تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۴
انتصاب مشاور جدید اوباما در امور داعش;

به دلیل باور “راب مالی” به لزوم توافق با ایران و ضرورت مذاکره با حماس انتظار می رود که اسرائیل و نئومحافظه کاران منتقدان اصلی انتصاب او در مقام تازه باشند.

راب مالی مذاکره کننده هسته ای در جریان برگزاری مذاکرات ایران و ۱+۵ مشاور “باراک اوباما” رییس جمهوری آمریکا در امور داعش می شود. این انتصاب از آن رو اهمیت دارد که او تجربیات زیادی را در زمینه موضوع برنامه هسته ای ایران و هم چنین مذاکرات صلح فلسطینی – اسرائیلی داشته است.

 

به گزارش “گذارخبر” ، نشریه تایمز با انتشار گزارش درباره “مالی” و کارنامه او می نویسد:”روز دوشنبه این خبر اعلام شد که آقای مالی وظیفه رسدگی به امور داعش را به عهده دارد. انتصاب او به احتمال زیاد مورد نقد طرفداران اسرائیل و جمهوریخواهان قرار خواهد گرفت چرا که در جریان مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ برای دستیابی به توافق نقش مهمی ایفا کرد و هم چنین در مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل نیز حضور داشته است”.

 

این نشریه اشاره می کند که در ماه آوریل گذشته اقای مالی به عنوان رییس ارشد کاخ سفید در امور ایران، عراق و سوریه و هم چنین کشورهای عربی حوزه حلیج فارس منتصب شد. در آن زمان، “سوزان رایس” مشاور امنیت ملی دولت امریکا گفته بود که اقای مالی یکی از مورد اعتماد ترین مشاوران او بوده است و یکی از معتبرترین و قابل احترام ترین کارشناسان امور خاورمیانه است”.

 

این نشریه اشاره می کند که مالی در اکتبر سال ۱۹۹۸ میلادی از سوی “بیل کلینتون” رییس جمهوری پیشین امریکا برای کمک به پیشبرد مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل منتصب  شد. او مدتی بعد از سوی منتقدان طرفدار اسرائیل مورد حمله قرار گرفت چرا که گفته بود که “یاسر عرفات” رهبر فلسطینیان تنها مقصر برای شکست پیمان کمپ دیوید در سال ۲۰۰۰ میلادی که با میزبانی کلینتون برگزار شد نبوده است”. او در مقالات متعددی اشاره کرده است که تاکتیک های نادرست “ایهود باراک” نخست وزیر وقت اسرائیل و ارائه پیشنهاداتی به عرفات که پذیرش آن ها از سوی او غیر ممکن بوده دلیل اصلی شکست پیمان صلح بوده است.

 

این نشریه افزوده است که او پیش از بازگشت به کاخ سفید و همکاری با دولت اوباما رییس برنامه خاورمیانه گروه بین المللی بحران در نیویورک در فاصله سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ میلادی بوده است. ان اندیشکده به دلیل برگزاری جلساتی با حضور مقام های حماس مورد انتقاد اسرائیلی ها قرار گرفته بود. مالی باور دارد که حماس یک واقعیت سیاسی موجود است و به دلیل آن که اکنون سازمان آزادیبخش فلسطینی تنها نماینده مشروع مردم فلسطین قلمداد نمی شود باید با حماس نیز مذاکره کرد.

 

اوایل ماه جاری میلادی مالی اذعان کرد که دولت اوباما به سمت حل و فصل نهایی منازعه فلسطین و اسرائیل پیش نرفته است. او اشاره کرد که برای نخستین بار در طول دو دهه گذشته دولت امریکا با این واقعیت مواجه شده که راه حلی برای پایان دادن به این منازعه طولانی مدتی پیش رو نبوده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس