تاریخ انتشار: ۱۰ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون اجرایی رئیس‌جمهوری تاکید کرد که پس از برجام فروش عزتمند نفت باعث جلوگیری از بروز پرونده‌هایی مانند بابک زنجانی می‌شود. به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری عصر امروز در شورای اداری چهارمحال و بختیاری گفت: یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت یازدهم این است که ایران به میزان برداشت قطر از میدان مشترک نزدیک شده […]

[ad_1]

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری تاکید کرد که پس از برجام فروش عزتمند نفت باعث جلوگیری از بروز پرونده‌هایی مانند بابک زنجانی می‌شود.

به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری عصر امروز در شورای اداری چهارمحال و بختیاری گفت: یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت یازدهم این است که ایران به میزان برداشت قطر از میدان مشترک نزدیک شده و با بهره‌برداری از فازهای ۱۷ و ۱۸ و فازهای ۲۰ و ۲۱ میزان برداشت از این ۶ فاز به ۱۵۰ میلیون بشکه در روز رسیده است.


معاون اجرایی رئیس‌جمهوری ادامه داد: دولت بر این عقیده است تاخیر در بهره‌برداری از میادین مشترک تضییع حقوق ملت ایران خواهد بود. برداشت نفت از میادین مشترک غرب کارون نیز در دولت‌یازدهم از ۵۰ هزار بشکه به ۱۴۶ هزار بشکه رسیده است.


وی خاطرنشان کرد: مجموع برداشت ایران از حوزه‌های صیانتی نفت مشترک با کشورهای همسایه به ۲۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.


معاون اجرایی رئیس‌جمهوری همچنین گفت: در حوزه تولید نفت یکی از مهمترین دستاوردهای دولت پس از برجام برگرداندن عزت به نحوه تامین درآمدهای نفتی بود چراکه میزان صادرات ایران ابتدای دولت‌یازدهم ۷۰۰ هزار بشکه نفت و ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی بود که بخشی از این درآمدها بلوکه می‌شد و مجموع تولید نفت تا پیش از این دولت ۲ میلیون و ۷۰۰هزار بشکه در روز بود. اکنون میزان تولید نفت به ۳ میلیون و میعانات گازی به ۵۸۰ هزار بشکه رسیده و صادرات نفت از کشور در دولت‌یازدهم به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید. این نوع فروش عزتمند باعث شد از فروش مخفی و بروز پرونده‌های تخلف مانند بابک زنجانی در کشور جلوگیری شود.


وی همچنین متذکر شد: در حوزه پتروشیمی نیز سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در دولت یازدهم آغاز شده و ۱۲ مجتمع پتروشیمی با تولید ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد ریال بهره‌برداری می‌شود. این مجتمع‌های پتروشیمی مجموعه صادرات غیر نفتی را افزایش می‌دهد و باعث ایجاد اشتغال و افزایش تولید و تامین بازار داخلی می‌شود.


معاون اجرایی رئیس‌جمهوری همچنین تصریح کرد: دولت یازدهم در حوزه تولید بنزین نیز با کنار گذاشتن تولید بنزین پتروشیمی که باعث آلودگی‌های زیست‌محیطی شده بود، به تولید ۸ میلیون لیتر رسیده که با استاندارد یورو ۴ تا پایان سال آینده بنزین ایران صادر می‌شود. همچنین در کشور ۲۰ میلیون گازوئیل مازاد تولید می‌شود که این اتفاق باعث توقف واردات گازوئیل و صاردات این محصول شده است.


وی اقتصاد مقاومتی را اساس کار دولت یازدهم دانست و گفت: دولت در ستاد اقتصاد مقاومتی تصمیم گرفته  در هدف اول ۲ هزار و ۵۰۰ واحد نیمه‌تمام دولتی را به بخش‌خصوصی واگذار کند که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ۳ هزار و ۹۱۲ پروژه نیمه‌تمام استانی دولتی برای واگذاری به بخش‌خصوصی را شناسایی کرد و اکنون ۱۵۰ پروژه به بخش‌خصوصی واگذار شده است.


معاون‌اجرایی رئیس‌جمهوری همچنین تاکید کرد: در حوزه کشاورزی نیز در دولت‌یازدهم ۱۱ میلیون تن گندم تولید شده که در این زمینه ایران به خود کفایی رسیده در حالیکه تا پیش از دولت‌یازدهم ۶ میلیون گندم وارد کشور می‌شد. البته این خودکفایی در گندم محصول افزایش سطح کشت نیست بلکه افزایش بهره‌وری در سطح است و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت گندم کاهش یافته است.


وی در ادامه گفت: در حوزه مکانیزه کردن تجهیزات کشاورزی غلات ۳۵درصد، در حوزه نشاکارهای برنج ۴۳ درصد، در حوزه کمباین برنج ۳۳۵ درصد و برداشت کننده‌های نیشکر نیز ۳۵درصد و در حوزه نوسازی تراکتورها ۱۵ درصد در دولت یازدهم رشد یافته است. در حوزه توسعه آبیاری نوین در بخش کشاورزی ۲۵۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش سیستم‌های نوین قرار گرفت که این میزان حتی بالاتر از برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی بوده و هزار و ۷۷۷هکتار از اراضی کشور به اراضی گلخانه‌ای تبدیل شده که بخشی نیازمند تکمیل و تجهیز است.


شریعتمداری افزود: در بخش پسابرجام نیز در حوزه حمل و نقل هوایی تعداد پروازهای عبوری از ایران از ۴۰۰پرواز به یک هزار و ۱۰۰پرواز رسیده است. با وجود کاهش محدودیت‌های مالی در سال ۹۴ نرخ رشد اقتصادی به ۴٫۴ درصدی رسید و رشد بخش تولیدی و صنعتی به ۸٫۸درصد رسید و نرخ تورم نقطه به نقطه که در دولت گذشته به ۴۵ درصد رسیده بود در این دولت به ۴٫۵ درصد رسید.


وی همچنین متذکر شد: دولت یازدهم با ایجاد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکنون ۲۴ جلسه در این زمینه را برگزار کرده و ۱۲۰ پروژه اولویت‌دار شناسایی و به تصویب ستاد فرماندهی رسیده است. به دلیل نوسانات اقتصادی در دولت گذشته و وجود محدودیت‌های قانونی ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مشکل‌دار شناسایی شد.


معاون اجرایی رئیس‌جمهوری ادامه داد: در این مدت یک‌هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی از تسهیلات بانکی برای رفع محدودیت‌های مالی خود برخوردار شدند و ۴ هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی به صورت خارج از کارگروه رفع موانع تولید تسهیلات اعتباری دریافت کردند. ۴۰ مانع در ایام تحریم سر راه صادرات شناسایی شد و دولت این موانع را رفع کرده و هدف ۱۰ میلیاردی دلاری صادرات غیرنفتی نسبت به سال ماقبل را دولت تصویب کرد.


وی گفت: در سه ماهه نخست سال ۹۵ میزان صادرات ۲۱ درصد از نظر ارزشی و ۳۶درصد از نظر وزنی افزایش یافت و از ۱۳٫۴میلیارد دلار به ۱۶میلیارد دلار رسیده است. همچنین نظام تعرفه‌های وارداتی از سوی دولت یازدهم اصلاح شد که حاصل این اصلاح برای کشور کاهش واردات تا سقف منفی ۷ درصد بود و در این مدت ۹۶۰ میلیون دلار مازاد تراز تجاری حاصل شد. امسال مازاد تراز تجاری در این سه ماهه حدود ۳٫۴میلیارد دلار شده است.


شریعتمداری در پایان گفت: دولت نرخ تسهیلات سپرده را تا ۱۵ درصد کاهش داد و این کاهش و ایجاد توازن در بازار مسکن باعث رونق این بخش شده است. در حوزه کشاورزی نیز با تصویب شورای پول و اعتبار میزان نرخ بانکی، ۲ درصد کمتر از سود بانکی موجود تعیین شده است. در ۴ ماهه نخست امسال میزان تسهیلات اعطایی حدود ۹۳۰ میلیارد ریال معادل ۴۴درصد افزایش یافته است.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس