تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۴
در نشست وزیران خارجه سازمان همکاری های اسلامی در نیویورک صورت گرفت؛

«سیدعباس عراقچی» معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در نشست وزیران امور خارجه عضو سازمان همکاری های اسلامی در نیویورک گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال سیاسی کردن فاجعه منا نیست بلکه مسئولیت پذیری و شفافیت کامل در مورد این فاجعه را خواستار است.

به گزارش “گذارخبر” ، وزیران امور خارجه عضو سازمان همکاری های اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند.

در حاشیه این جلسه که با هدف اعتراض به اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی در حمله به مسجد الاقصی و تلاش در تغییر هویت اسلامی آن صورت گرفت قطعنامه ای از سوی وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در حمایت از فلسطین صادر شد.

سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه که ریاست هیات ایرانی در این نشست را به عهده داشت در واکنش به سخنان وزیر خارجه عربستان که در این جلسه از سیاسی شدن حادثه مکه انتقاد کرده بود؛ ضمن ابراز تسلیت به جهان اسلام خطاب به وزیر امور خارجه عربستان گفت که در این حادثه تاسف آور جان هزاران نفر از حجاج از دست رفته است که ۴۶۵ نفر از آنها ایرانی بوده اند. پس از گذشت ۸ روز از این حادثه نزدیک به ۲۰۰ نفر از حجاج ایرانی همچنان مفقود هستند و اطلاعاتی در مورد سرنوشت آنها در اختیار خانواده های آنها قرار نگرفته است، متاسفانه احتمال می رود همگی کشته شده باشند.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال سیاسی کردن این حادثه نبوده بلکه خواستار مسئولیت پذیری و شفافیت کامل در مورد این حادثه است و اینکه عربستان با قبول مسئولیت خود و عمل به تبعات این مسئولیت، اقدامات لازم را برای جلوگیری از چنین حوادثی در آینده اتخاد کند.

الجبیر: مقصران حتما مجازات می شوند
عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در پاسخ گفت ما هم در پی شفافیت و تحقیق و بررسی موضوع هستیم و کسانی که قصور کرده اند قطعا به مجازات خواهند رسید. ما درس های خود را از این حادثه گرفته ایم و کلیه ترتیبات لازم را برای عدم تکرار چنین فجایعی در آینده بکار خواهیم گرفت.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس