تاریخ انتشار: ۱۸ اسف ۱۳۹۳

 آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از اصلی ترین مهره های کارآمد پیش از انقلاب اسلامی تاکنون در اذهان عمومی در سطح داخلی و بین المللی شناخته شده است و در حال حاضر همگان وی را به عنوان شاخص ترین فرد به دلیل تجارب بالای اجرایی در سمت های مختلف همچون  ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، […]

 آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از اصلی ترین مهره های کارآمد پیش از انقلاب اسلامی تاکنون در اذهان عمومی در سطح داخلی و بین المللی شناخته شده است و در حال حاضر همگان وی را به عنوان شاخص ترین فرد به دلیل تجارب بالای اجرایی در سمت های مختلف همچون  ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و حتی جانشین فرمانده کل قوا در زمان جنگ تحمیلی و داشتن رویه و منش اعتدالی برای ریاست مجدد مجلس خبرگان رهبری می دانند.

هاشمی رفسنجانی

به گزارش گذارنیوز به نقل از ایسکانیوز به زعم بسیاری سابقه انقلابی، تجارب بالای مدیریتی و اجرایی با رویکرد اعتدال فارغ از هر گونه نگاه حزبی، جناحی و سیاسی را شاید بتوان بارزترین ویژگی ایشان در طول فعالیت های انقلابی اش دانست.

ساختار و شاکله مجلس خبرگان رهبری ایجاب  می کند که نمایندگان منتخب بدون هیچ نگاه جناحی و سیاسی به ایفای نقش خود بپردازند که یکی از نمونه های اخیر این مسئله را می توان به کناره گیری آیت الله هاشمی رفسنجانی به نفع آیت الله مهدوی کنی دانست که وی فارغ از هر نگاه جناحی اقدام به این کار کرد.

اما نوزدهم اسفند ماه هفدهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری در حالی با حضور نمایندگان مردم برگزار می‌شود که انتخاب رئیس جدید از جمله اصلی ترین برنامه های نمایندگان است این در حالی است که قریب به پنج ماه است که گمانه زنی ها برای ریاست جدید در رسانه ها از زمان ارتحال آیت الله مهدوی کنی آغاز و تاکنون به قوت خود باقی مانده است.

یکی از حساسیت های مجلس خبرگان، انتخاب رهبری برای نظام جمهوری اسلامی در شرایط خاص است زمانیکه در سال ۱۳۶۸ پس از ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی با انتخاب هوشمندانه ای حضرت آیت الله خامنه ای را به لحاظ درایت،کارامدی، اجتهاد و…به عنوان جانشین ایشان و رهبر انقلاب اسلامی انتخاب کردند. به همین خاطر است که برای اداره کشور و نظام جمهوری اسلامی نمایندگان خبرگان رهبری باید هوشیارانه  و بدون هیچ نگاه حزبی و جناحی عمل کنند همانطور که یک بار امتحان خود را به بهترین شکل پس دادند.

اما مجلس خبرگان رهبری پس از رحلت آیت الله محمدرضا مهدوی کنی اجلاسیه شهریور ماه را به دلیل بستری بودن ایشان در بیمارستان بدون حضور رئیس گذراند و به جای ایشان آیت الله هاشمی شاهرودی به عنوان نائب رئیس اول اداره جلسه را عهده دار شد.

از زمان ارتحال رئیس فقید خبرگان رهبری شایعات و حاشیه های زیادی درباره انتخاب رئیس جدید در رسانه های خبری به نقل از برخی اعضای خبرگان به گوش می رسید که می توان به ادعای حجت الاسلام والمسلمین احمد خاتمی اشاره داشت.

اظهارات  حجت الاسلام والمسلمین  سید احمد خاتمی در چهارم آبان ماه بلافصله پس از ارتحال رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری در بیست و نهم مهر ماه درباره ریاست خبرگان رهبری واکنش های زیادی به همراه داشت که بسیاری تعیین جایگزنی ریاست خبرگان را محول به زمان دانسته وتعیین تکلیف کردن در اینباره را زودهنگام میدانسته و برخی هم معتقد بودند که ادعای چنین مسایلی در آن شرایط هدفدار و جهت دار است.

خاتمی با اشاره به برگزاری انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان در زمستان آینده، آیت الله هاشمی شاهرودی را از گزینه‌های احتمالی ریاست این نهاد دانست و گفت: شنیده‌ها حکایت از آن دارد که آقای هاشمی رفسنجانی تمایلی به نامزدی برای ریاست خبرگان ندارد و معلوم نیست تا ایام انتخابات چه کسانی خود را کاندیدا می کنند، الان چند تا اسم سر زبان ها هست، یکی آیت الله هاشمی شاهرودی که الان نایب رئیس اول مجلس خبرگان است، یکی آیت الله یزدی است که الان نایب رییس دوم است و دیگری آیت الله جنتی که الان دبیر فقهای شورای نگهبان است. یکی هم آیت الله موحدی کرمانی است که الان امام جمعه موقت تهران است.

اما این اظهارات عجولانه خاتمی از سوی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که سابقه ریاست خبرگان را در کارنامه خود دارد بی پاسخ نماند و در اظهار نظری درباره کاندیدا شدن خود برای ریاست مجلس خبرگان رهبری گفت: در صورتی که بعضی افراد که آنها را برای ریاست خبرگان صالح نمی‌دانم قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آمادگی خود را برای کاندیداتوری ریاست این مجلس اعلام خواهم کرد.

علاوه بر آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی دیگر از گزینه های محتمل برای انتخابات ریاست خبرگان رهبری آیت الله هاشمی شاهرودی است که در حال حاضر به عنوان نائب رئیس اول در خبرگان حضور دارد و به زعم بسیاری از فعالان سیاسی و اعضای خبرگان رهبری در حال حاضر تقابل میان دو آیت الله به نام های هاشمی است که در ادامه گزارش  به نظرات برخی از این فعالان و چهره ها را درباره انتخاب رئیس جدید و ویژگی های بارز فردی و سیاسی اشاره  می کنیم و تاکید برخی بر این مسئله است که در صورت آمدن آیت الله هاشمی رفسنجانی ، آیت الله هاشمی شاهرودی صحنه رقابت را با حفظ حرمت به شخصیت ایشان ترک می کند.

حجت الاسلام رسول منتجب نیا با اشاره به انتخاب ریاست مجلس خبرگان و احتمال کاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: اگر آیت الله شاهرودی کاندیدا نشود، آیت الله هاشمی احساس وظیفه می کند. اگر آیت الله هاشمی کاندیدا شود هم آیت الله شاهرودی کاندیدا نمی شود. این دو شخصیت، حرمت هم را حفظ می کنند اما اگر افراد دیگری به غیر از این دو نفر کاندیدا شوند، آیت الله هاشمی باید وارد صحنه شده و با تدبیر کاری کند که جا برای افراد تندرو باز نشود و وی  از اوایل انقلاب تا کنون  در هر پست مدیریتی که بود با انصاف، تدبیر و اعتدال راهبری کرده است. وی هیچ گاه مسائل جناحی و شخصی را در مدیریت به کار نبرد و یا به حداقل رساند و نطق و سخنان وی دلنشین و اثر گذار است. اگر هاشمی را از این سمت ها برداریم چه کسی می تواند جایگزین وی باشد؟

فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: با توجه به شناختی که از اعضای خبرگان  به لحاظ حضور در حوزه و سیاست دارم بهترین گزینه برای ریاست مجلس  خبرگان رهبری آیت الله هاشمی رفسنجانی است و چراکه دارای سابقه اجرایی روشنی  از پیش از انقلاب تاکنون است، لذا در کنار امام (ره)بوده و تجربه زیادی در مسائل اجرایی کشور دارد و در کارنامه اش ریاست جمهوری ،ریاست مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست خبرگان به ثبت رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین هادی غفاری هم معتقد است که اگر آیت الله هاشمی جو مجلس خبرگان را مناسب بدانند قطعا شرکت خواهند کرد، اما هرکسی که بخواهد با ایشان رقابت کند باید عقبه مستحکمی از نظر افکار سیاسی داشته باشد و نباید فراموش کنیم که وی در بین نمایندگان مجلس خبرگان رهبری جایگاه خوبی دارند وکاریزمای ویژه ای هم در مدیریت و رفتار آیت الله هاشمی وجود دارد بنابراین ایشان در عرصه سیاسی، فرهنگی و به خصوص مجلس خبرگان با همه تفکرات و جناح های مختلف به راحتی کار کردند و بدون مساله کشور را از گذر گاه های مختلف و خطرناک به سلامت عبور دادند.

حجت الاسلام والمسلمین غرویان عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه آیت الله هاشمی برای ریاست خبرگان ورود پیدا می کند، گفت: آیت الله هاشمی شاهرودی و دیگر اعضای خبرگان شخصیت هایی ارزشمند هستند و  رویه اعتدالی در رفتار و عملکرد آیت الله هاشمی برجسته است. اما جامعیتی برای ریاست خبرگان لازم است که در شخصیت  آیت الله هاشمی وجود داشته و دارد و با توجه به سوابق درخشان و تجربیات گذشته آیت الله هاشمی رفسنجانی وی فردی اصلح و ما بقی اعضا همچون آیت الله هاشمی شاهرودی شخصیت هایی ارزشمند و صالح در این مجلس هستند.

با این وجود انتخاب رویکرد اعتدال از سوی مردم در انتخابات ریاست جمهوری نمونه بارزی است که می توان به صراحت این ادعا را داشت، مردم از هرگونه افراطی گری در سالهای اخیر خسته شده اند و بنا ندارند که سرنوشت کشور را با توجه به تجارب تلخ به جای مانده دیگر به غیر آن واگذار کنند.

اگرچه انتخاب رئیس خبرگان رهبری از سوی مردم به شکل غیرمستقیم و از سوی نمایندگان منتخبشان در این مجلس انتخاب می شود اما افکار عمومی گویای این مسئله است که انتخاب گفتمان اعتدال بعد از انتخابات ریاست جمهوری هدف و موضوع مهمی است که از سوی مردم برای انتخابات بعدی از جمله مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری مدنظر است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس