تاریخ انتشار: ۰۳ بهم ۱۳۹۴

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در پایان سفر رسمی دو روزه «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین به تهران اعلام کردند که با دستیابی به توافقی گسترده در تمامی حوزه‌های روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای و بین المللی، روابطی مبتنی بر «مشارکت جامع راهبردی» بنا کرده‌اند.

به گزارش “گذارنیوز”  بیانیه مشترک «مشارکت جامع راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» در قالب ۲۰ ماده، نقشه راه گسترش و تعمیق همکاری‌های مشترک تهران – پکن را در حوزه‌های سیاسی، همکاری اجرایی، انسانی و فرهنگی، قضایی، امنیتی – دفاعی و منطقه‌ای و بین‌المللی مشخص کرده است.

این بیانیه مشترک ظهر شنبه و در پایان سفر رسمی رییس جمهوری چین به تهران به طور همزمان در پایتخت‌های دو کشور منتشر شد.

متن کامل بیانیه مشترک مشارکت جامع راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه مشترک «مشارکت جامع راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین»

بنا به دعوت جناب آقای روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین در تاریخ دوم و سوم بهمن ماه سال ۱۳۹۴ هجری شمسی (۲۳ – ۲۲ ژانویه ۲۰۱۶ میلادی) از جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی دیدار کردند. سران دو کشور در فضای صمیمی و دوستانه در خصوص همکاری در تمامی حوزه‌های روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه مشترک، به طور عمیق تبادل نظر کرده و به توافقات گسترده‌ای دست یافتند. چین و ایران در طول تاریخ روابط بیش از دوهزار ساله خود، نقش پراهمیتی جهت گسترش همکاری‌های دوستانه در مسیر جاده ابریشم ایفا کرده و موجب بسط و تسهیل تجارت جهانی گردیده‌اند. در طول ۴۵ سال از زمان برقراری روابط سیاسی دو کشور در ۲۵ مردادماه سال ۱۳۵۰ (۱۶ آگوست ۱۹۷۱) همکاری‌های فیمابین شاهد دستاوردهای برجسته‌ای در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی بوده است. در شرایط فعلی، اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی در حال تجربه کردن تحولات عمیق و پیچیده‌ای است. در چین شرایطی دو طرف بر همکاری کشورهای در حال توسعه در امور بین‌المللی تاکید داشته و به تلاش مشترک برای تحقق صلح و ثبات و توسعه در منطقه و جهان پایبند هستند. با توجه به نیازهای واقعی ارتقاء سطح روابط دو کشور در شرایط جدید، دو طرف توافق می‌نمایند که روابطی مبتنی بر «مشارکت جامع راهبردی» برقرار کرده و در این چارچوب همکاری‌های دو جانبه را به شرح ذیل توسعه دهند:

۱- حوزه سیاسی

(۱) طرفین معتقدند که در شرایطی که روند چندقطبی شدن نظام بین‌الملل و جهانی شدن اقتصاد گسترش عمیقی یافته، مناسبات دو کشور ایران و چین از اهمیت استراتژیک برخوردار گردیده و یکدیگر را شریک راهبردی مهم خود دانسته و توسعه روابط فی مابین را در اولویت سیاست خارجی خود قرار می‌دهند. گسترش مناسب و با ثبات روابط فی مابین با منافع مشترک دو کشور مطابقت داشته و به حفظ صلح، ثبات و توسعه منطقه و جهان مساعدت می‌نماید.

(۲) طرفین به منظور تقویت گفتگوهای سیاسی مقامات ارشد پیرامون مسائل مورد علاقه و تقویت اعتماد راهبردی متقابل، نسبت به ایجاد مکانیسم دیدارهای سالانه وزرای امور خارجه و همچنین نشست دوره‌ای مشورت‌های سیاسی معاونین منطقه‌ای آنان اجماع نظر دارند.

(۳) طرفین بر ضرورت گسترش ارتباطات بین دولت‌های مرکزی و همکاری‌های استانی (دولت‌های محلی) و احزاب و گروه‌های سیاسی به منظور تبادل تجربیات و تقویت تعاملات در تمام زمینه‌ها تاکید دارند.

(۴) طرفین ضمن تاکید بر نقش موثر دستگاه‌های قانونگذاری دو کشور در گسترش و توسعه روابط، بر حمایت از افزایش تبادلات و همکاری‌های بیشتر پارلمانی و دستگاه‌های قانونگذاری دو کشور در سطوح و زمینه‌های مختلف و همچنین رایزنی و مشورت در نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی ذی‌ربط نظیر مجمع مجالس آسیایی و اتحادیه جهانی بین المجالس تاکید می‌نماید.

(۵) طرفین در خصوص مسایل مهم مربوط به منافع اصولی کشور‌ها از جمله استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی از یکدیگر حمایت قاطع می‌نمایند. طرف ایرانی کماکان به سیاست چین واحد قاطعانه پایبند است. طرف چینی از «برنامه توسعه» طرف ایرانی حمایت کرده و از افزایش نقش ایران در امور منطقه‌ای و بین المللی پشتیبانی می‌نماید.

۲- حوزه همکاری اجرایی

(۶) نظر به اراده راسخ طرفین برای توسعه روابط دو کشور و با توجه به مکمل بودن ظرفیت‌های اقتصادی و همچنین وجود زمینه‌های مختلف همکاری در عرصه‌های انرژی، زیرساختی، صنعتی، فناوری و سایر زمینه‌های مشترک، دو طرف توافق می‌نمایند رایزنی‌ها و مذاکرات لازم جهت انعقاد قرارداد همکارهای جامع ۲۵ساله را در دستور کار قرار دهند.

(۷) طرف ایرانی از ابتکار ایده «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و «راه ابریشم دریایی قرن ۲۱» که توسط چین مطرح شده است استقبال می‌نماید. طرفین با تکیه به مزیت‌های خود و با استفاده از فرصتی که امضای اسنادی از جمله «یادداشت تفاهم بین دولت ایران و چین درخصوص ایجاد مشترک کمربند اقتصادی جاده ابریشم و راه ابریشم دریایی قرن ۲۱» و «یادداشت تفاهم جهت همکاری‌های ظرفیت صنعتی، معدنی و سرمایه‌گذاری ایران و چین» فراهم آورده است. همکاری و سرمایه‌گذاری متقابل در حوزه‌های مختلف نظیر حمل و نقل، راه آهن، بنادر، انرژی، صنایع تجارت و خدمات را گسترش خواهند داد.

(۸) دو کشور با توجه به مزیت‌های نسبتی اقتصادی فیمابین، همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه خود در حوزه‌های انرژی‌های فسیلی و تجدیدپذیر، امنیت عرضه و تقاضا و انتقال انرژی‌های فسیلی را ارتقاء داده و طرف چینی سرمایه‌گذاری و فاینس پروژهای بالادستی و پایین دستی صنایع انرژی در ایران را مورد توجه قرار خواهد داد و طرف ایرانی تسهیلات و حمایت لازم را در این راستا ارائه خواهد کرد.

(۹) طرفین توافق خود درخصوص توسعه تبادلات سرمایه‌گذاری و تجاری را اعلام کرده و موافقت می‌نمایند براساس «یادداشت تفاهم تقویت همکاری‌های سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» همکاری‌های ملموس در زمینه اقتصادی، بانکی، سرمایه‌گذاری متقابل، فاینانس، معادن، حمل و نقل، ارتباطات، فضایی، صنایع تولیدی، توسعه بنادر، بهبود و توسعه شبکه راه آهن، راه آهن سریع‌السیر، کشاورزی، منابع آبی، حفاظت از محیط زیست، امنیت غذایی، بیابان‌زدایی، شیرین کردن آب دریا، استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی و انرژی‌های تجدیدپذیر را تقویت کرده و در زمینه تبادل تجربیات و فناوری آموزش نیروی انسانی همکاری می‌نمایند.

(۱۰) طرف چینی از مشارکت ایران به عنوان کشور «عضو موسس» در بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا تقدیر می‌نماید. دو طرف مایلند همکاری خود در زمینه‌های مربوطه را تقویت کرده و به‌طور مشترک برای پیشرفت و شکوفایی منطقه آسیا تلاش نمایند.

۳- حوزه انسانی و فرهنگی

(۱۱) طرفین با توجه به اشتراکات تاریخی و ظرفیت‌های فراوان دو کشور در زمینه‌های انسانی، با ایفای نقش هدایت‌کننده کمیته مشترک فرهنگی دو کشور و ارتقا سطح همکاری‌های فرهنگی موافقت می‌نمایند. در این راستا، اتباع دو کشور را برای سفر به کشور متقابل تشویق و همکاری‌ها در زمینه‌های گردشگری، بهداشتی، جوانان و ورزشی را تقویت خواهند کرد و تبادلات مطبوعاتی و دیپلماسی عمومی را گسترش داده و همکاری‌ها بین واحدهای رسانه‌ای و سفرهای متقابل هیات خبرنگاران را افزایش خواهند داد. همچنین با تقویت گفت‌وگو و تبادلات انسانی و گسترش ارتباطات بین سازمان‌های مردم‌نهاد به اشکال مختلف، زمینه آشنایی، درک متقابل و دوستی بین دو ملت را فراهم خواهند کرد. طرفین امکانات برگزاری سال‌های فرهنگی در کشور متقابل را مورد بررسی قرار داده و به رایزنی‌ها درخصوص تاسیس مراکز فرهنگی و ارائه تسهیلات لازم ادامه خواهند داد. همچنین با تقویت سازوکار همکاری‌های کنسولی، دو طرف حمایت و ارائه تسهیلات لازم به اتباع هر یک از دو کشور در کشور متقابل را مورد تاکید قرار می‌دهند.

(۱۲) طرفین همکاری‌های خود را در زمینه آموزش‌عالی و دانشگاهی، تبادل استاد و دانشجو، همکاری‌های علمی و انتقال فناوری‌های نوین و انجام پروژه‌های مشترک را افزایش می‌دهند.

۴- حوزه قضایی، امنیتی – دفاعی

(۱۳) طرفین به گسترش همکاری‌های قضایی در تمام زمینه‌ها اقدام کرده و از طریق تبادل هیات‌های عالی‌رتبه و همکاری‌های تخصصی و همچنین موافقتنامه استرداد مجرمین، معاضدت قضایی در امور کیفری و موافقتنامه معاضدت قضایی در امور مدنی و تجاری، رایزنی‌ها و همکاری‌های خود را تقویت خواهند کرد.

(۱۴) طرفین تروریسم، افراط‌گرایی و جدایی‌طلبی را تهدیدی برای جامعه بشریت و صلح و ثبات جهانی دانسته و ضمن تاکید بر لزوم اراده راسخ و یکپارچه جامعه جهانی در مبارزه با این سه پدیده شوم، آمادگی خود را برای گفت‌وگو درباره سیاست‌ها و همکاری عملگرایانه در این خصوص اعلام می‌دارند. همچنین مصوبه سازمان ملل متحد تحت عنوان «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری (WAVE)» که بنا بر پیشنهاد رئیس جمهور ایران به تصویب رسید را چارچوب مناسبی جهت دستیابی به این هدف ارزیابی می‌نماید.

(۱۵) طرفین با تقویت تماس‌ها و همکاری‌های فی مابین در زمینه‌های؛ مبارزه با ترددهای غیرقانونی، قاچاق کالا، قاچاق مواد مخدر و پیش‌سازهای شیمیایی آن، مبارزه با جرایم سایبری و جرایم فراملی سازمان‌یافته را افزایش داده و ضمن حمایت از مکانیسم‌های موجود، ایجاد مکانیسم‌های جدید مورد نیاز را مدنظر قرار می‌دهند. همچنین همکاری نیروهای انتظامی خود را در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش ماموران انتظامی تقویت خواهند کرد.

(۱۶) طرفین تقویت ارتباطات بین نیروهای مسلح و وزارت دفاع دو کشور را زمینه‌ساز ثبات و امنیت ارزیابی کرده و نسبت به افزایش تبادل هیات‌ها، رایزنی‌ها و هماهنگی‌ها در سطوح مختلف در این حوزه اقدام کرده و سطح همکاری‌های نیروهای مسلح دو کشور را از طریق مکانیسم‌های همکاری در زمینه آموزش نیروی انسانی، مبارزه با تروریسم و تبادل اطلاعات، تجهیزات و فناوری را ارتقاء خواهند داد.

۵- امور منطقه‌ای و بین‌المللی

(۱۷) طرفین بر حمایت خود از روند چندقطبی شدن نظام بین‌الملل تاکید کرده و آمادگی خود را برای مقابله با چالش‌های جهانی و ایجاد جهانی سرشار از صلح و ثبات اعلام می‌نمایند. دو طرف بر پایبندی خود به اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد، به ویژه لزوم احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و عدم مداخله در امور داخلی کشور‌ها تصریح می‌نمایند. همچنین دو کشور با هرگونه توسل به زور یا تهدید به استفاده از زور و یا اعمال تحریم‌های ناعادلانه علیه کشورهای دیگر و همچنین تمام اشکال تروریسم مخالفت کرد و معتقدند مسایل مورد اختلاف و موضوعات حاد بین‌المللی باید از طریق گفت‌وگو و مذاکره سیاسی حل و فصل شوند.

(۱۸) طرف چینی از نقش سازنده ایران در مبارزه با تروریسم و حفظ صلح و ثبات منطقه تقدیر می‌نماید. طرفین بر این باورند که صلح و ثبات در این منطقه با منافع مشترک جامعه بین‌المللی مطابقت داشته و آمادگی دارند در مورد موضوعات مهم منطقه‌ای، از جمله تحولات سوریه و یمن و ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، رایزنی‌های فی‌مابین را تقویت کرده و روند حل و فصل مسائل حاد را از طریق مذاکرات سیاسی به پیش برده و از خواسته کشور‌ها و ملت‌های منطقه که به دنبال نظام سیاسی و مسیر توسعه منطبق با شرایط کشور خود است، حمایت به عمل آورند تا ثبات پایدار و توسعه مستمر اقتصادی و اجتماعی کشورهای این منطقه تحقق یابد. همچنین طرفین از تلاش‌های کشورهای منطقه و مردم فلسطین برای دستیابی به حقوقشان پشتیبانی می‌نمایند.

(۱۹) طرفین رایزنی‌های خود در چارچوب سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را تحکیم خواهند کرد. چین برای تاثیرگذاری ایران به عنوان کشور بزرگ منطقه اهمیت قائل بوده و نقش ایران در فعالیت‌های مرتبط در چارچوب سازمان همکاری شانگهای را بسیار مثبت ارزیابی کرده و از درخواست ایران برای عضویت رسمی در این سازمان حمایت می‌نماید.

(۲۰) طرفین از اینکه کشورهای گروه ۵+۱ و ایران در مورد «برنامه جامع اقدام مشترک» به توافق رسیدند استقبال می‌نمایند و معتقد هستند که این توافق به تضمین صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران کمک می‌نماید و همچنین منجر به برخوداری کامل ایران از حقوق مشروع خود جهت استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای براساس معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای(NPT)می‌گردد. طرفین بار دیگر بر اهمیت آن تاکید دارند که تمام طرف‌های ذیربط، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را با حسن نیت و به صورت جامع و متوازن به اجرا درآورند و تاکید دارند که در همکاری با طرفهای دیگر جهت پیشبرد مدرن‌سازی راکتور آب سنگین اراک تلاش نمایند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس