تاریخ انتشار: ۰۴ آبا ۱۳۹۴

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رهبری با تائید خود و تعیین ضوابط مشخص در اجرا، پرونده هسته ای را به سرانجام رساندند.

به گزارش “گذارخبر”  در ابتدای جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق آغاز جلسه، شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین «ع» و امام سجاد «ع» را تسلیت گفت.

نماینده مردم قم از حضور یکپارچه مردم در ایام سوگواری امام حسین «ع» که نشان از عشق ملت به خاندان اهل بیت دارد، قدردانی کرد.

لاریجانی گفت: لازم می دانم مجدداً از نامه مقام معظم رهبری به ریاست جمهوری درباره پرونده هسته ای ایران سپاسگزاری نمایم که به موقع و جامع و دقیق چه در بعد راهبردی و در غیر آن راه را روشن نمودند.

وی با بیان اینکه موضوع هسته ای، نمودی از روحیه علمی ایرانیان است که پس از انقلاب اسلامی در مسیر اعتلا قرار گرفته است، گفت: در این تلاش، نقش حضرت آیت الله خامنه ای بسیار موثر و پیشبرنده بود.

رئیس مجلس ادامه داد: در دولت های مختلف و حوادث گوناگون بیشتر با امید دادن و پشتیبانی موضوع هسته ای را از نظر دانش علمی به پیش میراندند و در این ۱۲ سال که غرب با ماجراجویی خود چالش هایی را در مسیر حرکت علمی هسته ای ایجاد نمود، رهبری معظم با حمایت خود پایداری ملت را در برابر این ستم غرب ساماندهی نمود.

لاریجانی اظهار داشت: در مقطع فعلی هم رهبری با نقش هدایتگر و به موقع در هدایت مذاکرات، چارچوب های روشنی را تعریف و در نهایت با تائید خود و ضوابط مشخص در اجرا، پرونده طولانی هسته ای را به سرانجام رساندند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قطعاً این نقش بی‌بدیل در ذهن ملت ایران و تاریخ خواهد ماند.

لاریجانی ادامه داد: توجه و تاکید ایشان به مصوبه مجلس شورای اسلامی، توجه به تلاش‌های کمیسیون مربوطه و سایر کمیسیون‌ها و همه نمایندگان مجلس و توصیف مصوبه مجلس به قانونی محتاطانه که راه درست را پیش پای دولت قرار داد، هم نشانگر ارزش کار ستودنی نمایندگان و هم دقت نظر رهبری در ارکان این امر مهم را نشان می‌دهد که باید در مسیر درستی در کشور به نتیجه برسد و منزل آخر آن تصویب در مجلس بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: البته خالی از لطف نیست که اشاراتی داشته باشم به نکته‌ای که یکی از همکاران در نوشته خود درج و تصور نموده «محتاطانه» صفتی است که در آن تعریضی است و به نحوی «جسورانه» را صفتی بافضیلت تلقی نموده است.

وی ادامه داد: بنده که در کتب اخلاقی نیافتم که «محتاطانه» را صفتی از جنس رذایل بپندارند و «جسورانه» را از جنس صفتی از فضایل و این از عجایب روزگار است که برخی جای «فضیلت» و «رذیلت» را اشتباه گرفته‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اشارات رهبری در مسائلی که مورد تاکید قرار دادند به بندهایی از قانون مجلس با اسم و رسمِ بندها و گاه اشاراتی به بندها بدون قید آنها همگی حکایت از اهمیت کار نمایندگان و تصمیم به موقع آنها دارد که از همت عالی نمایندگان ناشی می‌شود که در یک مقطع حساس تاریخی که دشمنان اسلام به دنبال بهانه‌گیری بودند، با اقدامی سنجیده هم راه گستاخی را بر آنها بسته‌اند و هم راه ملت هموار نمودند تا از شرایط سخت تحریم‌ها عبور شود.

وی اظهار داشت: این موضوع و نهایتاً تدبیر رهبری در ابلاغ تائید مصوبه شورای عالی امنیت ملی با ملاحظات آنان، جایگاه پراهمیت رهبری در مسائل استراتژیک را نشان می‌دهد.

عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: این امر از ابتکارات برجسته در قانون اساسی کشور است که مسائل استراتژیک امنیت ملی کشور جایگاه طراحی و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و نهایتاً تائید نهایی آن روشن و صرفاً با نظر رهبری قطعیت می‌یابد که نمونه آن موضوع هسته‌ای بود که در همین مسیر به ساحل تصمیم‌گیری نهایی رسید.

وی ادامه داد: تبعاً در مساله هسته‌ای قوای مختلف سهم داشته‌اند و سهم قوه مقننه از این امر برجسته بود اما دیده شده برخی قبل از اظهارنظر رهبری در این امر که موضوع هسته‌ای از موضوعاتی است که باید به دست رهبری به سرانجام برسد، آن را ظلم مضاعف دانسته‌اند.

لاریجانی افزود: خیلی تعجب‌آور بود البته با ابلاغ رهبری در این خصوص علی‌القاعده برای این حرف‌ها جایی باقی نمانده است ولی نص قانون اساسی این امر را روشن می‌کند که پرونده‌هایی که در شورای عالی امنیت ملی مطرح است، جز با تائید رهبری قابل اجرا نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مسیر بررسی این طرح در مجلس که طی جلسات مختلف در خارج از صحن علنی و هماهنگی‌های متعدد با دو فراکسیون و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود، مسائلی مطرح شد که شاید در این وقت لزومی به بحث درباره آن نباشد. اما در جای خود باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: من جمله آنچه بنده مستقیماً برای نمایندگان نقل کردم، همگی در کمال صحت و اِتقان بود و برخی حرف‌های رسانه‌ای که عده‌ای آن را رد و تکذیب نمودند، به هیچ وجه قابل قبول نبوده و نیست، چون بنده ظاهراً موجودی زنده هستم و نمی‌توانم درباره حضورم در جلسه‌ای تخیل کرده باشم.

لاریجانی گفت: گاهی چیزهایی نفی می‌شود که انسان دچار حیرت می‌شود.

عضو شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: اینجا باید به یک نکته توجه بدهم که برای بنده سخت و غیرباور بود و آن این نکته است که در مقطع مهم تاریخی کشور که موضوع حساسی که دو تا سه سال ذهن جامعه را مشغول کرده در رسانه‌ها و کمیسیون‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و در مجلس در جلسات علنی و غیرعلنی مطرح بوده، در گام‌های نهایی نیازمند همفکری و همراهی کلیه ارکان کشور بود، تمهیداتی هم در این زمینه انجام گرفت تا در کلیت کشور تصمیم درست گرفته شود تا منافع ملت حفظ شود.

وی ادامه داد: برای این کار مهم، نیاز به بحث‌های زیاد و توافقاتی خارج از صحن بود تا بحث‌های طولانی که در ظرف کار مجلس نمی‌گنجد، آنجا انجام شود. چرا باید به تعهدات پایبند نبود؟ مگر توافق در بند صورت نگرفته بود؟ چرا عده‌ای مطلب را جور دیگری جلوه دادند، چرا آنچه توافق شده بود را به موقع به دوستان خود مطرح نکردند. با اینگونه با مسائل مهم که به سرنوشت کشور مربوط می‌شود، برخورد نمودند، ضعف و بی‌اعتمادی ایجاد می‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: من نمی‌خواهم به این مسائل بپردازم اما مسائلی را نشان داد که قابل تأمل برای همگان گردید. از آن مهمتر که عدم پایبندی به تعهد را به نحو دیگری به دیگران منتقل کردن، کار خلاف دیگری است. بنده نمی‌خواهم این امور را باز کنم ولی این آقایانی که مرتب نفی و تکذیب می‌کنند، در کار خلاف خود بار جدیدی می‌نهند و نقض عهد را نمی‌توان با فرار به جلو به گردن دیگران انداخت.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به برخی اظهارات مقامات سعودی در دشمنی با ایران، گفت: البته این اظهارات امروز از حد عادی دیپلماتیک خارج شده است و به نظر می‌رسد رفتار توأم با عصبانیت آنها متاثر از نتایج غلطی است که در منطقه داشته است.

وی ادامه داد: سال‌هاست که ستیز با دولت سوریه را پیشه خود قرار داده‌اند و با حمایت از تروریست‌ها هم جان و مال مردم سوریه را آماده هوای خویش قرار دادند، اما به نتیجه نرسیدند البته صدمه به اقتصاد مردم سوریه زدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بعد در یمن ماجراجویی کردند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس