تاریخ انتشار: ۱۱ خرد ۱۳۹۵

بعد از ماجرای اعتراضات دانش آموزان به امتحانات فیزیک و شیمی در سراسر کشور به علت سختی امتحانات نهایی، اکنون از لو رفتن سوالات امتحانی و فروش آنها در گروه های تلگرامی با خبر شدیم.

به گزارش گذار نیوز به نقل از ایران خبر، طبق اطلاعات کسب شده از برخی دانش آموزان، پاسخنامه سوالات درس جغرافیا امتحانات نهایی شب قبل از امتحان در فضای مجازی دست به دست شده است، این درحالی است که چند روز بعد نیز از لو رفتن سوالات درس آمادگی دفاعی پایه دوم متوسطه تهران باخبر شدیم که گویا ساعاتی قبل از برگزاری آزمون سوالات تغییر پیدا کرده اند و تاخیر در برگزاری آزمون نیز به این دلیل بوده است.

پاسخنامه جغرافیا

طبق گفتگویی که با مسعود ثقفی سخنگوی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران صورت گرفت وی چنین موضوعی را جعلی و غیر قابل تأیید دانسته است.
در جستجوهایی که راجع به این موضوع کردیم به کانال تلگرامی که ادعا می کند به سوالات امتحانات نهایی دسترسی دارد و اقدام به فروش سوالات می کند برخورد کردیم.

لو رفتن سوالات امتحانات نهایی کشوری در حالی مطرح است که معدل دانش‌آموزان در این آزمون، تاثیر ۲۵درصدی قطعی در کنکور سراسری دانشگاه‌ها در سال آینده دارد و مبنایی برای قبولی بین همه دانش‌آموزان متقاضی ورود به دانشگاه‌های کشور است.

روند آماده سازی سوالات نهایی با توجه به گفته های یک مقام مسئول از مرحله طراحی سوالات که توسط دو کارشناس صورت می گیرد تا مرحله توزیع به این صورت است که، پس از طراحی سوال‌ها توسط طراحان و بازبینی دو کارشناس دیگر، برگه امتحانی توسط دو کارشناس فناوری تایپ شده و در لوح فشرده رمز‌داری ذخیره می‌شود و سپس آن را در اختیار استان‌ها قرار می گیرد. تا صبح امتحان، رمز لوح فشرده سوال‌ها در اختیار استان‌ها قرار نمی‌گیرد.
photo_2016-05-30_23-20-53(1)

صبح روزی که سوالات امتحان نهایی درس مربوطه به واحد تکثیر در قرنطینه منتقل می‌شود، رمز را در اختیار آنها قرار داده و سپس سوالات تکثیر و به حوزه‌های امتحانی برای برگزاری آزمون مربوطه ارسال می‌شود. در نتیجه امنیت سوالات امتحان نهایی بسیار بالاست و اگر سوالات امتحانی لو برود، بر گردن یکی از اعضای طراح یا کارشناس فعال در مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش است؛ چرا که امکان لورفتن سوالات در حوزه تکثیر به دلیل فرصت کم تا زمان آزمون وجود ندارد.
امیدواریم در صورت صحت ماجرا با بررسی و پیگیری مسئولان از هرگونه لو رفتن سوالات در آینده جلوگیری شود و با خاطیان برخورد قاطع شود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس