تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۴

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که متن توافق هسته ای آماده شده است. به گزارش گذارنیوز آسوشیتدپرس در خبر فوری نوشت: متن توافق هسته ای آماده شده و قرار است برای تصمیم گیری نهایی سران ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن ارسال شود. این خبرگزاری افزود: پس از اعلام نظر سران این دو کشور، توافق […]

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که متن توافق هسته ای آماده شده است.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز آسوشیتدپرس در خبر فوری نوشت: متن توافق هسته ای آماده شده و قرار است برای تصمیم گیری نهایی سران ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن ارسال شود. این خبرگزاری افزود: پس از اعلام نظر سران این دو کشور، توافق نامه روز دوشنبه اعلام رسمی می شود.

هم اکنون وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۵ برای انجام آخرین مراحل مذاکرات هسته ای در وین اتریش حضور دارند. العربیه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد: توافقنامه هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک در مذاکرات وین امروز آماده خواهد شد و فردا دوشنبه امضا خواهد شد.

نگارش متن توافق در حال تکمیل است
منابع دیپلماتیک نزدیک به مذاکرات هسته ای بین ایران و غرب در پایتخت اتریش گفتند هم اکنون نگارش بندهای توافق نهایی جامع درباره برنامه هسته ای ایران در حال انجام شدن است.

به گفته این منابع، رایزنی ها از صبح امروز یکشنبه با مشارکت عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمیدت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا آغاز شده است.

این منابع پیش بینی کردند در پایان کار معاونان وزیران امور خارجه، نشستی با حضور وزیران امور خارجه آمریکا و ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای بررسی آنچه به دست آمده است برگزار شود. شب گذشته نیز جلسه مذاکرات فشرده ای در سطح وزیران امور خارجه با حضور کری و ظریف و موگرینی با حضور معاونانشان برگزار شد و تا دیروقت ادامه یافت. هدف از این نشست، حل کردن آخرین موارد اختلاف و دستیابی به توافق نهایی مورد نظر درباره برنامه هسته ای ایران بود.

یک مقام ارشد ایرانی اعلام کرد توافق هسته ای بین این کشور و قدرت های بزرگ روز یکشنبه قابل دستیابی است. وی افزود: برخی مسائل باقی مانده است که باید توسط وزرای امور خارجه حل و فصل شود. این مقام در گفتگو با رویترز اعلام کرد: «توافق امروز قابل دستیابی است… ولی برخی مسائل باقی مانده است که باید توسط وزرای امور خارجه حل و فصل شود».

پیش از این، خبرگزاری های روس گزارش دادند سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه قصد دارد روز یکشنبه در گفتگوها بین قدرت های جهان و ایران در وین در خصوص برنامه هسته ای مورد مناقشه تهران شرکت کند. اینترفاکس به نقل از یک منبع در وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: «امروز وزیر لاوروف قصد دارد در گفتگوها در خصوص برنامه هسته ای ایران در وین شرکت کند». سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در عین حال زمانی که رویترز با آن تماس گرفت، از اظهار نظر خودداری کرد.

فابیوس: فکر می کنم وارد آخرین مرحله گفتگوها شده ایم
لوران فابیوس گفت فکر می کند گفتگوهای هسته ای گروه پنج به علاوه یک با ایران وارد آخرین مرحله شده است. وزیر امور خارجه فرانسه ابراز امیدواری کرد مواضع فرانسه در مذاکرات هسته ای اکنون به نتیجه ای رضایت بخش منجر شود.

فابیوس گفت از موضعی که فرانسه اتخاذ کرده و موضعی مبتنی بر قاطعیت سازنده است آگاهید. امیدوارم که این موضع اکنون به سرعت به نتیجه ای رضایت بخش منجر شود.»

جان کری : به اتخاذ تصمیمات واقعی نزدیک می شویم
وزیر خارجه امریکا امروز با اشاره به اینکه شب گذشته نشست بسیار مثبتی و خوب با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران داشته است، گفت: من فکر می کنم که به اتخاذ تصمیمات واقعی نزدیک می شویم. جان کری امروز برای شماری از خبرنگاران آمریکایی افزود: بنابراین از آنجایی که تنها چند کار سخت برای انجام دادن وجود دارد , من هنوز امیدوارم. وزیر خارجه امریکا گفت: برخی تصمیمات لازم را گرفته‌ایم اما هنوز برای حصول یک توافق هسته‌ای با ایران چند کار سخت وجود دارد که باید انجام شود.

CNN: فضا به شدت خوشبینانه است
خبرنگار سی ان ان اعلام کرد اظهار نظرهای اخیر درباره مذاکرات هسته ای وین خوشبینانه ترین اظهار نظرها طی روزهای اخیر بوده است. به گزارش سی ان ان، نیک رابرتسون گفت: جان کری وزیر خارجه آمریکا صبح روز یکشنبه بیش از روزهای اخیر درباره دستیابی به توافق درباره مسئله هسته ای ایران ابراز خوشبینی کرد.

به گزارش انتخاب ؛ وی روز گذشته هفت نشست برگزار کرد که دو نشست آن با وزیر خارجه ایران بود. وی پس از این مذاکرات گفت باید تصمیم های بسیار دشواری گرفته شود. کری گفت از آنجا که نشست های شب گذشته مثبت بودند وی بسیار امیدوار است. وی گفت هنوز تصمیم های دشواری وجود دارد که اتخاذ نشده است با این حال اظهارات اخیر کری خوشبینانه ترین اظهارات وی طی چند روز اخیر بوده است.

گفته می شود وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف نیز عصر روز یکشنبه به وین می آید و از آنجا که وزرای خارجه انگلیس، چین ، فرانسه و آلمان نیز حضور دارند به نظر می رسد که گروه پنج به علاوه یک در تدارک برای برگزاری نشستی در روز یکشنبه خواهد بود. این احساس وجود دارد که مذاکره کنندگان در مرحله نهایی دستیابی به توافق یا عکس آن هستند. با این حال آنچه مشخص است اینکه جان کری روز یکشنبه درباره مذاکرات خوشبین بود.

لاوروف عازم وین شد
وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه در توییتر از عزیمت سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور به وین برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران خبر داد. این وزارتخانه اعلام کرد « سرگئی لاوروف عازم وین شد تا در مذاکرات شش میانجیگر بین المللی و ایران درباره پرونده هسته ای این کشور شرکت کند.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس