تاریخ انتشار: ۲۴ مرد ۱۳۹۴
روحانی در مجمع جهانی اهل بیت(ع):

رییس جمهور گفت: دین بزرگترین قدرت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است که توان مدیریت و اداره جامعه را دارد و می‌تواند همزمان با استعمار بجنگد.

به گزارش گذارنیوز حجت‌الاسلام حسن روحانی که در مجمع جهانی اهل بیت(ع) صحبت می‌کرد٬ با بیان اینکه این اجلاس در شرایطی برگزار می‌شود که منطقه در موقعیت حساسی است٬ تصریح کرد: خشونت٬ افراطی‌گری٬ کشتار٬ آوارگی مسلمانان جهان٬ فرقه‌گرایی و اختلاف در منطقه افزایش یافته است.

رییس‌جمهور گفت: همه به فکر دین زدایی بودند و می‌گفتند دوران دین به سر آمده است. غرب می‌گفت دین واپسگرایی  وارتجاع دارد؛ شرق می‌گفت دین تخدیرکننده جامعه  و نسل جوان است. شرق  و غرب یک هدف داشتند؛ آن هم اینکه دین خدا که دین استبداد،‌ استعمار و قدرت بزرگ جامعه عامل استقامت، مقاومت و اخلاق بود را کنار بگذارند و آن را مانع اهداف مادی خود تلقی می‌کردند.

وی افزود: انقلاب بزرگ اسلامی ایران به رهبری امام راحل بر این توهم که دوران دین پایان یافته است٬ خط  بطلان کشید. انقلاب اسلامی ایران بر این تفکر که دین تنها عبادت و برنامه فردی است و از دنیای سیاست و مدیریت فاصله دارد٬ خط بطلان کشید و به جهانیان اعلام کرد دین بزرگترین قدرت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است که توان مدیریت و اداره جامعه را دارد و می‌تواند همزمان با استعمار و استثمار بجنگد و بدون تکیه بر شرق و غرب و تنها با تکیه بر ایمان یک ملت در برابر همه قدرتهای شرق و غرب بایستد و پیروز شود.

روحانی ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران در اواسط قرن به صورت نهضت بود و بعد از ۱۶ سال به پیروزی رسید و پرچم احیای دین را در سراسر جهان برافراشت و این انقلاب روحی تازه بر جامعه دمید.

وی تصریح کرد: ایستادگی بزرگ ملت افغانستان در برابر اشغال کشورشان توسط ابرقدرت شرق دیروز٬ حرکت بزرگ احیای تفکر اسلامی در سراسر خاورمیانه٬ شروع حرکت دین در آسیای مرکزی و قفقاز٬ حضور مردم لبنان در صحنه مقابله و ایستادگی در برابر صهیونیست٬ حرکت اسلامی در ترکیه در شمال آفریقا و بالاخره حرکت مقاومت‌جویانه اسلامی در سراسر دنیا٬ موجی بود که از اسلام آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه موج انقلاب به جهان اعلام کرد که مرز اسلام نه مرز خون است و نژاد و افراط٬ بلکه مرز اعتقاد به ایمان و اخلاق است خاطرنشان کرد: این الگوی دین و ایمان مرزهای نظامی و مرزهای جغرافیایی نمی‌شناسد و در اعماق اروپا و آمریکا واقصی نقاط آسیا و آفریقا می‌تواند پیروانی داشته باشد و خواهد داشت.

رئیس‌جمهور افزود: ما صدای اسلام را از طریق سفیر گلوله به جهان نرساندیم٬ بلکه از طریق مدرسه‌ها، حجره‌ها ،‌منبرها و بیانات و اجتماعات و بامنطق و استدلال به جهان رساندیم. ما تابع همان قرآنی هستیم که به ما می‌گوید فَبَشِّر عِبادِ الَّذِینَ یَستَمِعُونَ القَولَ فَیَتَّبِعُونَ اَحسَنَه. (زمر ، آیه ۱۷)

روحانی افزود: ما در دنیای تک‌صدایی نیستیم و صداهای مختلف را می‌شنویم و قدرت گزینش بهترین‌ها را خواهیم داشت. اسلام دینی است که سرآغاز حکومتش بر پایه یک پیمان بود؛ پیمان عقبه سرآغاز استمرار اسلام به عنوان حکومت و حاکمیت در مدینه بود که ادامه این راه با قانون و قرارداد با قبائل و ادیان و مذاهب همراه بود.

وی با اشاره به اینکه این دین همان دینی است که با یهود و نصاری و کفار پیمان بست٬ اظهار داشت: تا زمانی که هرکدام از آنها پای قراردادشان ماندند٬ اسلام هم پای قرارداد خود ماند. اسلام دین قدرت است٬ اما همزمان دین صلح و سلام نیز هست. اسلام شمشیر دارد٬ اما جز ضرورت از این شمشیر استفاده نمی‌کند و شمشیر در نیام می‌ماند تا منطق و استدلال حرف می‌زند چراکه اسلام برآمده از مکتب اهل بیت(ع) اسلام قرآن و تفسیر قرآن است.

به گزارش ایلنا رئیس‌جمهور ادامه داد: همه ما مسلمانان متحد در برابر دشمن خواهیم بود. امام ما به ما آموخت چگونه میان شیعیان و اهل سنت اتحاد برقرار کنیم و مقام معظم رهبری هم همواره بر این اصل وحدت تکیه کرده و به ما  آموخته که همواره باید با یکدیگر متحد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی آ‌غاز یک گفتمان جدید و انقلاب یک تغییر گفتمان بود. دیروز که شرق و غرب می‌خواستند بگویند دوران دین پایان یافته٬ انقلاب اسلامی این واقعیت را مبرهن ساخت که اتفاقا عصر کنونی عصر دین است و امروز منجی جوانان، اسلام است. امروز دشمن راه دیگری برگزیده و اکنون که فهمیده تیرش به سنگ خورده مسیر جدیدی برگزیده و آن مسیر انحرافی است. دشمن می‌خواهد اسلام را که دین اخلاق، برادری، صلح و مساوات است، دین افراط، کشتار، تفرقه و انشقاق نشان دهد و ما باید در برابر این انحراف  و این تحریف بایستیم و مقاومت کنیم.

روحانی یادآور شد: ایران اسلامی ما امروز یک نمونه است. در این کشور مانند عصر پیامبر عظیم‌الشان اسلام که حاکمیت اکثریت بود٬ اما حقوق اقلیت همواره حفظ می‌شد حکومت اسلام است و مردمسالاری دینی اما در آن حقوق اقلیت‌ها همواره ارجح است. مردم ما عاشق اهل‌بیت هستند. از مسلمانش، از ارمنی‌اش و از زرتشی‌اش و با فرقی میان شیعه و غیرمسلمان در طول تاریخ این کشور نمی‌بینیم. بنابراین مکتب اهل بیت یعنی مکتب اسلام و مکتب قران.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد:  مگر می‌توان مسلمانی را یافت که به مولای متقیان حضرت علی (ع) احترام نگذارد؟ مگر می‌توان مسلمانی را یافت که آینده تاریخ جهان را به مهدویت گره نزده باشد؟ ما یک راه و هدف داریم. ما امروز باید به دنبال  کلمه «سوا» باشیم. امروز منطق ما در برابر جهانیان کلمه سوا است. کلمه «سوا» کلمه صلح است کلمه «سوا» در دنیای امروز همزیستی مسالمت‌‌آمیز، وحدت و برادری است. کلمه «سوا» در دنیای امروز دوری از خشونت و دنیای عاری از انشقاق و افتراق است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز در کردستان، ترکمن‌صحرا و خراسان، سیستان و بلوچستان، بسیاری از مرزهای این سرزمین به دست برادران اهل سنت ما به خوبی حراست و محافظت می‌شود. دشمن می‌خواهد ما را از اسلام واقعی جدا کند. دشمن می‌خواهد دین را منشا خشونت نشان دهد. همه ادیان اسلامی مکتب صلح و دوستی‌اند٬ پس چطور شده که امروز به نام دین در فلسطین کشتار به راه می‌اندازند. دین موسی و یهود، دین اخلاق بوده است نه دین تجاوز و انحراف. در فلسطین به نام یهود جنایت می‌کنند و در بخشی از آسیا به نام بودا انسان‌سوزی به راه‌ می‌اندازند و در خاورمیانه نیز  عده‌ای مزدور به نام اسلام  خشونت می‌کنند و مسجد، کلیسا و معبد را به نابودی می‌کشند.

وی افزود: اسلام٬ همان دینی است که به ما می‌گوید تنها برای حفاظت از مسجد نیست. اگر باید دفاع کنیم، بایستیم و مقاومت کنیم و پرچم جهاد را به اهتزاز درآوریم. قران به ما می‌گوید قبل از مسجد، همه کلیساها، همه کنیسه‌ها، همه معبدها و هر آنجا که نام خداوند برده می‌شود٬ باید مورد دفاع باشد و اساس آیات جهاد در قران مجید کلمه دفاع است. دفاع از دین، یعنی آزادی و مردم‌سالاری دینی در جامعه.

روحانی ادامه داد: امروز بار مسئولیت بر دوش همه ماست. دیروز باید برای احیای اسلام در برابر دین‌زدایی تلاش می‌کردیم و امروز باید در برابر تحریف بایستیم و نگذاریم دین  اسلام که دین برکت برای همه انسان‌هاست و نگذاریم دین اسلام که دین همه انسان‌هاست و نگذاریم دین اسلام که دین رحمت است، خدشه‌ بردارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد:‌ دشمنان اسلام می‌خواهند از طریق اقدام‌های تروریستی دین اسلام را دین خشونت و نابودی تمدن‌ها تبدیل کنند٬ اما ما خاندان اسارتیم و آنچنان که امام سجاد(ع) در دنیای بعد از حادثه عاشورا که مدینه، مکه و کوفه را رعب و وحشت و ناامیدی فرا گرفته بود٬ توانست امید را بار دیگر به میان مردم بازگرداند.

رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد:  امام سجاد(ع) به مردم یاد داد که همیشه باید سخن حق بگویند و اگر نتوانستیم با صراحت حرف بزنیم با زبان رمز با همه حرف بزنیم. اگر در شرایطی هستیم که نمی‌توانیم بگوییم ای حاکم تو باید در برابر مردم تواضع داشته باشی و گردنکشی در برابر آنها و جامعه نکنید، می توانید با دعا این حقیقت را بگویی که خدا اگر من در جامعه مقامی می‌یابم به همان اندازه احساس فروتنی بیشتری کنم.

روحانی با اشاره به خدمات امام سجاد(ع) در تبیین معارف اسلامی در قالب دعا یادآور شد: در سال گذشته صحیفه سجادیه ترجمه انگلیسی‌اش در آمریکا و کانادا منتشر شد و در زمان کوتاهی نایاب گردید و صدها هزار جلد از آن به فروش رسید.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه دنیای امروز مشتاق اسلام معرفت، عطوفت، سلام، صلح، مقاومت و ایستادگی است، اظهار داشت: امام سجاد(ع) همان بزرگواری است که رساله حقوقش در ۵۰ فراز انواع و اقسام حقوق را چه نسبت با خود و چه نسبت به دیگران و جامعه تشریح و تبیین می کند.

وی تاکید کرد: دین اسلام، دین حقوق، معنویت، اخلاق و … است و به بعثت پیامبرش برای تکمیل مکارم اخلاق بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران بیان می‌‌کند که قدرت ما در سایه منطق ماست، تصریح کرد: قدرت ما در سایه توانمان در مذاکرات است. قدرت ما در سایه توان گفتمان جدید ماست. ما قدرت را در زور بازو نمی بینیم. قدرت را در سلاح و اسلحه نمی‌بینیم بلکه قدرت را در منطق و استدلال و به اهتراز در آوردن پرچم اسلام می‌بینیم.

روحانی با یادآوری حمله عربستان به یمن خاطرنشان کرد:  نه بمب هسته‌ای برای متجاوزان صهیونیست امنیت ایجاد کرده است و نه کشورهای سلاح‌های مدرن امنیتی برای برخی از کشورهای همسایه ثبات و امنیت ایجاد کرده که با بمب و سلاح هر روز ملت مظلوم یمن را بمباران می‌کنند. قدرت را دانش، وحدت و اتحاد، یگانگی و انسجام و اخلاق در جامعه می‌تواند ایجاد کند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با تاکید براینکه اقتدار و قدرت علمی و معنوی ایران علیه هیچ یک از کشورهای همسایه نبوده و نخواهد بود، ابراز داشت: ما می‌خواهیم از توانمان صلح و ثبات را در منطقه ایجاد کنیم. ثابت کردیم با منطق در برابر بزرگترین قدرت‌ها نشسته و رایزنی کرده‌ایم و آنها را وادار کرده‌ایم تا دربرابر حق مسلم ما سرفرود آورند و از حقوق خود برای علم و فناوری و برای از بین بردن ظلم و قطعنامه‌های شورای امنیت استفاده کرده‌ایم و نشان داده‌ایم که با منطق و استدلال به اهداف خود دست می‌یابیم.

رئیس جمهور اجتماع حاضر در کنفرانس را مبارک ارزیابی کرد و گفت: پیام این جمع عاشقان اهل بیت به دنیا تلاش برای وحدت جهان اسلام و نشر معارف اهل بیت در جهان است.

روحانی در پایان تاکید کرد: برای ما شیعه یمنی با شیعه عراقی و شیعه سوری با اهل سنت عراق و اهل سنت فلسطین و اهل سنت یمن و اکراد عراق تفاوتی ندارد و ما برای منطقع صلح می‌خواهیم تا در منطقه به توسعه برسیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس