تاریخ انتشار: ۰۹ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] عصر امروز تعدادی از خانواده‌های شهدای منا از استان‌های مختلف کشور با حسن قشقاوی معاون وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کردند. به گزارش ایلنا، در این دیدار قشقاوی به شرح میدانی فاجعه منا و اقدامات صورت گرفته توسط هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به ریاست هاشمی وزیر بهداشت و درمان در روزهای نخستین […]

[ad_1]

عصر امروز تعدادی از خانواده‌های شهدای منا از استان‌های مختلف کشور با حسن قشقاوی معاون وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا، در این دیدار قشقاوی به شرح میدانی فاجعه منا و اقدامات صورت گرفته توسط هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به ریاست هاشمی وزیر بهداشت و درمان در روزهای نخستین این فاجعه پرداخت و گفت : اولویت هیئت اعزامی در این سفر جلوگیری از تدفین و شناسایی پیکرهای پاک شهدا در مکه بوده، چون قبل از اعزام این هیئت، طرف سعودی بیش از ۷۰۰ تن از پیکرهای پاک شهدا از جمله بیش از ۴۰ شهید ایرانی را دفن کرده بود. جلوگیری از این روند پر شتاب و استمرار شناسائی و تطبیق مشخصات این پیکرها، اقدام موفق همه دستگاه‌های عمل‌کننده از جمله دستگاه دیپلماسی کشور بود.


معاون وزیر امورخارجه اولویت‌های بعدی کار را ارسال پیکرهای مطهر به ایران و پیگیری حقوقی فاجعه منا عنوان نمود و افزود: فرمایشات سازنده و به جای مقام معظم رهبری در کنار همدلی موجود بین همه مسولین و دستگاه‌های ذیربط، منجر به توفیقات در سرعت ارسال پیکرهای مطهر شهدا به ایران شد.                                                        


قشقاوی در خصوص پیگیری قضایی این فاجعه نیز گفت : سر کنسول جمهوری اسلامی ایران در جده به عنوان وکیل عام خانواده‌های داغدار با ۲۸ وکیل زبده سعودی، موضوع طرح شکایت علیه سعودی‌ها را مطرح نموده و نهایتا با دو تن از این وکلا به جمع‌بندی در خصوص نحوه اعطای وکالت قضائی دست یافت. 


از سوی دیگر با پیگیری سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض مقرر شده بود تا معاون وزیر بهداشت و معاون تشریفات وزارت امورخارجه عربستان برای رایزنی در خصوص پیگیری فاجعه منا سفری به ایران داشته باشند ولی متاسفانه بعد از واقعه سفارت عربستان در ایران و قطع ارتباط دیپلماتیک دو جانبه، هر دو موضوع وکالت توسط دو وکیل سعودی و همچنین سفر هیات‌های مسئول سعودی به ایران منتفی شد.                                                                                                        


قشقاوی با اشاره به اقدامات وزارت امورخارجه در پیگیری فاجعه منا گفت : ۵۷۰ ملاقات رسمی و غیررسمی در سراسر جهان توسط سفرا و کارداران و سرکنسول‌های ایران با طرف خارجی صورت گرفته و همه مسئولان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران مکلف شدند با مقامات سیاسی و قضائی فاجعه منا مذاکره کنند که گزارش مکتوب کلیه اقدامات صورت گرفته در وزارت امورخارجه موجود می‌باشد.


معاون وزارت امورخارجه سپس ضمن تشریح اقدامات آتی وزارت امور خارجه در این خصوص و استماع نظرات خانواده معظم شهدای منا گفت: طبیعت کار در وزارت امورخارجه حزم و احتیاط و تبلیغاتی نشدن بسیاری از کارها تا قبل از حصول نتیجه می‌باشد ولی خوشبختانه حضور میدانی بنده در آغاز ماجرا در هیات اعزامی به مکه و رایزنی‌های مستمر ظریف وزیر امور خارجه و اغتنام از فرصت حضور در نیویورک توسط ایشان در کنار تشکیل جلسات مستمر و ارائه رهنمود های لازم به نمایندگی‌های،  هم اینک بستر مناسبی را برای حصول نتیجه فراهم نموده است .

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس