم در حالی که دو طرف تلاش می کنند تا ضرب الاجل ۳۰ ژوئن به موافقتنامه ای نهایی دست یابند.
این مذاکرات بر تلاش برای دستیابی به موافقتنامه ای متمرکز است که برنامه هسته ای ایران را در ازای لغو تحریم های اقتصادی علیه این کشور محدود خواهد کرد.
در رای گیری روز یکشنبه در مجلس ایران از ۲۱۳ نماینده حاضر در مجلس ، ۱۹۹ نفر به این طرح رای مثبت دادند. در این طرح همچنین لغو کامل همه تحریم ها علیه ایران به عنوان بخشی از هرگونه موافقتنامه هسته ای درخواست شده است.
این طرح برای تبدیل شدن به قانون باید مورد تایید شورای نگهبان قانون اساسی قرار گیرد.
براساس مفاد این طرح ، بازرسان بین المللی اجازه دارند از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کنند اما هرگونه بازرسی از مراکز و تاسیسات نظامی ایران ممنوع شده است.
در این طرح همچنین آمده است آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب موافقتنامه پادمان ها اجازه دارد بازرسی های متعارف از تاسیسات هسته ای ایران انجام دهد. اما دسترسی به مراکز نظامی ، امنیتی و تاسیسات غیر هسته ای حساس و همچنین اسناد و دانشمندان ممنوع است.
این طرح مجلس ایران همچنین وزیر امور خارجه را ملزم خواهد کرد هر شش ماه گزارشی در مورد روند اجرای موافقتنامه به مجلس ارائه کند.
مذاکره کنندگان هسته ای ایران می گویند پیشتر با « دسترسی مدیریت » شده به مراکز نظامی، تحت کنترل شدید و شرایط خاص موافقت کرده اند. این حق شامل موافقت با برداشتن نمونه های محیطی از اطراف مراکز نظامی است.
اما مقامات ایران از جمله آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم این کشور با پیشنهاد مصاحبه با دانشمندان ایرانی به شدت مخالفت کرده اند.
وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد بازرسی ها همچنان بخشی کلیدی از هرگونه موافقتنامه نهایی است.
در این بیانیه آمده است :«‌ همه طرف ها از آنچه برای یک موافقتنامه نهایی ضروری است از جمله دسترسی و شفافیت، به خوبی آگاه هستند. ما هیچ موافقتنامه ای را در صورتی که شامل این بخش ها نباشد قبول نخواهیم کرد.»

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس