تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: برای استفاده از هواپیماهای مسافربری وارداتی قطعا هیچ شرطی را نمی پذیریم که نقض کننده استقلال و حاکمیتمان باشد. به گزارش ایسکانیوز، بهرام قاسمی درباره شروط امریکاییها برای واگذاری و نحوه استفاده از هواپیماهای مسافری در ایران گفت: موضوعی که به عنوان فروش هواپیما به ایران مطرح شده است ، […]

[ad_1]

مصاحبه اختصاصی ایسکانیوز با سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: برای استفاده از هواپیماهای مسافربری وارداتی قطعا هیچ شرطی را نمی پذیریم که نقض کننده استقلال و حاکمیتمان باشد.

به گزارش ایسکانیوز، بهرام قاسمی درباره شروط امریکاییها برای واگذاری و نحوه استفاده از هواپیماهای مسافری در ایران گفت: موضوعی که به عنوان فروش هواپیما به ایران مطرح شده است ، جدید نیست این موضوع از ماه ها پیش و پس از تفاهمی که در حوزه هسته ای میان ایران و ۱+ ۵ انجام شد مطرح بود .

وی افزود : اگر کشورهای غربی و اعضای ۱+ ۵ مطالبی درباره فروش هواپیما مطرح کنند از نظر ما بحث جدیدی نیست آنان در واقع تاخیر و عهدشکنی خودشان را و کاری را که باید در ماه های گذشته و شاید حدود یک سال پیش انجام می دادند اعلام می کنند .

قاسمی گفت : طبق توافقات آنان از همان روز توافق باید مجوز فروش هواپیما و دیگر همکاری ها با ما را صادر می کردند به همین علت من این موضوع را جدید نمی دانم و آنان جبران مافات می کنند و امور مربوط به واردات هواپیما اگر به خوبی پیش برود ، همان کاری که باید زودتر انجام می دادند با تاخیر انجام می دهند .

وی گفت: البته وقتی میان دو شرکت با فعالیت درعرصه های مختلف مانند نساجی ، خودرو یا فعالیت درعرصه های کشاورزی و صنعت قرار دادی امضا می شود ، میان آنان بده و بستان وجود دارد . اینها شرایطی فنی است که معمولا در همه قراردادها مطرح است .

سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال تاکید کرد:‌ اگر شروطی که این شرکت ها برای ما تعیین می کنند نفی استقلال یا دخالت در استقلال و حاکمیت ما باشد ، قطعا پذیرفتنی نیست .

قاسمی افزود :‌ ایران تحت هیچ شرایطی با چنین قراردادها ، تفاهمات یا موافقت نامه ها، همسو نخواهد شد و آن را اجرا نخواهد کرد .

وی درباره شرط آنان برای عرضه نکردن خدمات هواپیمای وارداتی به شخصیت های ایرانی که در فهرست تحریم ها قرار داده اند ، گفت : درباره شرایط قرارداد و آنچه میان طرف ایرانی با شرکت های فرانسوی و آمریکایی ممکن است گفتگو شده باشد ، اطلاعات فنی و جزئی ندارم و نیز از شرط و شروط و شرایط قرارداد خبر ندارم.

قاسمی در عین حال تاکید کرد: قطعاً ما در معاملات و موافقت نامه هایی که ممکن است در خصوص تبادلات کالا یا فناوری ها با دیگر کشورها داشته باشیم ، بر اساس عزت ، حکمت و مصلحت خودمان و در چارچوب منافع جمهوری اسلامی ایران اقدام می کنیم.

وی گفت :‌ ما حاضر نیستیم تحت هر شرایطی که دیگران ممکن است تعیین کنند هر کاری را انجام دهیم ؛ سابقه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیش از سه دهه گذشته این را نشان می دهد که بسیاری از محدودیت ها و تحریم های ظالمانه را پذیرفته اما تن به خواسته های نابه حق دیگران نداده ایم .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ قاسمی افزود : این سیاست کلی ماست و اطمینان می دهم که ما شرایطی را نخواهیم پذیرفت که با عزت ، آبرو و حاکمیت ملی در تضاد باشد.

۲۰۲/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس