تاریخ انتشار: ۰۴ مرد ۱۳۹۴
حذف یارانه نقدی 900 هزار نفر در 3 ماه;

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید بر اساس گزارش های موجود ۹۳۴ هزار و ۴۵۷ نفر از جمعیت یارانه بگیران عادی در ۳ ماه سال ۹۴ حذف شدند.

به گزارش گذارنیوز  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور سقف پرداخت یارانه نقدی را با ۳ هزار میلیارد تومان کاهش ۳۹ هزار میلیارد تومان تصویب کردند. به این ترتیب در صورت تحقق کامل درآمدهای هدفمندی یارانه ها دولت به منظور جلوگیری از افزایش رقم یارانه نقدی پرداختی به خانوار باید یارانه نقدی حدود ۵٫۵ میلیون نفر را قطع کند.

اما هم اکنون در حالی که ۴ ماه از آغاز سال جاری سپری شده است این اتفاق محقق نشده و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کارشناسان نسبت به آینده این قانون و کسری بودجه احتمالی دولت در پایان سال در زمینه یارانه نقدی بارها هشدار بدهند.

البته این در حالی است که مسئولان دولتی از ابتدای سال جاری تا کنون بارها از حذف یارانه ثروتمندان خبر داده اند و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتمای از برنامه دولت برای حذف یارانه نقدی ۶ میلیون نفر در سال جاری خبر داده است. موضوعی که تا کنون به طور کامل محقق نشده و بنابر آخرین اظهارات مسئولان دولتی یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر تا خرداد ماه سال جاری قطع شده است.

در این شرایط غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس که مسئولیت بررسی گزارش عملکرد قانون هدفمندی یارانه ها را بر عهده دارد در گفت و گو با نامه نیوز عملکرد دولت در زمینه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سال جاری را مورد بررسی قرار داده است. به گفته وی سقف بودجه قانون هدفمندی یارانه ها در سال جاری ۵۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است که بر اساس قانون دولت می تواند تا سقف ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای کمک به بخش تولید، ۴۸۰۰ میلیارد تومان برای بخش درمان، ۳۹ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی، یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای سود تسهیلات مسکن زوج های جوان و ۴ هزار میلیارد تومان نیز برای اشتغال جوانان هزینه کند.

به گفته این نماینده مجلس پیش بینی شده بود دولت در ۳ ماهه نخست سال جاری ۸۸ درصد از درآمدهای تعیین شده در قانون را به دست آورد که در این مدت تنها ۷۳ درصد منابع محقق شده است که این موضوع دولت را برای هزینه بخش های مختلف با مشکل مواجه کرده است.

وی ادامه داد: موضوع قابل توجه دیگر در عملکرد هدفمندی دولت در ۳ ماه نخست سال جاری این است که با توجه به عدم تحقق منابع درآمدی پیش بینی شده دولت در این مدت هیچ رقمی را از درآمدهای هدفمندی به سود تسهیلات مسکن حمایتی به زوج های جوان و برنامه اشتغال جوانان اختصاص نداده است.

جعفرزاده همچنین درباره حذف یارانه بگیران از لیست دریافت یارانه نقدی گفت: بر اساس گزارش های موجود ۹۳۴ هزار و ۴۵۷ نفر از جمعیت یارانه بگیران عادی در ۳ ماه نخست سال ۹۴ حذف شدند. این در حالی است که دولت طبق قانون هدفمندی یارانه هاموظف بود که از فروردین سال جاری امکان ثبت نام افرادی که موفق به دریافت یارانه نقدی نشده اند را فراهم کند که سازمان هدفمندی یارانه ها در این مدت اقدامی نکرده است.

وی همچنین درباره تعداد افراد یارانه بگیر گفت: بر اساس آمارهای موجود جمعیت یارانه بگیر در خرداد ۷۶ میلیون و ۵۷ هزار و ۴۳۰ نفر بوده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس