تاریخ انتشار: ۰۶ فرو ۱۳۹۴

روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت ایران و آمریکا در حالی به امضای توافق هسته ای نزدیک می شوند که هر دو در داخل با مخالفت های شدید جناح های رقیب مواجه اند. به گزارش گذارنیوز این روزنامه در شماره امروز خود در اینترنت در مقاله ای به قلم پل ریشتر نوشت: اگر همه چیز طبق […]

روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت ایران و آمریکا در حالی به امضای توافق هسته ای نزدیک می شوند که هر دو در داخل با مخالفت های شدید جناح های رقیب مواجه اند.

ظریف

به گزارش گذارنیوز این روزنامه در شماره امروز خود در اینترنت در مقاله ای به قلم پل ریشتر نوشت:
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، مقامات آمریکایی هفته آینده به کشورشان بازخواهند گشت تا اعلام کنند به توافقی تاریخی دست یافته اند که برنامه هسته ای ایران را تا ابد محدود نگه خواهد داشت.
مقامات ایرانی نیز در تهران پیروزمندانه توضیح خواهند داد به توافقی دست یافته اند که ایران را در عرض چند سال آزاد خواهد کرد تا بتواند برنامه هسته ای خود را مثل هر کشور دیگری دنبال کند.
موافقت نامه های بزرگ بین المللی معمولا مستلزم آن هستند که هر دو طرف اذعان کنند از برخی مواضع خود کوتاه آمده اند. اما به دلیل مخالفت های شدید جناحی بر سر مسئله هسته ای ایران، هیچ کدام از دو طرف در اینجا فضای زیادی برای اذعان به اینکه امتیازی داده است ندارد.
در نتیجه، در چند ماه آینده مقامات آمریکایی و ایرانی که هر کدام می کوشند رقبای داخلی را به خوب بودن این توافق متقاعد کنند ، احتمالا به استدلالات ضد و نقیضی درباره آن متوسل خواهند شد.
یک دیپلمات اروپایی که به سبب حساسیت مذاکرات هسته ای خواست ناشناس بماند گفت در داخل اتاق های بی پنجره مذاکرات «ما می توانیم درباره جستجو برای یافتن یک موضع میانی مذاکره کنیم. اما کار در بیرون اتاق دشوارتر است.»
مذاکرات هسته ای ، که بیش از دو سال است ادامه دارد ، به مرحله ای تعیین کننده رسیده است و هر دو طرف نشان داده اند که توافق نزدیک است. دیپلمات ها می گویند رسیدن به توافقی، دست کم بر سر رئوس یک موافقت نامه، ممکن است در چند روز آینده عملی شود.
دیپلمات ها پس از یک استراحت سه روزه روز چهارشنبه برای ازسرگیری مذاکرات در لوزان سوئیس گردهم آمدند. دور جدید مذاکرات با دیدار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف ، همتای ایرانی وی در روز پنجشنبه آغاز می شود.
آیت الله علی خامنه ای، رهبر معظم ایران، استانداردهای بالایی را برای نوع توافق مورد قبول ایران مشخص کرده و گفته است هرگونه توافقی باید «عزت و شرافت» ایران را حفظ کند و آزادی هایی را به این کشور بدهد که هر کشور دیگری برای پیگیری یک برنامه هسته ای غیرنظامی از آنها برخوردار است.
دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تحت فشار کنگره، اسرائیل و رقبای عرب ایران بر اساس قانون «بی اعتمادی و راستی آزمایی» به سر می برد.
مقامات آمریکایی برای اینکه نگذارند بدبین ها این توافق را به شکست بکشانند مجبور شده اند بگویند که ایران حتی پس از منقضی شدن دوره محدودیت ها — که انتظار می رود بین ۱۰ تا ۱۵ سال طول بکشد — همچنان با محدودیت هایی مواجه خواهد بود که به آن اجازه نخواهد داد به سوی تولید بمب برود.
آنتونی بلینکن ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته به کنگره رفت تا شهادت دهد که «برخی محدودیت ها پس از مدتی طولانی برچیده خواهد شد و برخی حتی طولانی تر برقرار خواهد بود و برخی نیز تا همیشه باقی خواهد ماند که از جمله برنامه سفت و سخت نظارت و بازرسی های سرزده خواهد بود.»
بلینکن نگفت چه محدودیت هایی که فراتر از نظارت و بازرسی هایی خواهد بود که انتظار می رود ایران آنها را بپذیرد، تا ابد برقرار خواهد بود.
دولت اوباما و پنج قدرت دیگر جهان — فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین — اکنون ۱۸ ماه است که می کوشند به توافقی دست یابند که تحریم های ایران را به شرطی لغو خواهد کرد که ایران محدودیت هایی را بپذیرد که هدف آنها جلوگیری از دستیابی این کشور به توانایی تولید سلاح های هسته ای است. دیپلمات ها می کوشند تا آخر ماه مارس به یک توافق «کلی» اولیه برسند و تا سی ام ژوئن نیز به یک توافق جامع با تمام جزئیات دست یابند.
توافق اولیه که آنها به دنبال آن هستند و آن را «توافق سیاسی» می نامند ممکن است چنان مبهم باشد که هر دو طرف بتوانند روایت های خاص خود را از آن ارائه کنند.
ایرانی ها در این مرحله یک سند مکتوب نمی خواهند.
اما دولت اوباما به چیزی نیاز دارد که آنقدر مشخص و معین باشد که رضایت کنگره را تامین کند. کنگره مصرانه به دنبال سندی است که نشان دهد مذاکره کنندگان برای همه مسائل اصلی راه حل هایی یافته اند.
دو طرف ممکن است یک راه حل خلاقانه پیدا کنند. مثلا آنها ممکن است از یک بیانیه مشترک استفاده کنند که در آن گفته می شود بر سر مسائل اصلی ، بی آنکه سندی مکتوب امضا شود، توافق حاصل شده است. دولت آمریکا می تواند در نشست های محرمانه کنگره را از جزئیات مطلع کند.
جاش ارنست ، منشی مطبوعاتی کاخ سفید، هفته گذشته گفت در این توافق برخی «تعهدات بسیار مشخص و معین ایرانی ها درباره برنامه هسته ای ، و چگونگی فعالیت تاسیسات آنها ذکر خواهد شد. این ممکن است شامل برخی تعهدات بسیار جدی ایرانی ها برای موافقت با مجموعه ای از بازرسی های سرزده تاریخی نیز بشود.»
فیلیپ هاموند ، وزیر امور خارجه انگلیس گفت بخش عمومی توافق هسته ای کلیات را ذکر خواهد کرد.
وی گفت: «هدف این است که توافقی به دست آید که به زبانی ساده آنچه را ما بر سر آن به توافق رسیده ایم بیان کند.»
اما پیش از آنکه مذاکره کنندگان این اصطلاحات کلی را برای عموم بیان کنند، نیاز دارند که بر سر چند مسئله خاص در پشت درهای بسته به توافق برسند.
دیپلمات های آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی در نشست روز سه شنبه خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ایران فشار آوردند امتیاز بدهد.
فرانسوا دلاتر سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت: «اگر ایران واقعا می خواهد اعتماد جامعه بین المللی را مجددا به دست آورد اکنون باید گزینه های سختی را انتخاب کند.»
دو مسئله از مهم ترین مسائل عبارتند از درخواست ایران برای ادامه فعالیت های تحقیق و توسعه هسته ای در مدت اجرای توافق نهایی و خواسته این کشور برای لغو فوری تحریم ها، به ویژه تحریم های سازمان ملل، از همان ابتدای اجرای توافق.
وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد هیئت آمریکایی اکنون شامل چهار کارشناس دیگر در مسئله تحریم ها، مقررات سازمان ملل و قوانین بین المللی است. این نشان می دهد که این مقامات در چند روز آینده بر یافتن راه حلی برای مسئله تحریم ها متمرکز خواهند شد.
ایران روز شنبه بر موضع خود پافشاری کرد و رهبر ایران  گفت فقط توافقی قابل قبول خواهد بود که به محض امضا شدن تحریم ها را لغو کند.
ظریف نیز روز چهارشنبه گفت تیم وی «بر رهنمودهای مقام معظم رهبری تاکید دارد».

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس