تاریخ انتشار: ۱۸ شهر ۱۳۹۴
سرگئی ریابکوف:

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: قرارداد جدید تحویل سامانه های موشکی اس – سیصد به ایران در آینده نزدیک امضاء خواهد شد.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از ایتارتاس، وی امروز در حاشیه نمایشگاه تسلیحات روسیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مشکلاتی در مذاکرات میان ایران و روسیه در زمینه سامانه موشکی اس – سیصد وجود دارد، افزود: هیچ مشکلی با ایران در این زمینه وجود ندارد و این قرارداد به زودی امضاء خواهد شد. همه تصمیمات سیاسی پیشتر گرفته شده است.

بر اساس قراردادی که سال ۲۰۰۷ میان ایران و روسیه منعقد شد ، مسکو قرار بود سامانه های موشکی با برد متوسط و با ارزش بیش از ۸۰۰ میلیون دلار را در اختیار تهران قرار دهد.

بر اساس این گزارش،  ایران ۱۶۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار آن را به صورت پیش پرداخت در اختیار روسیه قرار داد اما تا اواسط سال ۲۰۱۰ ، این سامانه به ایران تحویل داده نشد.

دمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه سپتامبر سال ۲۰۱۰ حکمی را درارتباط با اجرای قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل امضاء کرد که تحویل سامانه های اس – سیصد را به ایران ممنوع می کرد.

با امضاء این حکم قرارداد فسخ و مبلغ پیش پرداخت به جمهوری اسلامی مسترد شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ممنوعیت تحویل موشک های اس – سیصد را به ایران آوریل سال ۲۰۱۵ لغو کرد و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد ممنوعیت تحویل این سامانه موشکی به ایران با توجه به پیشرفت در حل و فصل برنامه هسته ای این کشور دیگر لازم نیست.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس