تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۴

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: لایحه بیمه زنان خانه‌دار که معاونت ارائه داده در نوبت رسیدگی در کمیسیون اجتماعی دولت بوده و نظرات دستگاهها هم اخذ شده است. به گزارش گذارنیوز شهیندخت مولاوردی در نخستین گفت‌وگویش با خبرنگاران درشبکه مجازی که امروز دوشنبه صورت گرفت، افزود: این بیمه با مشارکت دولت […]

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: لایحه بیمه زنان خانه‌دار که معاونت ارائه داده در نوبت رسیدگی در کمیسیون اجتماعی دولت بوده و نظرات دستگاهها هم اخذ شده است.

مولاوردی

به گزارش گذارنیوز شهیندخت مولاوردی در نخستین گفت‌وگویش با خبرنگاران درشبکه مجازی که امروز دوشنبه صورت گرفت، افزود: این بیمه با مشارکت دولت اجرا می‌شود، به طوریکه بخشی از حق بیمه را دولت می پردازد؛ البته به دلیل بار مالی و توجیه اقتصادی نداشتن آن و اینکه زنان خانه دار جزو گروههایی هستند که کارفرمای خاصی ندارند به اجرا در نیامده است.

مولاوردی یادآور شد: سازمان تامین اجتماعی در حال بررسی بیمه های چند لایه به عنوان موضوع ماده ٢٧ قانون برنامه پنجم توسعه است.

وی درباره تشکیل وزارت زنان نیز گفت: هر چند این موضوع یکی از وعده های رییس جمهور بوده، اما امور زنان فرابخشی است و محدود کردن آن به یک وزارتخانه موجب می‌شود تا سایر دستگاهها مسئولیت هایشان را نادیده بگیرند و با این بهانه که این امور متولی خاصی دارد از زیر بار آن شانه خالی می کنند.

مولاوردی اضافه کرد: همچنین ممکن است این تلقی باشد که یک وزارتخانه متعلق به زنان است و سایر وزارتخانه‌ها متعلق به آنها نیست و زنان در آن سهمی ندارند. آنچه که تجربه جهانی به آن رسیده است مکانیسم نهادین برای پیشرفت زنان است که در هر کشوری سازو کار خودش را دارد و باید پیگیر وظایف دستگاهها، هماهنگ کننده و پیگیر وظایف آنها باشد.

مولاوردی درباره اقدامات انجام شده برای طرح ازدواج پایدار نیز در این مصاحبه مطبوعاتی مجازی گفت: در این زمینه معاونت یکی از نهادهایی است که در چارچوب جایگاه ستادی باید وظایفی را انجام دهد که با بررسی و آسیب شناسی اسناد مصوب ستاد ملی زن و خانواده به برنامه عملی رسیدیم که همزمان با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع بود و در حال حاضر در آن قالب حرکت می کنیم. دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی برنامه کاهش و کنترل طلاق است که معاونت هم مشارکت دارد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره انتقادهای صورت گرفته در زمینه فاصله گرفتن تدریجی معاونت امور زنان از خواسته‌ها و مطالبات مشروع زنان در زمینه‌هایی مانند حضانت فرزند اظهارکرد: چنین برداشتی اصلا درست نیست و طبق سیاست کلی برنامه پنجم ما در استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه ها مصمم هستیم. این سیاست در برنامه ششم هم تنفیذ شده است.

مولاوردی اضافه کرد: موضوع اختیارات زنان در زمینه حضانت فرزندان کماکان در دستور کار ما قرار دارد که از طریق قوه قضائیه به دلیل قضایی بودن آن، چندین پیشنهاد اصلاحی را پیگیری می کنیم و با دانشگاه مفید قم نیز برای ادامه پروژه بازپژوهی حقوق زن وارد مذاکره شده‌ایم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره کودکان درگیر اعتیاد نیز گفت: در مورد کودکان درگیر اعتیاد آمار دقیقی وجود ندارد. ما گزارش‌هایی را که دریافت می‌کنیم جمع‌بندی و به رییس جمهور ارائه می دهیم که بنا به تشخیص او جهت پیگیری ارجاع می‌شود. با دستگاه ذیربط که وزارت رفاه است نیز جلساتی داریم. ضمن اینکه عضو مرجع ملی حقوق کودک هستیم و در آن چارچوب موضوع را مطرح و پیگیری می کنیم.

نبود عزم ملی برای بهره‌مندی از توانایی‌های زنان

وی در پاسخ به این پرسش که مهمترین چالش حوزه زنان چیست و معاونت امور زنان برای حل آن چه راهکارهایی دارد؟ اظهارکرد: مهمترین چالش از نظر ما بی اعتمادی و ناباوری به توان و ظرفیت زنان در کشور است که تاثیر خود را بر همه مناسبات و تصمیمات و سیاست‌ها می گذارد. به عبارت دیگر هنوز عزم و اراده ملی را در بهره‌مندی از توان نیمی از سرمایه انسانی در برنامه‌ها مشاهده نمی‌کنیم.

مولاوردی درباره راه‌اندازی سامانه پیامکی ۱۰۱ نیز گفت: این سامانه پیامکی جهت دریافت مطالبات و دسته بندی کردن آن و لحاظ آن در برنامه ریزی‌ها راه اندازی و از آن هم استقبال خوبی شده است که هنوز نظرات دریافتی بررسی نشده است. امیدوار هستیم با ایجاد این سامانه تعامل مثبتی را با دریافت به روز نظرات با بدنه جامعه داشته باشیم و در مراحل بعدی قرار است پیشنهادات و ایده های جدید را هم دریافت کنیم و استفاده لازم را ببریم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: در مورد میزان تماسهای امروز با این سامانه خبری ندارم اما دیروز نزدیک به۵٠٠ تماس داشتیم.

وی   درباره اقدامات معاونت امور زنان برای حضور پررنگ تر زنان در انتخابات مجلس نیز گفت: تلاش می‌کنیم قدمهایی برای افزایش تعداد زنان در مجلس برداشته شود . در این جهت هم مکاتبه‌ای با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفته است تا در سیاستهای کلی انتخابات لحاظ شود، از طرف دیگر نیز احزاب و تشکلها نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند که در شرایط حاضر انتظار می‌رود کمک کننده باشند.

مولاوردی همچنین درباه اقدامات انجام شده در جهت تفاهمنامه منعقد شده برای ساماندهی زنان در سکونتگاههای غیررسمی اظهارکرد: در مورد تفاهم‌نامه با وزارت راه کمیته مشترکی تشکیل شده که برنامه‌های اجرایی را بررسی می کند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره سرانجام پیگیری‌ها درباره سهمیه زنان در آزمون استخدامی نیز گفت: کماکان پیگیر هستیم و دستور معاون اول را هم گرفته ایم. ضمن اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی معتقد است بر اساس نیازهای اعلام شده توسط ١٣دستگاه عمل کرده است. به عنوان مثال سال گذشته مامور تشخیص مالیاتی بیشتر خانم را استخدام کردند و امسال مردان بیشتری می‌پذیرند.

مولاوردی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای اندیشیده شده برای اعتیاد بانوان تصریح کرد: کار معاونت امور زنان انجام هماهنگی‌های لازم و مدیریت ظرفیت‌های موجود است که در این دو سال در چند استان اقداماتی داشته‌ایم. ضمن اینکه در دو سال باقیمانده از دولت یازدهم چند طرح ملی را در موضوعات اولویت دار، پیگیری می‌کنیم که یکی از آن‌ها نیزاعتیاد زنان است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به این پرسش که تاکنون چه اقداماتی جهت حضور فعال زنان ایرانی در عرصه‌های مختلف بین المللی صورت گرفته است، گفت: توسعه تعاملات بین المللی یکی از ماموریت‌های ماست که در چارچوب سیاست خارجی دولت شتاب گرفته است. شرکت فعال در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای، انجام دیدارها و ملاقات‌های دو جانبه و مصاحبه و گفت‌وگو با رسانه های بین المللی نمونه ای از این فعالیت‌هاست و یکی از دستاوردهای ما عضویت ایران در هیات احرایی نهاد زنان ملل متحد است.

برخی با چشم بسته به معاونت امور زنان حمله می‌کنند

وی درباره علت هجمه به معاونت امور زنان اظهارکرد: من این هجمه‌ها را طبیعی می‌بینم. در این دو سال اصولا هر قدمی که برداشته‌ایم برخی با چشم بسته حمله کرده‌اند و طوری وانمود می‌کنند که تاکنون هیچ حرکت مثبتی انجام نشده است و قرار نیست انجام شود. من این را نشانه تاثیرگذاری اقدامات معاونت می‌دانم و به قول معروف به قطاری که در حال حرکت است سنگ می‌زنند نه قطاری که در ایستگاه توقف کرده. این هجمه‌ها در کلیت آن خارج از چارچوب حمله به دولت نیست.

مولاوردی درباره راهکارها و برنامه‌های معاونت امور زنان برای افزایش فعالیت و حضور در عرصه سیاسی واجتماعی زنان در انتخابات گفت: در زمینه افزایش مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان ما به دنبال تحقق عدالت جنسیتی و فراتر از آن انصاف جنسیتی هستیم و اینکه تعادل لازم در جنبه های مختلف زندگی زنان نتیجه دهد، حاصل آن توسعه متوازن در سطح کلی خواهد بود. اصولا کشور ما دچار توسعه نامتوازن در همه ابعاد است.

وی درباره پیگیریهای انجام شده پس از بازدید از زندان زنان در سفرهای استانی اظهارکرد: ایجاد مهد کودک در زندانها و توانمند سازی و حرفه‌آموزی زنان زندانی و خانواده‌های زندانیان و همچنین در نظر گرفتن سرپناه بعد از آزادی از حبس در دستور کار معاونت قرار دارد.

ما به دوران پسا تحریم خیلی دل بسته‌ایم

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در زمینه نقش زنان پس از لغو تحریم گفت: ما به دوران پسا تحریم خیلی دلبسته ایم! چون بسیاری از پیشنهادات و طرحهایی که ارائه می‌دهیم به دلیل بار مالی در اولویت قرار نمی‌گیرد که امیدواریم با رونق اقتصادی پس از لغو تحریم‌ها و خروج کامل از رکود بسیاری از برنامه زمینه تحقق پیدا کند؛ البته واقع بینانه اگر نگاه کنیم نباید انتظارات را دامن بزنیم چون زمان کافی برای تطبیق دادن خودمان با شرایط جدید را باید داشته باشیم.

مولاوردی در پایان در پاسخ به این پرسش که معاونت چه برنامه‌ای برای تربیت و ساماندهی زنان مسئولیت پذیر و دارای دغدغه مسائل زنان در حوزه های مختلف از جمله سیاسی، دارد؟ اظهارکرد: یکی از وظایف ما ارتقاء تواناییهای زنان مدیر و بطورکلی توانمندسازی آنان است. شناسایی زنان توانمند و تشکیل بانک جامع اطلاعاتی آنها و معرفی آنها جهت تصدی مناصب را پیگیری می‌کنیم و از طرف دیگر در حال طراحی دوره هایی هستیم که مهارتهای علمی و عملی زنان را در این خصوص ارتقاء دهیم.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس