تاریخ انتشار: ۱۶ آبا ۱۳۹۴

وزهایی که فوتبال ایران با دل‌بستن به برانکو ایوانکوویچ، به صعود بی‌دردسر به جام‌جهانی امیدوار شده بود، حضور یک ایرانی‌الاصل خوش ‌بر و رو به نام فریدون زندی همه‌مان را خوشحال کرده بود.

به گزارش “گذار خبر” با گذشت نزدیک به ١٠سال جمله به‌یادماندنی‌اش هنگام ورود به ایران هنوز ملکه ذهنمان است: «اومدم، خیلی خوش اومدم»! حالا بعد از سال‌ها زندی که هرگز نتوانست دوران طلایی‌اش در فوتبال آلمان را در ایران تکرار کند، تصمیم به خداحافظی گرفته است. او با بازوبند کاپیتانی کایزرسلاترن به ایران آمد اما حالا که دوباره راه آلمان را در پیش گرفته، هیچ توشه‌ای به همراه ندارد. خودش هم از شرایط پیش آمده ناراضی نیست.

دلیل خداحافظی

زندی گفت‌وگوی خود با «شهروند» را با صحبت درباره تصمیم اخیرش آغاز کرد: «بعد از مصدومیتی که نزدیک به دوسال پیش در الاهلی برایم پیش‌آمد، روزهای سختی را سپری کردم. آن‌زمان خیلی‌ها می‌گفتند باید همین حالا فوتبال را کنار بگذاری اما می‌خواستم برگردم. با کمک باشگاه الاهلی و همسرم خیلی زودتر از آنچه پزشکان تصور می‌کردند، بهبود پیدا کردم و توانستم دوباره پا به توپ شوم. تمرینات زیادی انجام دادم و آماده بازی کردن بودم ولی پیشنهاد خوبی به من نشد. در یک برهه استقلال، در یک برهه پرسپولیس، در یک برهه هم تیم‌های شهرستانی به من پیشنهاد دادند. قصد رفتن به خارج از تهران را نداشتم و پیشنهاد سرخابی‌ها نیز رسمی نبود. من هم وقتی دیدم شرایط اینطور است، تصمیم به خداحافظی از فوتبال گرفتم.»

پشیمان نیستم

فریدون زندی بعد از حضور در فوتبال ایران، هرگز دوران موفقی را سپری نکرد؛ آیا اگر زمان به عقب برگردد، باز هم چنین تصمیمی می‌گیرد؟ خودش می‌گوید: بله:«آدم‌ها فقط یک‌بار زندگی می‌کنند و به نظرم باید پای تصمیماتشان بایستند. من آرزو داشتم به کشوری بیایم که پدرم در آن بزرگ شده بود. پدر من همیشه می‌گفت تو متعلق به یک کشور بافرهنگ هستی و من این مسأله را در ایران به خوبی احساس کردم. مردم ایران فوق‌العاده‌اند و خوشحالم که تا آخر عمر مرا یک ایرانی می‌نامند. از نظر فوتبالی هم حضور در ایران برایم بد نبود. من با تیم‌ملی ایران به جام‌جهانی رفتم و در باشگاهی هم اگرچه گاهی اوقات دچار بدشانسی شدم اما برایم خوشایند بود. شک نکنید من از سرنوشتی که خودم انتخابش کردم، پشیمان نیستم.»

توصیه به دورگه‌های جدید

او به دورگه‌های کنونی تیم‌ملی هم توصیه جالبی می‌کند: «الان دژاگه و قوچان‌نژاد بازیکنان خوبی هستند که در تیم‌ملی ایران بازی می‌کنند. من فقط از آنها می‌خواهم اجازه ندهند برخی افراد زیاد نزدیک‌شان شوند. برخی هستند که هدفی جز ضربه زدن به فوتبالیست‌های ایرانی ندارند و بازیکنانی که در ایران بزرگ نشده‌اند، باید این مسأله را خوب بدانند. شک ندارم اشکان و رضا دوباره می‌توانند در سطح اول فوتبال اروپا بازی کنند.»

آغاز راه مربیگری

هافبک سابق تیم‌ملی فوتبال ایران قصد دارد به صورت جدی مربیگری فوتبال را دنبال کند: «در کلاس‌های مربیگری در آلمان نام‌نویسی کرده‌ام. کلاس‌هایی که حدود یک سال زمان می‌برد اما واقعا به صورت اصولی مربیگری را آموزش می‌دهند. جالب است که بدانید آکادمی موردنظر من همان آکادمی است که وحید‌هاشمیان دوره‌های آموزشی‌اش را سپری کرده است. آن‌جا شرایط مهیاست و قطعا می‌خواهم روزی مربی بزرگی شوم. شک ندارم یک‌روز در کسوت مربی به ایران برمی‌گردم.»

از هواداران ممنونم

صحبت‌های پایانی فریدون، تشکر از هواداران است: «روز پنجشنبه که خبر خداحافظی‌ام را اعلام کردم، مردم زیادی به من محبت داشتند و در کامنت‌های خود شرمنده‌ام کردند. بسیاری از هواداران با وسایل ارتباطی مختلف با من تماس گرفتند و خوشحالم کردند. همین که هنوز هم در ذهن مردم باقی مانده‌ام، برایم کافی است و از آنها تشکر می‌کنم. امیدوارم بتوانم در بازگشتم به فوتبال ایران دوباره مایه خوشحالی آنها شوم.»

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس