تاریخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۳۹۴

سخنگوی دولت گفت که فعالیت‌های کمیته تنظیم لایحه بودجه سال ۹۵ آغاز شده و دولت مقید است در زمان مقرر آن را به مجلس تحویل دهد. محمد باقر نوبخت در نشست هفتگی سخنگوی  دولت با خبرنگاران به سوالات اصحاب رسانه و دغدغه‌های آنها پاسخ داد. آغاز فعالیت‌های کمیته تنظیم لایحه بودجه سال ۹۵ به گزارش […]

سخنگوی دولت گفت که فعالیت‌های کمیته تنظیم لایحه بودجه سال ۹۵ آغاز شده و دولت مقید است در زمان مقرر آن را به مجلس تحویل دهد.

نوبخت

محمد باقر نوبخت در نشست هفتگی سخنگوی  دولت با خبرنگاران به سوالات اصحاب رسانه و دغدغه‌های آنها پاسخ داد.

آغاز فعالیت‌های کمیته تنظیم لایحه بودجه سال ۹۵

به گزارش گذارنیوز رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: یک خبر و دو گزارش٬ مطالبی است که در این جلسه خطاب به شما ارائه می‌کنم؛ خبر نخست ما شروع فعالیت‌های کمیته تنظیم لایحه بودجه سال ۹۵ است و دولت مقید است امسال نیز در زمان مقرر ۱۵ آذر لایحه را به مجلس تحویل دهد.

نوبخت افزود: ۵ کارگروه هزینه‌یابی، منابع، بخشی،‌ منطقه‌ای و شرکت‌های دولتی کار خود را شروع کرده‌اند که برنامه و ساختار آن خدمت شما تقدیم می‌شود و در هر یک از سی و سه مرحله تدوین لایحه خبرنگاران می‌توانند با هماهنگی در جلسات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شرکت کنند.

سخنگوی دولت گزارش خود را از وضعیت بازار کار ایران نیز ارائه داد و گفت: شاخص‌های بازار کار ایران در بهار ۹۴ نسبت به بهار ۹۳ تغییراتی داشته است.

افزایش نرخ فعالیت از ۳۷ درصد به ۳۸ درصد

وی با اشاره به افزایش نرخ فعالیت از ۳۷ درصد به ۳۸ درصد گفت: در آمار جمعیت را به دو گروه زیر ۱۰ سال و بالای ۱۰ سال تقسیم می‌کنند و جمعیت بالای ۱۰ سال نیز که جمعیت سنین کار هستند٬ به دو گروه آماده به کار و غیر آماده به کار تقسیم می‌شوند. گروه آماده به کار٬ به دو گروه شاغل و بیکار تقسیم می‌شوند.

وی نرخ فعالیت را٬ نسبت جمعیت فعال٬ به جمعیت آماده به کار عنوان کرد و گفت: سال گذشته ۸۷۱ هزار و ۸۶۰ نفر به بازار کار اضافه شدند و جمعیت فعال ایران از ۲۳ میلیون و ۶۳۷ هزار و ۳۰۹ نفر به ۲۴ میلیون و ۵۰۹ هزار و ۶۹ نفر رسیده و از این جمعیت جدید ۱۱۷ هزار و ۱۶۹نفر موفق به پیدا کردن شغل نشدند٬ اما ۷۵۴ هزار و ۵۹۱ نفر موفق به پیدا کردن شغل شدند.

در ۱۱ استان کشور نرخ بیکاری یک رقمی شد

سخنگوی دولت افزود: تعداد شاغلان کشور ۲۱ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۲۴۵ نفر به ۲۱ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۸۳۶ نفر رسید و در ۱۱ استان کشور نرخ بیکاری یک رقمی شد٬ اما نرخ بیکاری از ۱۰٫۷ درصد به ۱۰٫۸ درصد رسید.

نوبخت به مزاح گفت: رسانه‌های منتقد دولت می‌توانند افزایش نرخ بیکاری را تیتر کنند؛ در صورتی که بیش از ۷۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است.

وضعیت اجرای اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو

نوبخت در ادامه گزارشی از وضعیت اجرای اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: اجرای بندهای ۱، ۳ ،۴، ۸ و ۱۳ اقتصاد مقاومتی با وزارت نیرو است٬ که این وزارتخانه توانسته با اولویت دادن واحدهای تولیدی برق و افزایش ۵ درصدی راندمان ۶۰۰ گیگاوات در ساعت صرفه‌جویی کند و ۴۵ هزار میلیارد دلار ارزش این صرفه جویی بوده است.

وی کاهش شدت انرژی و کاهش تلفات از ۱۴٫۸درصد به ۱۲٫۸ درصد را یکی دیگر از دستاوردهای وزارت نیرو در اجرای بند هشتم اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برای اجرای بند ۸ ، از هدر رفتن ۱۰ میلیون مترمکعب آب جلوگیری شد و ۲۹ روستا با ۲۴۱ خانوار از منابع تجدیدپذیر برق‌رسانی شد.

وی افزود: در اجرای بند ۱۳ اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو طی توافقی با ترکیه احداث دو نیروگاه در این کشور را به تصویب رساند که در سال ۹۳ میزان صادرات برق بیش از ۷۲۷ میلیون دلار ارزش داشت.

نوبخت در پایان بخش نخست مطالب خود خاطرنشان کرد: تلاش برای صادرات بیشتر در شرایط تحریم یک اصل است و سیاست اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شد با استقبال دولت مواجه شد و بعد از یک‌سال٬ امروز انتظار دستاوردهای اقتصاد مقاومتی را داریم.

قرار نیست مواردی فراتر از پروتکل به ایران تحمیل شود

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مذاکرات هسته‌ای گفت: مواضع ایران روشن است و حمایت‌های بی نظیر رهبری از تیم مذاکره کننده و اعلام صریح مواضع جمهوری اسلامی و تاکید براینکه مذاکره کنندگان افرادی شجاع، غیور و متدین هستند٬ نشان داد این افراد از منافع نظام دفاع خواهند کرد٬ اما اینکه اگر قرار باشد در توافق مواردی فراتر از پروتکل به ایران تحمیل شود٬ اینها مورد نظر طرف مقابل است.

لغو کنسرت برای امنیت اجتماعی نافع نیست

سخنگوی  دولت در پاسخ به سوالی درباره لغو کنسرت‌ها گفت: کنسرت‌ها اگر شرایط را داشته باشند٬ مجوزهای لازم را می‌گیرند و اینکه قبل از برگزاری یک کنسرت پیش بینی کنیم که شرایط برگزاری کنسرت در آن رعایت نمی‌شود٬ درست نیست. ما لغو کنسرت را برای امنیت اجتماعی نافع نمی‌دانیم و دستگاه‌های مربوط نیز بر اساس اختیارهای خود به کنسرت‌ها مجوز داده‌اند لذا باید همه کمک کنند تا در کشور آرامش باشد.

توضیح حاشیه‌های افطاری‌های رئیس جمهور

سخنگوی  دولت در پاسخ به سوالی در باره حاشیه‌های اتفاق افتاده در افطاری‌های رئیس جمهور گفت: نگاه رئیس جمهور این است که از همه ظرفیت‌های داخلی استفاده شود و انتظار هم همین بود که حرف‌های متفاوتی بیان شود و این حداقل انتظار از طرف مقابل است که به حرف‌های طرف دیگر گوش کند و این جلسات نمونه زمینه همدلی است.

برای پیشبرد «مذاکره ملی» سیاستمداران به جای روزنامه‌٬ رودرو با هم صحبت کنند

سخنگوی  دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در باره پیشنهاد مذاکره ملی گفت: باید شرایطی فراهم شود که از اصحاب سیاست نگاه خود را به یکدیگر منتقل کنند که شاید در این رابطه نیاز به کار رسمی نباشد٬ اما اگر شرایطی فراهم شود که سیاستمداران به جای روزنامه‌ها٬ رودرو با هم صحبت کنند٬ برای امنیت ملی و اتحاد کشور نافع می‌دانم.

توضیحات اختلاف آمار «مرکز آمار» و «بانک ملی»

سخنگوی  دولت در پاسخ به سوالی درباره اختلاف آمار «مرکز آمار» و «بانک ملی» گفت: تنها مرکز رسمی تولید و انتشار آمار در ایران مرکز آمار ایران است٬ ولی این به آن معنا نیست که سایر مرکزها اجازه تولید آمار نداشته باشند٬ اما آمار رسمی همان است که از این مرکز اعلام می شود.

بانک مرکزی و مرکز آمار مبانی محاسباتی خود را یکسان می‌کنند

وی افزود: ممکن است در کارهای آماری٬ تفاوت وجود داشته باشد و به همین جهت از بانک مرکزی خواسته شد تا میزان رشد اقتصادی را محاسبه کند٬ اما نرخ تورم همیشه از سوی مرکز آمار اعلام می‌شود و شورای عالی آمار نیز اخیرا مصوب کرده بانک مرکزی و مرکز آمار مبانی محاسباتی خود را یکسان کنند و تلاش بر این می‌شود که آمارهایی که از مرکز آمار اعلام می‌شود٬ به عنوان اسناد رسمی بپذیریم و این مرکز اگر جامعه علمی نیازمند توضیح است٬ این توضیحات را ارائه کند.

اگر دفتر رهبر تشخیص بدهند٬ در صورت صحت خبر پیام اوباما٬ آن را مطرح می‌کنند

سخنگوی  دولت در پاسخ به سوالی در باره اظهارات مهرداد بذرپاش درباره پیام اوباما که از سوی حیدرالعبادی ارائه شده بود٬ گفت: این خبر اگر در این سطح قابل مطرح شدن باشد٬ سخنگوی  دولت بیان می‌کند یا از سوی سایت و دفتر رهبری اعلام می‌شود. اما من در این مورد بی‌اطلاع هستم و فکر می‌کنم همه ما باید مراعات این مسائل را بکنیم.

وی افزود: هر نماینده اجازه دارد در هر مسئله‌ای اظهار نظر کند٬ اما وقتی مذاکره در مجلس است٬ یک بحث است و وقتی در سطح بالاتر دنبال می‌شود٬ باید اجازه داد در همان چارچوب و پروتکل کارها انجام شود.

دلایل دیدار دولت با بابک زنجانی

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره دیدار دولت با بابک زنجانی گفت: برای برخی کارها لازم است مطالبی از سوی کارشناسان از ایشان پرسیده شود و وی همچنان در اختیار قوه قضاییه است.

آمار کاهش ۳۱ درصدی سرمایه گذاری خارجی مورد تایید دولت نیست

سخنگوی  دولت در پاسخ به سوالی در باره کاهش ۳۱ درصدی سرمایه گذاری خارجی گفت: آمار ما این عدد را تایید نمی‌کند اما به این مسئله توجه کنید که ما در شرایط تحریم هستیم و نقل و انتقالات ارزی ما در شرایط اختلال است.

وی آمار ارائه شده برای افزایش اشتغال و رشد اقتصادی را غیر مطلوب خواند و گفت: ما باید در برنامه پنجم به رشد اقتصادی سالانه ۸ درصد برسیم و هرچند آمار سه درصدی فعلی نیز مثبت تلقی می‌شود٬ اما قانع کننده نیست.

نوبخت تاکید کرد: اما این به آن معنا نیست که ضربه‌هایی که تحریم به اقتصاد ایران می‌زند٬ باعث شود که ایران تسلیم شود و طبق نظرسنجی‌های معتبر مردم همچنان به تیم مذاکره کننده اطمینان دارند و همانطور که رهبر به این تیم اطمینان دارد٬ امیدوارم که ظلم تحریم‌ها از سر مردم ایران رفع شود.

تلاش دولت برای تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره جرم سیاسی گفت: رئیس جمهور به خاطر توجه به حقوق شهروندی٬ اصرار دارد با تدوین لایحه‌ای جرم سیاسی از جرم امنیتی تکفیک شود و به دنبال این مسئله هست.

تخلف ۱۳ هزار میلیاردی واگذاری فرودگاه قشم

محمد باقر نوبخت در پاسخ به سوالی درباره تخلف ۱۳ هزار میلیاردی واگذاری فرودگاه قشم گفت: مسئولان محترم منطقه آزاد قشم این مطلب را بیان کردند که با رقم نازل و شرایط خاص این واگذاری انجام شده بود و شرایط دقیق‌تر آن بعد از به نتیجه رسیدن ازطرق  قوه قضاییه اعلام می‌شود و امیدواریم هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.

دلیل بازگشت ظریف به ایران

سخنگوی  دولت در پاسخ به سوالی درباره دلیل بازگشت ظریف به ایران در خلال مذاکرات گفت: این سفر برنامه‌ریزی شده بود.

دلایل حضور صالحی و فریدون در وین

نوبخت درباره حضور صالحی و فریدون گفت: برای حضور قوی‌تر٬ این همراهی صورت گرفت٬ چنانچه در لوزان هم چنین کاری صورت گرفته بود.

تمدید بلند مدت سیاست ما نیست

وی در پاسخ به سوالی در باره احتمال تمدید مذاکرات گفت: تمدید یکی دو روزه منعی ندارد٬ اما تمدید برای یک دوره بلند مدت دیگر در سیاست ما نیست.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس