تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴

می‌توان گفت که ظهور جریان رادیکال در فضای سیاسی کشور زمینه ظهور جریان اعتدال را فراهم کرد. ظهور احمدی نژاد و جبهه پایداری باعث شد تا افراد معتدل سیاسی به هم نزدیک شوند و گفتمان تازه‌ای را وارد ادبیات سیاسی ایران کنند.

من به صورت مستقل وارد انتخابات شدم.» این سخن علی لاریجانی باعث شد همه نگاه‌ها بعد از عدم ثبت نام باهنر به سوی لاریجانی و این تصمیم مهم سیاسی او برود. لاریجانی با این سخن رسما مرز بندی خود را با جریان‌های سیاسی به ویژه جریان اصول گرایی مشخص کرد.

به گزارش “گذارخبر”  لاریجانی در دو انتخابات گذشته با پرچم اصول گرایی در عرصه رقابت حاضر شد و حالا بعد از گدشت هشت سال تصمیم گرفته است خود را به عنوان یک سیاستمدار مستقل وارد انتخابات کند. به نظر می‌رسد رفتار جریان اصول گرایی به ویژه جبهه پایداری در این تصمیم لاریجانی موثر بوده است.

رئیس مجلس‌های هشتم و نهم، طی چند سال اخیر زیر شدید ترین هجمه‌ها از سوی جبهه پایداری روبرو بوده است و حتی این نحله سیاسی، به لاریجانی لقب « ساکت فتنه» را داده بودند. پایداری‌ها رئیس سابق صداوسیما را نیروی هاشمی رفسنجانی می‌دانند تا یک مهره اصول گرا.

دراز کردن دست دوستی بخشی از جریان اصول گرا به سوی جبهه پایداری دیگر دلیلی بود که لاریجانی اعلام استقلال کند. به نظر می‌رسد لاریجانی از رفتار سیاسی اصول گرایان در ائتلاف با جبهه پایداری دلخور است و معتقد است کسانی که سال‌ها عامل انشقاق در جریان اصول گرایی بودند امروز نمی‌توانند منادی وحدت باشند. عدم حضور فراکسیون رهروان و به عنوان جریان مورد حمایت لاریجانی در ائتلاف اصول‌گرایان به خوبی حکایت از این معنا دارد.

این رفتار سیاسی لاریجانی به شدت شبیه رفتار هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی در سپهر سیاست ایران است. این دو نیز سال‌ها مورد حمایت جریان راست سنتی در انتخابات‌های گوناگون بودند. این دو اما بعد از سال‌ها از این جریان فاصله گرفتند و حتی در جلسات جامعه روحانیت مبارز تهران که عضو ارشد آن بودند شرکت نکردند تا رسما میان این دو و جریان اصول گریان فاصله ایجاد شود.

روحانی و هاشمی بعد از این جدایی رسما جریانی را شکل دادند که « اعتدال» نام گرفت. جریانی که نه اصول گرا بود نه اصلاح‌طلب اما مورد احترام هر دو جناح قرار داشت. می‌توان گفت جریان اعتدال، تبدیل به سومین جریان سیاسی کشور شد.

حالا بعد از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل کابینه تدبیر و امید توسط او، علی لاریجانی نیز به این جریان پیوسته است. رئیس مجلس‌های هشتم و نهم ضلع سوم این جریان را تشکیل داده است. می‌توان گفت جریان اعتدال قوی ترین جریان سیاسی در کشور است. جریانی که رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عضو ارشد آن هستند و می‌توانند به واسطه قدرت نفوذ خود بسیاری از افراد موثر دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا را نیز وارد جریان اعتدال کنند.

به زبان ساده می‌توان گفت که ظهور جریان رادیکال در فضای سیاسی کشور زمینه ظهور جریان اعتدال را فراهم کرد. ظهور احمدی نژاد و جبهه پایداری باعث شد تا افراد معتدل سیاسی به هم نزدیک شوند و گفتمان تازه‌ای را وارد ادبیات سیاسی ایران کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس