تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۴

کلاهبرداران حرفه‌ای که قصد داشتند جسد زن و مردی را به جای اجساد مومیایی بفروشند، نمی‌دانستند خریداران، ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی هستند. متهمان با سرقت دو جسد می‌خواستند آنها را ۳۰ میلیارد تومان بفروشند.

به گزارش “گذارخبر”  به نقل از جام‌جم، چندی قبل ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی استان کرمان متوجه شدند، سه مرد برای فروش دو جسد مومیایی به دنبال خریدار می‌گردند. متهمان حتی برای فروش و خارج کردن اجساد به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با تعدادی دلال هم وارد معامله شده بودند.

ماموران پس از اطلاع از ماجرا تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده و دریافتند گزارش صحت دارد. در ادامه موضوع به کارآگاهان پلیس آگاهی استان کرمان اطلاع داده شد و تحقیقات مشترک برای شناسایی و دستگیری متهمان آغاز شد.

قیمت ۳۰ میلیاردی مومیایی‌ها

ماموران در نخستین گام در پوشش خریدار با متهمان وارد معامله شدند. فروشندگان که به موضوع شک کرده بودند، ابتدا منکر موضوع شدند اما ماموران با شگردهای روانی توانستند فروشندگان را راضی به این معامله کنند. متهمان مدعی بودند این اجساد را در استان کرمان پیدا کرده و دارای قدمت چند هزار ساله بوده و ارزش آن ۳۰ میلیارد تومان است.

اعضای این باند چند بار با خریداران قرار گذاشتند اما در محل قرار حاضر نشدند. سرانجام یکی از متهمان در محل قرار در حاشیه شهر کرمان حاضر شد که قبل از فرار دستگیر شد.

دستگیری یکی از متهمان

متهم پس از انتقال به پلیس آگاهی در بازجویی‌ها منکر ماجرا شد و ادعا کرد به درخواست فردی برای معامله به محل مورد نظر آمده بود. کارآگاهان که متوجه تناقض‌گویی‌های متهم شده بودند به بازجویی از او ادامه دادند که مرد جوان لب به اعتراف گشود و گفت: دو جسد را سرقت کرده و قصد داشتیم به جای اجساد مومیایی ۳۰ میلیارد تومان بفروشیم. برای این معامله با چند خریدار وارد معامله شده و عکس اجساد را برای آنها ارسال کردیم. حتی چند خریدار در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس پیدا کردیم اما ارسال اجساد به آنجا سخت بود تا این‌که با مردی آشنا شدیم که حاضر بود ۳۰ میلیارد تومان پرداخت کند. برای فروش با وی وارد معامله شدیم غافل از این‌که او مامور است و دستگیر خواهیم شد.

کشف اجساد زن و مرد

سرهنگ مهدی تیموری، فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در تشریح این پرونده به جام‌جم گفت: در این پرونده چهار نفر دستگیر شدند که تحقیقات از آنها در پلیس آگاهی ادامه دارد. همچنین در بازرسی از مخفیگاه‌های متهمان در کرمان و روستایی در حوالی شهر بردسیر، جسد زن و مردی کشف شد که در داخل کیسه‌ای پلاستیکی قرار داشت و متعفن شده بود.

وی اضافه کرد: پس از بررسی اجساد توسط کارشناسان مشخص شد، حدود ۵۰ سال از مرگ آنها می‌گذرد و اعضای این باند قصد فروش آن به جای مومیایی را داشتند که با عملیات پلیس آگاهی و یگان حفاظت میراث فرهنگی ناکام ماندند.

تیموری ادامه داد: در مناطق شهداد و گلبافت به دلیل این‌که زمین نمکزار است، اجساد حدود ۳۰۰ سال سالم می‌مانند که برخی سودجویان با سوءاستفاده از این موضوع ادعا می‌کنند در این مناطق مومیایی پیدا کرده‌اند. خرید و فروش عتیقه و مومیایی جرم است و میراث فرهنگی و پلیس با آن برخورد می‌کند. البته باید توجه داشت اجساد مومیایی مربوط به مصر است و در ایران ادعا کشف مومیایی برای کلاهبرداری است.

 

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس