تاریخ انتشار: ۲۳ آبا ۱۳۹۴

سوریه در موفقیت‌های دوماهه اخیر خود با نام یک شخص بسیار آشناست.

به گزارش “گذارخبر”  این روزها سوریه در نبردهای میدانی به پیروزی‌های مهمی دست یافته که نقش آفرینی ارتش و نیروهای دفاع وطنی بسیار حائز اهمیت و تاثیر گذار بوده است.

تایگر فورس (Tiger Force)  یکی از یگان‌های ویژه ارتش سوریه به فرماندهی سرهنگ ستاد “سهیل حسن” بوده که نقش مهمی در مبارزه با تروریست‌های تکفیری ایفا می‌کند و فرمانده این یگان ویژه در عملیات آزاد سازی استان‌های مختلف همچون “حما”، “حمص”، “ادلب” و “لاذقیه” شرکت موثر داشته است.

در استان “حمص” و “حلب” هر بار که این فرمانده ارتش سوریه وارد عمل شده پیروزی‌های گسترده‌ای نصیب ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه شده که نمونه این پیروزی‌ها را می‌توان در عملیات آزاد سازی “فرودگاه کویرس” در اطراف شهر “حلب” و عملیات پاکسازی منطقه گازی “شاعر” در گذشته اشاره کرد. عملیات نیروهای ارتش سوریه برای آزاد سازی “کویرس” به فرماندهی فرمانده پرآوازه “سرهنگ سهیل الحسن ملقب به ببر (نمر)” با مشارکت “یگان نیروهای مخصوص تایگر” و “تیپ امام محمد باقر از حزب الله سوریه” از مبدا شهر “السفیره” آغاز شده بود و رزمندگان طی این مدت موفق به سیطره بر روستاها و ارتفاعات و مناطق راهبردی حد فاصل این شهر و نهایتا آزاد سازی “فرودگاه کویرس” شدند.

**سرهنگ “سهیل حسن” کیست؟

سرهنگ “سهیل حسن” در یکی از شهرهای استان “لاذقیه” به دنیا آمده است. وی متولد سال ۱۹۷۰ در شهر “جبله” بوده و فارغ التحصیل آکادمی نیروی هوایی ارتش سوریه می‌باشد. او در آکادمی نیروی هوایی در حلب انواع دوره‌ها از جمله دوره کماندویی، چتربازی، مربی سربازی و … را گذرانده است.

فرمانده

فرمانده

“سهیل حسن” دوره‌های ارتقا به درجه سرتیپی (Brigade General) را در میدان جنگ به همراه نیروهای تحت امرش پشت سر می‌گذارد و به نظر می‌رسد دوران گذار از درجه سرهنگی به سرتیپی برای فرمانده “تایگر فورس”  ارتش سوریه سرشار از تجربیات نبرد با تروریست‌های تکفیری است.

**ادعای روزنامه  “لوموند”

روزنامه فرانسوی “لوموند” مدعی شده که “فرمانده  تایگر فورس  ارتش سویه می‌تواند یک رقیب جدی برای بشار اسد باشد” ؛ حال آنکه شخص “سهیل حسن” معتقد به دفاع همه جانبه و شهادت در راه وطنش بوده و این عقیده کاملا با ادعای روزنامه “لوموند در تضاد است.

یکی از مهم‌ترین خصوصیات وی  نظم و انضباط سیستماتیک است  که همواره با جدیت بر رعایت انضباط در میان سربازان خود تاکید دارد. به سرهنگ “سهیل حسن” لقب ببر یا نمر نیز داده‌اند.  سرهنگ  “سهیل حسن”  مهارت بسیاری در استقرار و ایجاد امنیت مناطق آزاد شده دارد؛  ‌به گونه‌ای که مناطقی که توسط وی از لوث وجود تروریست‌های داعش پاکسازی شود امنیت قابل قبولی خواهد داشت و امکان آنکه دوباره مورد تعرض قرار بگیرد ناچیز خواهد بود.

 

او به عنوان یک نخبه نظامی شناخته شده و تاکتیک‌های منحصر به فردی را برای آزاد سازی مناطق از لوث وجود تروریست‌ها و خصوصا داعش دارد که یکی از این تاکتیک‌ها استفاده از  “بشکه های انفجاری” است به کمک این تاکتیک توفیقات مهمی در آزاد سازی مناطق مختلف سوریه و از جمله حومه “حلب” (فرودگاه کویرس) به دست آورد.

 

“سهیل حسن”  در ماموریت دیگر خود، حومه شهر  “حماه”  را پاکسازی کرد و توانست حمله اخیر جبهه النصره به شهر مسیحی نشین  “محرده”  را دفع کند؛ البته آزادسازی مناطق متعددی در حومه شهر  “لاذقیه” و حومه شهر “ادلب” نیز در کارنامه وی دیده می‌شود.

سرهنگ  “سهیل حسن” درباره دشمنان خود می‌گوید: “آنها بشر نیستند، کسانی که کمربندهای انتحاری به خود می‌بندند و سلاح‌های سنگین و پیشرفته و چاقو حمل می‌کنند را نمی‌توان بشر دانست.” وی شجاعترین  سرباز سوری است که آماده شهادت در راه آرمان‌های کشورش است.

 

این فرمانده سوری از ابتدای جنگ در این کشور تاکنون در هیچ نبردی شکست نخورده و شهرت  “سرهنگ سهیل حسن”  موجب  پیوستن بسیاری از سربازان به تیپ ویژه او شده است  و نیروهای کارآزموده بسیار زبده ای در اختیار فرمانده  ” تایگر فورس”  ارتش سوریه هستند به گونه ای که وی در حال حاضر هزار نیروی زبده کارآزموده که سخت ترین دوره های نظامی را آموزش دیده‌اند تحت فرماندهی خود دارد.

**یکی از مهمترین فتوحات سرهنگ “سهیل حسن”  آزاد سازی میادین گازی  “شاعر” بود

یکی از مهمترین فتوحات سرهنگ “سهیل حسن”  آزاد سازی میادین گازی  “شاعر” در استان حمص بوده که بخش مهمی از انرژی در سوریه را برای نیروگاه‌های برق این کشور تامین می‌کند. در هر منطقه از سوریه که کار گره میخورد ؛ این فرمانده ی شجاع به کمک ارتش می‌شتابد.

 

فرمانده

فرمانده

روزنامه ایندیپندنت درباره سرهنگ “سهیل حسن” نوشت: وی فرمانده نیروهای نظامی ای بود که از  “حماه” به  ” حلب”  حمله کردند و توانستند بخش های مهمی از این مناطق را آزاد کنند و فرمانده “تایگر فورس” ارتش سوریه بارها تلاش کرده رهبران جبهه النصره و داعش یا مخالفان را وادار به تسلیم کند ؛ برای این که گزینه دیگری در برابرشان نبوده است.

فیسک یکی از روزنامه نگارانی که با سهیل حسن مصاحبه کرده می‌نویسد: وی از جایگاه بالایی نزد یارانش برخوردار است، بسیاری او را مردی استثنائی می دانند؛ “ببر”، مخلصانه وفادار به نظام  سوریه است.

سرهنگ “سهیل حسن”  ملقب به  “ببر” در گفت وگو با فیسک عنوان داشت: «پسرم را ۴ سال است که ندیده ام، آخرین باری که او را دیدم دو سالش بود، امروز او شش سالش است. سوریه خانه من است. و قسم خورده ام تا زمانی که پیروزی در سوریه محقق نشود او را نبینم. شاید قبل از این که او را ببینم بمیرم.»

سرهنگ “سهیل حسن” فرمانده “تایگر فورس” ارتش سوریه با یک اراده جدی به دنبال پاکسازی استان‌های “حلب”، “حمص” و “حما” و  …  از لوث وجود تروریست‌هاست و تاکنون در مناطق مختلف در مواجهه با تروریسم و پاکسازی مناطق شمالی و مرکزی سوریه کارنامه قابل قبولی داشته است.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس