تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت، از انتشار اوراق سلف موازی گندم و پرداخت بخش قابل توجهی از بدهی گندمکاران از این طریق تقدیر کرد. به گزارش ایسکانیوز، از هفته ها پیش بود که با انتقاد گندم کاران از دیرکرد دولت در پرداخت مطالباتشان، زمزمه استفاده دولت از ابزارهای بازار سرمایه برای پرداخت این […]

[ad_1]

معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت، از انتشار اوراق سلف موازی گندم و پرداخت بخش قابل توجهی از بدهی گندمکاران از این طریق تقدیر کرد.

به گزارش ایسکانیوز، از هفته ها پیش بود که با انتقاد گندم کاران از دیرکرد دولت در پرداخت مطالباتشان، زمزمه استفاده دولت از ابزارهای بازار سرمایه برای پرداخت این بدهی به گوش می رسید. سرانجام با توافقات به عمل آمده، مقرر شد تا در روز چهارشنبه ۲۴ شهریور بزرگترین تامین مالی بخش کشاورزی از طریق بازار سرمایه با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد گندم در بورس کالای ایران صورت گیرد. به این ترتیب اوراق سلف موازی گندم به منظور تامین مالی ۲۶۵۰ میلیارد تومانی شرکت بازرگانی دولتی برای پرداخت مطالبات گندمکاران در بورس کالا منتشر شد که این تامین مالی بزرگ ظرف دو روز کاری با موفقیت انجام شد تا ظرفیت های بازار سرمایه بار دیگر در اقتصاد ملی ایران اثبات شود.

به این ترتیب در شرایطی که دولت ها بیش از ۳دهه برای خرید گندم دستشان را در جیب بانک‌ها می‌کردند و فشار خرید تضمینی گندم به منابع بانک ها و استقراض از آنها وارد می شد، این بار با رویکرد مناسبی که دولت طی دوسال اخیر در جهت ایجاد و تقویت بازار بدهی در بورس های کشور و ابزارهای مالی جدید داشته، تامین مالی بخشی از مطالبات گندمکاران را از طریق انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالا انجام شد.

به این ترتیب این روش تامین مالی و پرداخت بدهی گندمکاران که طی روزهای اخیر مورد توجه رسانه ها نیز قرار گرفت، با تقدیر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی روبه رو شده که این امر بیانگر اهتمام و رضایت دولت از این مدل تامین مالی است.

مشخصات اوراق سلف گندم

لازم به ذکر است، اوراق سلف موازی گندم که در روزهای چهارشنبه ۲۴ و شنبه ۲۷ شهریور ماه به ارزش ۲۶۵۰ میلیارد تومان از طریق بورس کالای ایران منتشر و به فروش رسید، با نام و معاف از مالیات بوده و با سررسید ۶ماهه و با نرخ بازده ۱۰درصدی معادل سود ۲۰درصد سالانه منتشر شد. نرخ بازخرید بازارگردان نیز روز شمار معادل ۱۹ درصد در سررسید سالانه است. همچنین ناشر این اوراق شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، مشاور عرضه کارگزاری بانک کشاورزی، ضامن اصل و بازده اوراق در سررسید نیز دولت جمهوری اسلامی ایران، خزانه‌داری کل و سپس بانک کشاورزی هستند.

۲۰۲/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس