تاریخ انتشار: ۱۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] رییس مجلس شورای اسلامی در پیامی به همتای ازبکستانی خود درگذشت اسلام کریم اف رییس جمهوری ازبکستان را به نمایندگان مجلس، دولت و ملت این کشور تسلیت گفت. به گزارش ایسکانیوز، در پیام تسلیت علی لاریجانی خطاب به نعمت الله یولداشف رییس مجلس سنای ازبکستان و کفیل ریاست جمهوری این کشور آمده است: درگذشت […]

[ad_1]

رییس مجلس شورای اسلامی در پیامی به همتای ازبکستانی خود درگذشت اسلام کریم اف رییس جمهوری ازبکستان را به نمایندگان مجلس، دولت و ملت این کشور تسلیت گفت.

به گزارش ایسکانیوز، در پیام تسلیت علی لاریجانی خطاب به نعمت الله یولداشف رییس مجلس سنای ازبکستان و کفیل ریاست جمهوری این کشور آمده است: درگذشت اسلام کریم اف رییس جمهوری کشور دوست ازبکستان را به ملت، نمایندگان مجلس، دولت و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می کنم.
لاریجانی در این پیام تسلیت از خداوند بزرگ سربلندی و سعادت مردم و دولت ازبکستان را مسالت کرد.
به گزارش ایرنا، کریم اف رییس جمهوری ازبکستان در سن ۷۸ سالگی و پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان به دلیل عارضه خونریزی مغزی در گذشت.
اسلام عبدالغنی یویچ کریم اف که در سمرقند از پدر و مادر تاجیک بدنیا آمده بود، در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای میانه و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند تحصیل کرد.
وی در سال ۱۹۸۳ وزیر اقتصاد ازبکستان جمهوری وقت شوروی و سپس سال ۱۹۸۶ نایب رییس شورای وزیران و رییس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.
کریم اف در سال ۱۹۹۱ استقلال این جمهوری را از شوروی سابق اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن ۶۸درصد آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که تاکنون قدرت را در دست داشت.
ازبکستان در آسیای میانه دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که حدود ۴۴۹ هزار کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

۲۰۲/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس