تاریخ انتشار: ۱۹ شهر ۱۳۹۴
جلیلی:

سعید جلیلی در نشست کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: اگر یک کشور نسبت به ایران اعتراض کند، تحریم ها باز می گردد.

به گزارش  “گذارخبر”  برخی از محورهای سخنان جلیلی که امروز از شبکه ۶ سیما پخش شد، در زیر می آید:

اکنون ما موردی را فراتر از این نظارت ها پذیرفته ایم که نظارت بر تعهدات طبق برجام است که دایره وسیع تری را شامل می شود برای مثال نباید از دوربین های خاصی استفاده کنیم علیرغم آن در گزارش اخیر آژانس گفته شده دسترسی جهت نظارت ها در اختیار آژانس قرار گیرد که بر اساس آن چهار مورد اسناد و اطلاعات، تجهیزات، اماکن و افراد باید در دسترس باشند که خلاف نظارت های متعارف بین المللی است.

همچنین نظارت های ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ ساله ای نیز فراتر از پروتکل پذیرفته شده، از طرفی حضور دائمی آژانس در کشور نیز مورد پذیرش در توافق فعلی قرار گرفته و دست آژانس نیز در راستی آزمایی جهت استفاده از تکنولوژی سانتریفیوژ گازی نیز باز گذاشته شده است.

برای اقلام دوگانه تاکید شده است مجوزهایی از کشور واردکننده و آژانس گرفته شود و همچنین آمده است که این اقلام مورد راستی‌آزمایی و بازرسی قرار گیرد.

آژانس می‌تواند دسترسی‌هایی در این زمینه داشته باشد که در واقع شامل دسترسی نظامی و غیرنظامی می‌شود و از آنجایی که این نظارت عام خواهد بود، مغایر با خطوط قرمز است.

در تمام اختلاف‌نظرها در مواردی که به نفع ما بوده است، تصمیم‌گیری با اجماع اعضا در نظر گرفته شده است، اما در موضوع نظارت نظامی رأی‌گیری ۵ از ۸ در قطع‌نامه دیده شده است که به نظر می‌رسد غرب به هر دلیلی موفق به دریافت رأی برای بازرسی از سایت‌های ما را به دست خواهد آورد.

{در پاسخ به گفته های علاالدین بروجردی در مورد نقاط قوت برجام} این که ده هزار کیلو مواد ما بشود ۳۰۰ کیلو ۱۹ هزارتای ما بشود ۵ هزارتا، آب سنگین اینطوری بشود، اینها کدامشان نگران کننده باشد. اینکه شما سانتریفیوژ شما بعد از ۴۰ سال بتواند نیاز امروزتان را تامین کند اینکه نظارت های این فرمی که فراتر از پرتوکل است انجام بشود. اینکه آنها دسترسی هایی که می خواهند به اسناد ، افراد ، مراکز ، تجهیزات فراهم شود اینها کدام می تواند انجام بشود.

عرض کردم این چیزهایی که در اینجا وجود دارد در این سند وجود دارد براساس این سند می گویم و بعد قطعنامه در اینجا وجود دارد این استثنایی که بر ما تحمیل شده است این استثنائات را که شما حتما تایید نمی کنید و نمی پذیرید و یا حداقل به عنوان یک چیز مطلوب بیان نمی کنید.

این که ما هم در حقوق و هم در تکالیف و هم در نظارت سازوکارها و هم در دسترسی ها در همه این چیزها به این شکل استثنا قرار بگیریم اینها آن چیزی است که بقیه نگرانند که به بقیه نگرانند امتیازی به ما داده شده است.

ما که در این فضا نمی خواهیم خودمان را گول بزنیم خود دوستان می گفتند استدلال خود دوستان بود که روس ها این را مطرح کردند که اگر بخواهد مبنا شود فردا برای بقیه این را ما نمی پذیریم که به بقیه هم این چیزها تحمیل شود و دنبال شود .

پرونده ایران متاسفانه تا حداقل ۱۰ سال ذیل ماده ۴۱ باقی ماند.

*حاشیه ها

مسعود پزشکیان در واکنش به سخنان علی باقری گفت: روسیه از آمریکا و انگلیس هم بدتر است.

علی باقری در بخشی از اظهاراتش گفت: قطعنامه اخیر باهمکاری ایران توسط نظام سلطه علیه ما صادر شده است.

عباسعلی منصوری آرانی به کنایه گفت: برخلاف جلسات دیگر، نشست با آقای جلیلی همراه با صمیمیت بسیاری برگزار می شود.

فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: بعد از انتخاب دکتر روحانی، احمدی نژاد به من دستور داد و گفت تا زمان انتقال رسمی دولت جدید که مذاکراتی وجود ندارد، شما تمام سانتریفیوژها را راه اندازی کنید تا دست دولت بعدی برای مذاکرات بالا باشد.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس