تاریخ انتشار: ۳۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در دوره حکومت صدام ما در کنار مردم عراق بودیم؛ در حالی که در آن مقطع، آمریکایی ها فکر می کردند عراق یک ایالت آمریکا است. به گزارش ایسکانیوز، علی لاریجانی در دیدار «سلیم الجبوری» رئیس مجلس عراق ظهر امروز –شنبه- با بیان این مطلب به حمایت ایران از […]

[ad_1]

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در دوره حکومت صدام ما در کنار مردم عراق بودیم؛ در حالی که در آن مقطع، آمریکایی ها فکر می کردند عراق یک ایالت آمریکا است.

به گزارش ایسکانیوز، علی لاریجانی در دیدار «سلیم الجبوری» رئیس مجلس عراق ظهر امروز –شنبه- با بیان این مطلب به حمایت ایران از ملت های مسلمان منطقه از جمله مردم عراق در طول سال های گذشته اشاره کرد و افزود: ما بعد از سقوط صدام جنایتکار نیز از استقرار و ثبات و دولتی قوی در این کشور استقبال کردیم
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: آمریکایی ها به دنبال انتصاب ژنرال ها و وزیران آمریکایی در عراق بودند، اما شخصیت های عراقی و در رأس آنها آیت الله سیستانی و مردم عراق در مقابل نقشه شوم آمریکا ایستادند.
لاریجانی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق برادرانه و راهبردی است،گفت: مشترکات فراوانی میان دو ملت ایران و عراق وجود دارد و افق دید دو کشور در مسائل منطقه ای و بین المللی بسیار به هم نزدیک است که مجموع این مسائل به ارتقای سطح روابط فیمابین کمک شایانی خواهد کرد.
رئیس مجلس با اشاره به فعالیت گروه های تروریستی در منطقه و سایر مشکلات گریبانگیر کشورهای اسلامی گفت: نتیجه اقدامات گروه های تروریستی – تکفیری و بهم ریختگی منطقه به نفع آمریکا و رژیم صهیونیستی است.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی مساله فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام کمرنگ شده و همه کشورهای اسلامی مشغول مسائل داخلی خودشان هستند، ارتش های کشورهای اسلامی هم یا از بین رفته اند یا مشغول مسائل داخلی خودشان شده اند و برخی از کشورهای اسلامی نیز مانند یمن که مشکل داخلی نداشتند، جنگ از بیرون به آنها تحمیل شده است.
لاریجانی افزود: تعداد زیادی از مردم یمن در اثر حمله یک کشور مسلمان به آن جان خود را از دست دادند و در بحرین هم شاهد حوادث تلخی هستیم.
رئیس مجلس در همین راستا گفت: با وجود این مشکلات اکنون برخی از کشورهای اسلامی به دنبال حل مشکل خود با رژیم نامشروع اسرائیل هستند که این فاجعه بزرگتر است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: عراق کشوری ثروتمند است که می تواند یک حکومت دموکراتیک و قدرتمند داشته باشد اما دشمنان ملت عراق و منطقه که به دنبال منافع خود هستند مانع شدند.
رئیس قوه مقننه گفت: نخست وزیر عراق حیدرالعبادی پیشنهاد لغو روادید میان دو کشور را داشتند، که طرف ایرانی این آمادگی را دارد.
وی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی دو کشور افزود: شرکت های ایرانی آماده ارتقاء سطح همکاری های بازرگانی و اقتصادی در عراق می باشند.

** ایران در یاری رساندن به مردم عراق نسبت به سایر کشورها پیشتاز بوده است
«سلیم الجبوری» رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار روابط مجلس عراق و مجلس شورای اسلامی را در تسهیل و توسعه همکاری های فی مابین مهم ارزیابی کرد و گفت: توسعه همکاری های فیمابین یکی از اولویت های دولت و مجلس عراق است.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحران گروه های تروریستی در عراق و ذکر این مطلب که همه طوائف و مذاهب مختلف در عراق وارد جنگ با تروریسم شدند و خونشان در کنار هم ریخته شده، گفت: ایران در یاری رساندن به مردم عراق نسبت به سایر کشورها پیشتاز بوده و کنار ما ایستاد ولی برخی از کشورهای همسایه را باید نصیحت کنیم که در مبارزه با تروریسم به ما کمک کنند.
رئیس مجلس عراق افزود: عراق و جمهوری اسلامی ایران باید بر اساس توافقاتی که با هم دارند علیه تروریست و داعش به مبارزه ادامه دهند.
الجبوری رئیس مجلس عراق با اشاره به استقبال عراق از گفت وگوهای میان نخبگان کشورهای اسلامی برای مبارزه با تروریسم ،گفت: کشورهای اسلامی باید در مورد نقش بین المجالس اسلامی در مبارزه با تروریست و مشارکت معتدل جهان اسلام در این زمینه گفتگوی بیشتری با هم داشته باشند.
به گزارش خانه ملت، رئیس مجلس عراق با اشاره به وجود برخی اختلاف نظرها میان طوائف عراقی گفت: اختلاف نظر میان طوائف مختلف نشان از وجود دموکراسی و سلامت دستگاه حکومتی عراق دارد ولی نباید این اختلافات تبدیل به دشمنی و درگیری شود.

۲۰۱/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس